Bezsenność? Pokonaj ją dzięki odpowiedniej terapii poznawczo-behawioralnej

mężczyzna cierpiący na bezsenność

Może czujesz, że próbowałeś wszystkiego, aby pokonać bezsenność, jednak nic nie działa. Łagodna bezsenność może być frustrująca, a poważniejsze przypadki mogą być wyniszczające. Jeśli szukasz rozwiązań, leczenie psychologiczne może być znacznie bardziej skuteczne niż popularne leki na tę przypadłość. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak terapia poznawczo-behawioralna może Ci pomóc w pozbyciu się bezsenności.

Bezsenność jest częstym problemem, który bardzo często jest niewłaściwie leczony. Statystycznie około 6% dorosłej populacji cierpi na bezsenność zgodnie z definicją w Diagnostycznym i statystycznym podręczniku zaburzeń psychicznych (DSM-5). Co więcej, 12% osób cierpiących na bezsenność twierdzi, że przeszkadza to w ich dziennych zajęciach.

Bezsenność – jaka jest jej poprawna definicja?

Ogólnie rzecz biorąc jest to zaburzenie snu. Osoba cierpiąca na bezsenność ma trudności z zasypianiem i spaniem lub budzi się bardzo wcześnie rano. To zaburzenie może utrudniać normalne funkcjonowanie i ma znaczące negatywne skutki dla zdrowia.

Kobieta cierpiąca na bezsenność

Co więcej, bezsenność ma tendencję do przewidywania rozwoju wielu stanów psychicznych i medycznych. Dlatego tak ważne jest właściwe leczenie, jeśli cierpisz na bezsenność. DSM-5 stwierdza, że ​​pracownicy służby zdrowia psychicznego powinni diagnozować bezsenność w przypadkach, gdy osoba ma problemy z zasypianiem lub spaniem.

Aby zdiagnozować bezsenność, Twoje problemy ze snem muszą kolidować z Twoimi dziennymi zajęciami. Co więcej, nie powinno być innego stanu medycznego lub psychiatrycznego, który mógłby lepiej wyjaśnić problem. W związku z tym, aby zdiagnozować bezsenność pacjent musi zasypiać dłużej niż 30 minut lub budzić się po początkowym zaśnięciu. Jeśli dzieje się to co najmniej trzy noce w tygodniu przez co najmniej sześć miesięcy, osoba cierpi na bezsenność.

Pokonaj bezsenność dzięki terapii poznawczo-behawioralnej (CBT)

Liczne badania identyfikują terapię behawioralną poznawczą (CBT) jako skuteczne leczenie bezsenności. Wyniki tej terapii mogą być długotrwałe, jeśli istnieje odpowiednia kontynuacja.

Lekarze przepisują różne rodzaje leków na receptę i bez recepty. Należą do nich benzodiazepiny, niebenzodiazepinowe leki nasenne, leki przeciwdepresyjne i bez recepty, takie jak difenhydramina i doksylamina.

Niemniej jednak istnieją dowody, że pacjenci lepiej reagują na niefarmakologiczne metody leczenia bezsenności. Zabiegi te mają również bardziej długotrwałe efekty. Terapia poznawczo-behawioralna okazała się skutecznym i obiecującym leczeniem.

Terapia poznawczo-behawioralna w przypadku bezsenności jest interwencją psychologiczną mającą na celu pomoc pacjentom w zmianie niektórych zachowań, myśli i przekonań. Te myśli i przekonania pomagają utrwalić chroniczne problemy ze snem.

Ta terapia jest wyjątkowa, ponieważ skupia się na śnie. Jest stosunkowo krótka w porównaniu z innymi rodzajami psychoterapii, a pacjent odgrywa bardzo aktywną rolę w swoim leczeniu. Podstawowym celem terapii poznawczo-behawioralnej w przypadku bezsenności jest pomoc pacjentowi w spaniu i lepszym funkcjonowaniu w ciągu dnia.

Aby osiągnąć te cele, terapeuta zapewnia pacjentowi bezpośrednie wskazówki. Niemniej jednak pacjent jest odpowiedzialny za przestrzeganie zaleceń terapeutów w domu.

Jak psychologowie leczą bezsenność za pomocą terapii poznawczo-behawioralnej?

Terapia poznawczo-behawioralna skupia się na procesach behawioralnych i poznawczych, które powodują bezsenność. Celem jest przywrócenie tych procesów. Zabieg ma również limit czasu. Zwykle pacjent z bezsennością spotyka się ze swoim psychologiem przez sześć do ośmiu 50-minutowych sesji.

Podczas pierwszej sesji terapeuta wyjaśnia pacjentowi leczenie, a także mówi o nauce rytmu snu i rytmu okołodobowego. Pacjent przekazuje również swoje cele terapeucie. Następne trzy sesje poświęcone są leczeniu problemów ze snem pacjenta, uwagi, jaką zwracają na swoje objawy, zachowania związane z bezpieczeństwem i energię w ciągu dnia.

Mężczyzna u psychologa

Piąta, szósta i siódma sesja dotyczą takich rzeczy jak relaksacja, higiena snu, codzienne i nocne procedury itp. Wreszcie ósma sesja koncentruje się na zapobieganiu nawrotom bezsenności.

Kiedy zaczniesz terapię poznawczo-behawioralną dla swojej bezsenności z nowym terapeutą, najpierw zostaniesz oceniony. Przyjrzą się Twojej historii medycznej, a także historii Twojej bezsenności i jej ciężkości. Ta pierwsza sesja zawiera kilka elementów, które są kluczowe dla Twojego leczenia. Następnie psycholog przekaże Ci podsumowanie i układ leczenia. Porozmawia także o Twoim konkretnym przypadku i wyjaśni Ci podstawowe wzorce i procesy snu.

Ostatnią rzeczą jaką zrobisz ze swoim terapeutą podczas pierwszej sesji jest zidentyfikowanie zachowań i procesów poznawczych, które musisz leczyć, aby przezwyciężyć bezsenność. Po zakończeniu leczenia przejrzysz wszystkie techniki i narzędzia, których się nauczyłeś, aby przezwyciężyć bezsenność i zapobiegać jej nawrotom.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

Hood, H. K., Rogojanski, J., & Moss, T. G. (2014). Cognitive-Behavioral Therapy for Chronic Insomnia. Current Treatment Options in Neurology. http://doi.org/10.1007/s11940-014-0321-6

Leggett, M. K. (2014). Cognitive-behavioral therapy for insomnia. In Advances in the Management of Primary and Secondary Insomnia. http://doi.org/10.2217/9781780844800.FMEB2013.13.162

Scroll to Top