Aplikacje randkowe z psychologicznego punktu widzenia

Aplikacje randkowe

Sposoby randkowania nieustannie ewoluują. Czasy się zmieniają, a era nowych technologii wywiera wpływ na życie każdego człowieka. Nic dziwnego, że aplikacje randkowe są niezwykle popularne.

Kto z nas by pomyślał, że aplikacje randkowe mogą interesować psychologów? A jednak tak jest. Wszystko dlatego, że zmieniły sposób randkowania oraz spotykania nowych osób. W końcu żyjemy w wieku nowych technologii.

Niektóre osoby mają problem z nawiązywaniem interakcji z innymi ludźmi bez pośrednictwa komputera, telefonu komórkowego lub aplikacji randkowej. Z kolei innym jest tak łatwiej. Jeszcze inni traktują to jako całkowite nastanie ery nowych technologii w ich życiu.

Właśnie dlatego aplikacje randkowe są interesujące z psychologicznego punktu widzenia. W sposobie, w jaki odnosimy się do innych osób i wchodzimy z nimi w interakcje, zaszły kilka lat temu drastyczne zmiany.

Kobieta patrząca z radością na komórkę

Społeczeństwo wykonało znaczący przeskok w takich dziedzinach jak interakcje z innymi, poznawanie nowych osób czy podejście do zalecania się do kogoś, z kim chce się tworzyć związek.

Ekrany naszych smartfonów są pełne najróżniejszych aplikacji. Co ciekawe, badania udowadniają, że ludzie z zasady korzystają maksymalnie z sześciu z nich. To niezwykle ciekawe, prawda?

“Technologia umożliwiła istnienie dużych populacji. Teraz duże populacje sprawiły, że technologia stała się nieodzowna.”

-Joseph Wood Krutch-

Dlaczego aplikacje randkowe interesują psychologów?

Wzrost popularności aplikacji randkowych sprawia, że nauki społeczne coraz bardziej interesują się rolą, jaką technologia odgrywa w związkach.

Biorąc pod uwagę wpływ, jaki aplikacje randkowe wywierają na nasze społeczeństwo, i dane wynikające z niektórych badań na ten temat sprawiły, że psycholodzy zwracają uwagę na naszą potrzebę angażowania się.

Badanie przeprowadzone przez Pew Research Center wykazało, że 27% osób będących w związkach stwierdziło iż Internet wywarł znaczący wpływ na ich życie jako pary, w sposób pozytywny lub negatywny.

Najciekawsza część tego badania odnosi się do stwierdzenia, że przynajmniej 30% uczestników czuje bliskość ze swoim partnerem, gdy wymieniają między sobą wiadomości tekstowe. Poza tym wielu z nich ułatwiło to rozwiązanie jakiegoś problemu.

Jednak 33% uczestników stwierdziło, że czuli się porzuceni, ponieważ ich partner spędza dużo czasu wpatrzony w ekran urządzeń przenośnych (Lenhart & Duggan, 2014).

Związki i technologia

Wykorzystywanie urządzeń przenośnych umożliwia zarówno rozpoznawanie, jak i kontynuowanie związków. W przypadku rozpoczęcia związku musisz wziąć pod uwagę szybkość działania aplikacji randkowych bazującą na lokalizacji lub mikrorandkach. Pośród najpopularniejszych z nich znajduje się TinderGrindrFlirtie (Alvídrez & Rojas-Solís, 2017).

Zakres opcji oferowany przez aplikacje randkowe umożliwia nawiązywanie spotkań na podstawie “prób i błędów“, w przeciwieństwie do przypadkowego lub tradycyjnego randkowania.

eHarmony, słynny portal randkowy, szacuje, że do 2040 r. 7 na 10 związków będzie rozpoczynało się w sieci. Z takich usług będą korzystały głównie osoby w wieku od 56. do 64. roku życia (Alvídrez & Rojas-Solís, 2017).

Kro najczęściej używa aplikacji randkowych?

Gdy spojrzymy na profile na Tinderze, okaże się, że w niezobowiązujące relacje seksualne najczęściej wchodzą towarzyskie i impulsywne osoby, które potrzebują stale doświadczać nowych emocji (Carpenter & McEwan, 2016).

Uśmiechnięty mężczyzna patrzący na komórkę

Poza tym Carpenter i McEwan (2016) podkreślają, że orientacja społeczno-seksualna to kolejny ewentualny moderator takich spotkań: “Ludzie o większej powściągliwości w zakresie relacji seksualnych wolą udawać się na intymne randki jedynie z tymi osobami, z którymi są w stabilnych związkach”.

Poza tym użytkowników bez takiej powściągliwości cechuje większe prawdopodobieństwo wchodzenia w niezobowiązujące związki z atrakcyjnymi ludźmi, nie poszukując przy tym długoterminowego zaangażowania.

Jak technologia zmienia sposób flirtowania?

Niektórzy mogą się zastanawiać jakim cudem aplikacja ma wiedzieć o nich o wiele więcej niż jakakolwiek osoba w ich otoczeniu. Jednak nikt nie żyje w próżni, a praktycznie każdy z nas prawdopodobnie zna kogoś, kto używa aplikacji randkowych.

Być może nawet sama to robiłaś i udało Ci się dzięki temu stworzyć stabilny związek. Sposoby, w jakie ludzie randkują, zmieniły się, podobnie jak ich środowisko i możliwości.

Aplikacje randkowe umożliwiają przeglądanie wielu zdjęć i profilów różnych użytkowników, praktycznie wszystkich, którzy Cię interesują. Wystarczy, że spojrzysz na kogoś i przesuniesz palcem w prawo, aby go zaakceptować lub w lewo, aby go odrzucić.

Kiedyś ludzie spotykali się w szkole, w pracy i w swoich kręgach społecznych. Jednak teraz do nawiązania znajomości potrzebują zaledwie jednego palca.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

Alvídrez, S., & Rojas-Solís, J. L. (2017). Los amantes en la época del smartphone: aspectos comunicativos y psicológicos relativos al inicio y mantenimiento de la relación romántica. Global Media Journal14(27), 1-18.

Canseco, E. G. El modelo de educación sexual trasmitido por las aplicaciones para ligar en 2017. Comunicación y desarrollo en la Sociedad Digital: nuevos discursos y viejos valores del poder cultural.

Carpenter, C.J. & McEwan, B. (2016). The players of micro-dating: Individual and gender differences
in goal orientations toward micro-dating apps. First Monday, 21(5), 1-13.

eHarmony (2014, mayo). The Future of dating. A study of trends in relationship formation in the UK
1996-2040. Future Foundation.

Lenhart, A., & Duggan, M. (2014, febrero) Couples, the Internet, and social media: How American
couples use digital technology to manage life, logistics, and emotional intimacy within their
relationships. Pew Research Center.

Liébana Morcillo, C. (2015). El Appmor: El fin del cara a cara en las relaciones personales.

Scroll to Top