Balonowe oddychanie uspokaja dziecko w zabawny sposób

Balonowe oddychanie uspokaja dziecko w zabawny sposób

Ostatnia aktualizacja: 30 kwietnia, 2019

Balonowe oddychanie to świetny sposób, aby pomóc dzieciom w regulacji ich emocji. Może pomóc im się uspokoić, a jednocześnie rozwinąć większą świadomość własnego ciała. To proste narzędzie, z którego mogą zacząć korzystać po 7 roku życia. Dzięki temu zaczną stopniowo poprawiać swoją inteligencję emocjonalną.

Nikt z nas nie chce, aby nasze dzieci lub uczniowie byli pokonani przez swoją frustrację. Nikt nie chce widzieć ich w gniewie, gdy przechodzą przez wielkie napady złości będąc zasmarkanym, wściekłym i wrzeszczącym. Jednak gdy mają dwa lata, ich emocjonalne światy (wciąż im nieznane) mają tendencję do stania się problemem i źródłem rodzinnego napięcia. Dlatego balonowe oddychanie jest świetnym rozwiązaniem.

Podstawowym założeniem, że dzieci muszą uczyć się o emocjach jest to, że wszystkie uczucia są w porządku; jednak tylko niektóre reakcje są w porządku.

-Daniel Goleman-

Jest tu również coś, o czym musimy pamiętać. Naszym celem, jako rodzice i wychowawcy nie powinno być usuwanie wszelkich źródeł lęku z życia dziecka. To nielogiczne. Nie jest też dobrym pomysłem, aby przygotowywać ich drogę przez cały dzień, po to aby wszystko było zawsze przyjemne i idealnie dopasowane do ich oczekiwań. Świat, jak wszyscy wiemy nie działa w ten sposób.

Kluczem jest udostępnienie im narzędzia do samodzielnego radzenia sobie z niepokojem, złością i smutkiem. Balonowe oddychanie to oryginalna, zabawna i niezwykle przydatna strategia dla dzieci. Jest to również idealne dopasowanie do celu, o którym właśnie wspomnieliśmy. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się jak to działa.

smutny chłopiec

Balonowe oddychanie – szanowanie emocji dziecka

Dzieci często używają płaczu, krzyków i napadów złości jako sposobu radzenia sobie z czymś, co im się nie podoba lub czymś, co powoduje ich niepokój. To często jedyne narzędzie jakie mają. Zamiast rozpaczać, pogarszać sytuację przez krzyczenie, mówienie lub karanie, musisz postawić się w ich sytuacji. Albo, aby być bardziej szczegółowym, musisz umieścić się w ich głowie.

Kora mózgowa powoli ale równomiernie dojrzewa przez całe nasze życie. Oznacza to, że rzeczy takie jak kontrola impulsów i kontrola emocji zwykle nie kończą się dopiero po okresie dojrzewania. To długi okres, który rodzi wiele konfliktów między ludźmi. Niektóre dzieci dobrze radzą sobie z zarządzaniem stanami emocjonalnymi. Jednak są też dzieci, które są znacznie bardziej wrażliwe, niewygodne i głośno mówiące o swoim niepokoju.

Świadomość tych rzeczy jest bardzo ważna. Ostatecznie, głównym celem dla Ciebie jako dorosłego jest być wobec nich empatycznym. Spróbuj zrozumieć ich frustracje i gniew. Ale jednocześnie pamiętaj, że uzasadnianie emocji to nie to samo, co wyrażenie na nie zgody.

Oznacza to po prostu rozpoznanie, że one istnieją i posiadanie narzędzi do przekazania dziecku, aby mogły nauczyć się je rozumieć, radzić sobie z nim i przetwarzać. Właśnie dlatego balonowe oddychanie jest tak dobrym miejscem aby to rozpocząć. To wspaniała technika, którą wato pokazać dzieciom gdy skończą 7 lat.

Czym dokładnie jest balonowe oddychanie dla dzieci i jak dokładnie powinny to robić?

Balonowe oddychanie to praktyka, którą możesz uczyć dzieci, aby pomóc im się uspokoić i kontrolować swoje impulsy. Powinny to robić kiedy czują się zdenerwowane lub sfrustrowane. W takich momentach pomoże im to kontrolować siebie, zachować spokój, pobudzić swoje zdolności psychomotoryczne a także rozwinąć świadomość własnego ciała, takie jak postawa i lateralizacja.

balonowe oddychanie

Czego potrzebujesz?

Jeśli chcesz pomóc im w balonowym oddychaniu, oto czego potrzebujesz pod względem warunków i materiału:

  • Balon dla dziecka. Jeśli robisz to w klasie postaraj się, aby było to wygodne, przestronne środowisko bez zbyt wielu bodźców zewnętrznych.
  • Powinieneś mieć maty lub poduszki w sali po to, aby dzieci mogły się w pewnym momencie położyć.
  • Pamiętaj, że wręczanie balonu dziecku w wieku poniżej 7 lat może być bardzo niebezpieczne.

Co robisz?

Aby przećwiczyć tę technikę, musisz wykonać następujące kroki:

  • Nie dawaj dzieciom balonu, dopóki nie wyjaśnisz jak działa ta aktywność (lub ta zabawa).
  • Mówiąc w skrócie, wyjaśnij im w jaki sposób nasze ciało reaguje w szczególny sposób gdy pozwolimy aby napięcie i emocje takie jak gniew, wściekłość lub frustracja przejęły kontrolę nad naszym ciałem.
  • Gdy już to wyjaśnisz, możesz dać im balony. Następnie poproś ich, aby zaczęli dmuchać swoje balony. Kiedy to zrobią, powiedz im o tym jak nasz umysł i ciało są jak balon. Im bardziej jesteśmy wściekli, tym więcej powietrza i negatywnych emocji będzie w środku. Balon będzie się rozszerzał, aż w pewnym momencie pęknie (niech tak się stanie).
  • Następnie możesz dać im kolejny balon. Ale tym razem powiedz im, żeby tylko trochę podmuchali, a potem wypuścili trochę powietrza. Balon wróci do swojego pierwotnego stanu bez pęknięcia. Teraz jest spokojny i zrelaksowany.
  • Na koniec poproś dzieci, aby położyły się na podłodze (na matach lub poduszkach).
  • Teraz niech wyobrażą sobie, że one są takim balonem. Złym, wściekłym balonem, który wypełnia się dużą ilością powietrza. Wypełnia się ich brzuch, ręce, nogi… Już niedługo pękną, ponieważ wszystkie negatywne emocje przejęły nad nimi kontrolę.
  • Co teraz? Niech wypuszczą powietrze i zwrócą uwagę na ulgę jaką odczuwają w swoim ciele. Teraz czują się lżej, wygodniej i szczęśliwie.
chłopiec leżący na trawie

O czym pamiętać

Na koniec przypominaj dzieciom, że ilekroć czują się pełne gniewu, za każdym razem gdy życie się komplikuje i przynosi ze sobą nieprzyjemne rzeczy, kiedy na nich nie czeka lub powoduje, że czują dyskomfort, powinny pomyśleć o balonie. Nigdy nie powinny pozwolić by balon pękł, bo kiedy tak się dzieje, wszyscy na tym tracimy i wpadamy w panikę.

Kiedy czujesz się zdenerwowany, nie ma nic lepszego niż oddychanie głęboko i wypuszczanie powietrza ze swoich płuc. Wypuszczanie całego tego napięcia pomoże Ci poczuć się lżejszym i mieć większą kontrolę nad samym sobą.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.