Błędy poznawcze występujące w okresie dojrzewania

Młodzi ludzie często czują się wyjątkowi, niezwyciężeni i niezrozumiani. Jeśli chcesz wiedzieć dlaczego, czytaj dalej. Wyjaśnimy główne uprzedzenia poznawcze okresu dojrzewania.

Młodzi ludzie

Większość nastolatków twierdzi, że czuje się niezrozumiana. Również dorośli często mają trudności ze zrozumieniem młodzieży. Sposób postrzegania świata przez nastolatków jest wyjątkowy. Są bardziej impulsywni i lekkomyślni, a ich emocje zawsze wypływają na powierzchnię. Co więcej, wiele z ich opinii przyciąga uwagę, ich decyzje często wydają się niemądre, a ich podejście do życia jest sprzeczne z realiami. Dużą rolę odgrywają w tym błędy poznawcze występujące w okresie dojrzewania.

Co więcej, ich procesy myślowe młodych ludzi nie zawsze są optymalne. Przede wszystkim dlatego, że ich głównymi punktami odniesienia są grupy rówieśnicze, które mogą wywierać nadmierny wpływ. Po drugie, nastolatki nie mają osiągnięć, dzięki którym zgromadziłyby wystarczające doświadczenie w pewnych obszarach. Po trzecie, ich mózg (dokładniej kora przedczołowa) wciąż dojrzewają.

Mimo to okres dojrzewania pociąga za sobą wzrost umiejętności rozumowania. Prowadzi to do pewnych ciekawych zjawisk poznawczych, których powinniśmy być świadomi, jeśli chcemy wiedzieć, jak wspierać ich na tym trudnym etapie.

Błędy poznawcze okresu dojrzewania

Błędem poznawczym nazywamy efekt psychologiczny, który zmienia przetwarzanie informacji i prowadzi do zniekształceń lub błędnej oceny. Może to prowadzić nas do irracjonalnych interpretacji i nielogicznego sposobu myślenia.

Takie błędy są obecne w każdym z nas, ponieważ odgrywają ewolucyjną rolę, pomagając nam filtrować informacje i szybko podejmować decyzje. Jednak mogą one również prowadzić nas do błędnych wniosków.

W okresie dojrzewania te zniekształcenia osądu są inne i charakterystyczne dla tego etapu życia. Z reguły tacy młodzi ludzie demonstrują następujące postawy:

Egocentryzm

Dla psychologa Davida Elkinda, eksperta w dziedzinie biologii i psychologii dzieci i młodzieży, egocentryzm jest kluczem do myślenia nastolatka. To przenika wszystkie jego spostrzeżenia i interpretacje. Dzieje się tak, ponieważ nie potrafi on odróżnić własnych myśli od cudzych.

Na tym etapie nastolatek myśli głównie o sobie i zakłada, że inni też tak robią. W ten sposób zaczyna wierzyć, że każdy ma taką samą świadomość swojego wyglądu, zachowania lub uczuć jak on. W efekcie czuje, że on i cały jego wewnętrzny świat jest wyjątkowy i niepowtarzalny.

Krytyczny charakter

Zazwyczaj nastolatki często angażują się w intensywne dyskusje i debaty, w których zawsze wierzą, że mają rację. Dzięki rzekomo większemu logicznemu i abstrakcyjnemu rozumowaniu uważają, że posiadają większą wiedzę oraz że ich pomysły i opinie są lepsze niż dorosłych, którym nieustannie się sprzeciwiają.

Trzy nastolatki robią sobie selfie
Młodzi ludzie o postawach egocentrycznych są przekonani, że świat kręci się wokół nich.

Wyimaginowana publiczność

To zniekształcenie poznawcze wynika z młodzieńczego egocentryzmu. Wielu młodych ludzi wierzy, że wszyscy wokół są skupieni na nich i na tym, co robią, jak mówią i jak wyglądają. W rezultacie odczuwają wielką presję i strach przed oceną, podczas gdy w rzeczywistości cała ta uwaga jest wyimaginowana. Wynika to z faktu, że interesują się tylko sobą, a nie innymi.

Żyją w swoim własnym świecie

Zjawisko to wyjaśnia, dlaczego nastolatki czują się tak niezrozumiane. Na tym etapie często uważają siebie i swoje doświadczenia za wyjątkowe i różniące się od doświadczeń reszty. Z powodu tego zniekształcenia poznawczego nastolatek uważa, że nikt nie czuje się tak jak on, że nikt nie przeżył tego, co on, i że nikt nie jest w stanie go zrozumieć ani postawić się w jego sytuacji.

Bajka o niezwyciężoności

Wreszcie, wśród poznawczych uprzedzeń okresu dojrzewania, wyróżniają się idee niezwyciężoności. Rzeczywiście, nieletni na tym etapie czują, że nigdy nie stanie się im nic złego. Tym samym minimalizują ryzyko uzależnienia się od substancji, zajścia w ciążę czy ulegnięcia wypadkowi. Często podejmują niepotrzebne ryzyko.

Inne błędy poznawcze okresu dojrzewania

Poza tymi poznawczymi uprzedzeniami okresu dojrzewania młodzi ludzie mogą również prezentować inne, które są również powszechne u dorosłych. W końcu, jak powiedzieliśmy wcześniej, wszyscy czasami generujemy zniekształcenia i błędne osądy. To jednak pociąga za sobą konsekwencje.

Badania sugerują, że wiele z tych błędów poznawczych jest związanych z niską samooceną oraz objawami lęku i depresji u nastolatków. Znaleziono skojarzenia z następującymi elementami:

  • Katastrofizm. Skłonność do wyobrażania sobie i rozważania najgorszych możliwych scenariuszy bez powodu.
  • Selektywna abstrakcja. Skupienie całej uwagi na negatywach i wyolbrzymianie ich, pomijając pozytywne informacje, które mogą być istotne.
  • Nadmierna generalizacja. Wyciąganie wniosków z odosobnionego faktu. Na przykład nastolatek z dobrymi ocenami, który nie zdał jednego egzaminu, może wywnioskować, że nie jest szczególnie uzdolniony ani inteligentny.
  • Rozumowanie emocjonalne. Nastolatki akceptują informacje jako prawdziwe po prostu dlatego, że czują, że tak jest. Innymi słowy, zakładają, że to, co myślą o sobie lub innych, jest prawdziwe, nie biorąc pod uwagę, że emocje mogą być mylące i nie odzwierciedlać obiektywnej rzeczywistości.
Kłótnia ojca z synem. Błędy poznawcze
W okresie dojrzewania często dochodzi do konfrontacji między rodzicami a dziećmi. W rzeczywistości nastolatki zawsze twierdzą, że mają rację.

Zajmowanie się uprzedzeniami poznawczymi w okresie dojrzewania

Krótko mówiąc, okres dojrzewania niesie ze sobą pojawienie się pewnych zniekształceń myślenia opartych na egocentryzmie i niedojrzałym mózgu. Jednak wzrost zdolności poznawczych u młodych ludzi powoduje również inne rodzaje bardziej ogólnych zniekształceń, które mogą wpływać na ich zdrowie psychiczne.

Wskazane jest, aby je nadzorować, ale zachować spokój. Wiele błędów poznawczych okresu dojrzewania ma charakter przejściowy i zanika w drodze do dojrzałości. Jednak inne mogą stać się częścią ich wzorców myślowych i stać się przewlekłymi. W tym scenariuszu, jeśli powodują dyskomfort lub znaczną ingerencję, powinni odwiedzić profesjonalistę.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Blakemore, S. J., & Choudhury, S. (2006). Development of the adolescent brain: implications for executive function and social cognition. Journal of child psychology and psychiatry47(3‐4), 296-312. https://acamh.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/j.1469-7610.2006.01611.x
  • Galanaki, EP (2012). La audiencia imaginaria y la fábula personal: una prueba de la teoría del egocentrismo adolescente de Elkind. Psicología , 3 (06), 457. https://www.scirp.org/html/19775.html
  • Muuss, R. E. (1982). Social cognition: David Elkind’s theory of adolescent egocentrism. Adolescence17(66), 249. https://www.proquest.com/openview/eb21867a3cfec74d6e2dc639ff529958/1?pq-origsite=gscholar&cbl=1819054
  • Rodríguez Testal, J. F., Carrasco Ortiz, M. Á., Barrio Gándara, V. D., & Catalán Mahindo, M. C. (2002). Errores cognitivos en jóvenes y su relación con la sintomatología depresiva. Anuario de psicología, 33(3), 409-432. https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=275511
Scroll to Top