Bezwarunkowa akceptacja i różne jej aspekty

Przytulona para - bezwarunkowa akceptacja

Bezwarunkowa akceptacja jest widoczna w naszym otoczeniu. Z pewnością jednak znalazłeś się kiedyś w sytuacji, w której poczułeś, że to jak Cię oceniają zależy od tego czy spełnisz cudze oczekiwania. Taka sytuacja może doprowadzić do tego, że nie będziesz się dobrze czuć. Nie ma to nic wspólnego z tym, co oznacza bezwarunkowa akceptacja.

Z drugiej strony ten, kto dominuje stara się wzbudzić w nas takie uczucie, ponieważ rozumie, że w ten sposób może wymusić nasze ślepe posłuszeństwo. Tak czy inaczej, kiedy tylko wyłania się sytuacja, w której spełniają się warunki akceptacji, ta przestaje być bezwarunkowa. 

“Jesteś dobrym synkiem jeśli robisz to, co chcę”. “Jeśli zrobisz karierę w tym czy w tamtym, będę z Ciebie naprawdę dumny”. “Musisz być zabawny w grupie, żebyśmy chcieli spędzać z Tobą czas”. Bezwarunkowa akceptacja obejmuje jednak kochanie kogoś za to kim jest, za to jaki jest, za jego sposób bycia. Nie zakłada natomiast dopasowywania kogoś w taki sposób, by spełniał narzucane przez nas warunki.

Nie oznacza to konieczności okazywania z naszej strony braku szczerości czy milczenia, gdy się z czymś nie zgadzamy. Jedno to szczerość, a drugie to stosowanie szantażu emocjonalnego, aby wpłynąć na czyjeś decyzje.

Dłonie w przywitaniu

Bezwarunkowa akceptacja – nie musisz zadowalać innych

Na pierwszy rzut oka działania takiej osoby, która usiłuje na nas wpływać wydają się zupełnie nic nie znaczącymi zabiegami. Zatrzymaj się jednak na chwilkę i zastanów co się stanie, gdy zaczniesz spełniać wszystkie te cudze zachcianki. Z pewnością staniesz się takim, jakim chcieliby Cię widzieć inni. Sprzedasz samego siebie i staniesz się cudzą własnością: rodziców, przyjaciół, partnera…

Trzeba jednak pamiętać, że wszyscy w sposób bardziej lub mniej zakamuflowany będą dążyć do tego byś stał się właśnie tym, kim chcieliby byś był. W takiej sytuacji staje się zupełnie jasne, że przyjęcie lub odrzucenie stawianych nam warunków stanowi wyłącznie naszą odpowiedzialność. To my jesteśmy tymi, którzy powinni stawiać odpowiednie limity, wyznaczać granice w sposób zdrowy, czysty i asertywny.

“Nie będę tym, kim chciałbyś bym był, ale nadal chcę być Twoim przyjacielem. Jeśli zaakceptujesz mnie takim jakim jestem to wspaniale, ale jeśli nie to będę się musiał wycofać”. Wypowiedzenie tak prostej prośby stanowi w rzeczywistości niezwykły akt odwagi, zarówno względem nas samych, jak i względem osoby, do której się w taki sposób zwracamy.

Bezwarunkowa akceptacja – ćwiczenie miłości do innych

Rozpoczęcie danej relacji na nowo w oparciu o fundament jakim jest bezwarunkowa akceptacja jest doskonałym ćwiczeniem rozwijania szacunku i wrodzonej własnej wartości każdego człowieka. Tkwienie uwikłanym w relacji, której trwałość zależy wyłączni od tego czy będziemy spełniać cudze oczekiwania jest przytłaczające i skrajnie frustrujące. Każda relacja powinna się opierać przede wszystkim na obopólnym szacunku. 

Dziewczyna daje serce chłopakowi

Jeśli jesteś osobą emocjonalną i masz przyjaciela, który do wielu spraw podchodzi bardziej racjonalnie, przypuszczalnie rzecz biorąc będą chwile, w których nie będziecie się do końca rozumieć. Być może będziesz się frustrować, ponieważ on nie potrafi postawić się na Twoim miejscu. Jakkolwiek by było, nie zależy to od Ciebie i nie masz na to większego wpływu.

Co powinieneś wtedy zrobić? Najlepszym rozwiązaniem jest zaakceptowanie faktu, że Twój przyjaciel jest po prostu inny niż Ty. Być może zawsze będzie mógł Ci dać to, czego akurat potrzebujesz, ale może dać Ci inne rzeczy, które są równie cenne z punktu widzenia przyjaźni.

“Panie, obdarz mnie spokojem, który pozwoli mi akceptować rzeczy, których nie mogę zmienić, odwagą abym mógł zmieniać te pozostałe, a także mądrością bym mógł odróżniać jedne od drugich”

-Święty Franciszek z Asyżu-

Bezwarunkowa akceptacja polega na tym, że tolerujemy drugą osobę nie zamierzając jej zmieniać, ale akceptując to, kim jest w rzeczywistości. To przyjazne spojrzenie nawet na te aspekty drugiej osoby, które nie podobają się nam w pełni. Nie mamy obowiązku zmieniać się pod jej dyktando. Lepiej jest dostrzegać różnice i pamiętać, że osoba ta ma prawo myśleć inaczej niż my. To pozwoli nam okazywać jej szacunek.

Bezwarunkowa akceptacja – zacznij od siebie

To bardzo ciekawe zagadnienie. Jeśli bowiem jesteśmy bardzo wymagający, czy uchodzimy za perfekcjonistów inni będą się czuli zmuszeni rozbić wszystko pod nasze dyktando. Jak zatem traktujesz samego siebie? Akceptowanie się oznacza okazywanie szacunku własnej osobie, okazywanie sobie miłości własnej, nie karanie się za to, że nie udało nam się czegoś zrealizować na wygórowanym poziomie.

Dziewczyna trzyma pluszowe serce

Jeżeli więc osiągniesz akceptację własnej osoby takiej, jaką jest, z wszystkimi wadami i zaletami… Jeśli pokochasz i będziesz szanować wszystkie swoje wewnętrzne doświadczenia, z pewnością będziesz zdrowy pod względem mentalnym, a Twoje nastawienie zawsze będzie cenne.

“Ciekawym paradoksem jest to, że kiedy akceptuję się takim, jakim jestem, wtedy mogę się zmieniać”

-Carl Rogers-

Jeśli akceptuję się i kocham takim, jakim jestem, nie tylko spełniam warunki, które sam sobie wyznaczyłem, będę mógł również spoglądać w stronę innych i akceptować ich właśnie takimi, jakimi są. Wtedy oni poczują się bardziej zachęceni do tego, aby po prostu być sobą. Wtedy drzewa – to, czego w nich nie lubię – nie przeszkodzą mi dostrzegać lasu, jaki sobą stanowią.

Scroll to Top