Wielcy ludzie akceptują innych za to kim są

Wielcy ludzie akceptują innych za to kim są

Ostatnia aktualizacja: 14 lipca, 2017

Lubię ludzi, którzy akceptują innych za to kim są, którzy nie krytykują, ani nie oceniają. Lubię ich, ponieważ znają swoje ograniczenia i choć wiedzą, że nie wszystko złoto co się świeci, to każdy z nas ma dobre cechy, które powinniśmy celebrować.

Wielcy ludzie tak naprawdę akceptują innych takimi, jakimi są.

Jest to jedyna rzecz, która ma sens w świecie pełnym niedoskonałości. Wszyscy zasługujemy na uczucie i akceptację. Zrozumienie tego i zastosowanie w naszym życiu sprawia, że jesteśmy lepszymi ludźmi. Nie tylko w oczach innych, ale również w naszej własnej opinii.

Nasza zdolność do odnoszenia się do świata ma wiele wspólnego z wewnętrznym dialogiem na temat innych ludzi. Oznacza to, że jeśli jesteśmy w stanie zrozumieć znaczenie zachowania innych ludzi i rozpoznać ich pozytywne cechy, to światło którym jaśniejemy oświetli naszą ścieżkę w życiu.

Chłopiec i dziewczynka patrzą na wodę

Przestać nazywać ludzi toksycznymi

Coraz więcej ludzi sprzeciwia się używaniu słowa “toksyczni” w odniesieniu do ludzi, z którymi ciężko jest żyć. Chociaż jest to łatwe, jasne i uniwersalne słowo do wyrażania naszych myśli, musimy ostrożnie zastanowić się nad sposobem, w jaki kategoryzujemy ludzi z naszego otoczenia.

Musimy zrozumieć, że nie ma toksycznych ludzi, lecz są to po prostu ludzie z problemami. Te problemy mogą wpływać na nas w sposób taki, czy inny, jednak nazywanie ich “ludźmi toksycznymi” w żaden sposób nie pomaga.

Co gorsze daje ono początek kolejnej warstwie oddzielenia nas od tych osób, co jeszcze bardziej utrudnia nam koegzystencję.

Pierwszą osobą, która ucierpi z powodu toksyczności, jest ta, która użyje tego sformułowania. Dlaczego? Ponieważ tą “toksyczną osobą” możemy być my sami, krewny, rodzic, dziecko, a nawet nasz przyjaciel. Jeśli dodatkowo odrzucasz toksyczne osoby, oznacza to, że nie akceptujesz ich, za to kim są.

Należy może powiedzieć, że to raczej dualizm toksyczności i nietoksyczności jest groźny, ponieważ jednych ludzi określa jako złych, a każdy inny staje się ich ofiarą. W ten sposób uniemożliwiamy sobie odpowiedzialne, zdecydowane i wyrozumiałe z nimi interakcje.

Będziemy biegać wokół bez celu, niczym szaleńcy. Idąc tym tropem będziemy zderzać się z dokładnie tymi samymi barierami emocjonalnymi, których staraliśmy się uniknąć.

Fioletowe włosy

Wszyscy mamy problemy i ciemną stronę. Wszyscy jesteśmy ludźmi.

Nie ma tak, że ludzie są albo akceptowalni, albo wręcz przeciwnie. Jesteśmy po prostu ludźmi, w całej naszej złożoności. Wszyscy jesteśmy akceptowalni do momentu kiedy dążymy do osiągnięcia swojego sukcesu, zamiast naznaczać innych za ich niedoskonałości.

Być może zamiast krytykować problemy innych ludzi lub własne powinniśmy zacząć uczyć się jak identyfikować i rozumieć ich trudności oraz odpowiednio na nie reagować.

Koniec końców, ludzie którzy akceptują innych za to jacy są potrafią dostrzec ich naturę, okazują empatię i pomoc. To zupełnie coś innego niż robienie z siebie ofiary, czy przyjmowanie agresywnej bądź defensywnej postawy.

Ludzie kostki rubika

Problem pojawia się wtedy, kiedy ludzie nie akceptują się wzajemnie

Wszyscy wiemy jak to jest odczuwać zazdrość. Każdy z nas doskonale wie, jak destruktywne potrafi być to uczucie. Czy każdy z nas nie porównywał się kiedyś do innych, bądź też czuł pewnego rodzaje szczęście, czy pocieszenie z powodu błędów innych ludzi?

To uczucie również jest ludzkie. Ludzkim jest również chwilowe sprzeniewierzanie się własnym wartościom. Niektórzy ludzie stają się okrutnie zazdrośni. To uczucie może stać się w późniejszym efekcie źródłem ogromnego cierpienia, a naszym ludzkim zadaniem jest pomoc w przezwyciężeniu tych emocji.

Oczywiście nie każdy z nas jest zazdrosny, manipuluje innymi czy też kłamie przez cały czas. Wszyscy jednak raz na jakiś czas zamieniamy się w tych strasznych “toksycznych” ludzi. Krytykujemy siebie i innych. Czasami jesteśmy samolubni i robimy z siebie ofiary.

Stronimy od ludzi, którzy nie pomagają i nie akceptują innych. Kiedy jednak to robimy, sami zamieniamy się w tych, których potępiamy. Jakież to ironiczne!

Kobieta z koniem

Chroń się jeśli musisz, ale nie uciekaj w panice przed ludźmi z problemami, czy takimi którzy pokazali ci swoją mniej pozytywną stronę. Akceptuj ich takimi jacy są i staraj się rozwiązać ich cierpienie bez krytykowania, czy oceniania.

Jeśli tego nie zrobisz, staniesz się dokładnie takim człowiekiem, przed jakim starasz się uciec. Pamiętaj, że każdy z nas ma tę mroczniejszą stronę. Kiedy to zaakceptujesz większość ciemności zniknie. Wówczas, dopiero wówczas będziesz mógł docenić piękno wszystkich ludzi z twojego otoczenia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.