André Gide - poznaj najlepsze cytaty tego francuskiego pisarza

André Gide - poznaj najlepsze cytaty tego francuskiego pisarza

Ostatnia aktualizacja: 05 października, 2019

Poniższe cytaty autorstwa André Gide pokazują jego prawdziwy charakter. Gide był geniuszem, humanistą i głębokim myślicielem. Nie tylko zdobył sławę jako pisarz, ale był także znany z krytyki francuskiego kolonializmu w Afryce.

André Gide żył w burzliwym czasie w historii, kiedy wiele rzeczy było nadal tematem tabu. Przez całe życie borykał się ze znaczącymi dylematami moralnymi, zwłaszcza związanymi z miłością, prawdą i seksualnością. Widzimy to wyraźnie w wielu jego cytatach.

„Dzięki lojalności wobec przeszłości nasz umysł nie chce zdać sobie sprawy, że jutrzejsza radość jest możliwa tylko wtedy, gdy dzisiejsza sytuacja na to pozwoli; że każda fala zawdzięcza piękno swojej linii tylko dzięki poprzedniej.”

André Gide

Wiele jego prac ma charakter autobiograficzny. Jego życie było przecież pełne dylematów. Jednak jego cytaty miały bardzo pozytywny wydźwięk. Oceny Gide’a nie są osądzające, pomimo faktu, że był wyrzutkiem wśród ówczesnego społeczeństwa.

Oto niektóre z jego najlepszych wypowiedzi.

Sekret szczęścia według André Gide

To jeden z najpiękniejszych cytatów André Gide’a. Mówi: „Tajemnicą szczęścia nie jest robienie tego co się lubi, ale lubienie tego co trzeba”.

Kobieta w górach

Gide ma rację mówiąc, że przyjemność nie wynika z prostego wysiłku. To coś więcej niż cel sam w sobie, przyjemność jest jego konsekwencją. Próbowanie wszystkiego, co kochasz jest deklaracją wolności, która prowadzi do zadowolenia.

Cytat André Gide o dobrach materialnych

Wiele osób mówiło o dobrach materialnych, w tym Gide: „Całkowite posiadanie jest udowodnione tylko przez dawanie. Wszystko czego nie jesteś w stanie dać, posiada Ciebie”.

Jest to pięknie napisany cytat, który powtarza, że ​​dawanie jest aktywną manifestacją posiadania. Możesz dać, bo masz coś do zaoferowania. Jeśli nic nie dajesz, nawet jeśli to masz, nie masz niczego.

Wręcz przeciwnie, należysz do rzeczy, którą trzymasz, aby ją mieć. Pragnienie utrzymania czegoś, ponieważ czujesz, że nie masz wystarczająco dużo jest przytłaczające. W ten sposób Twoje mienie może przetrzymywać Cię jako więźnia.

Najpiękniejsze rzeczy

Wiele cytatów autorstwa André Gide ma delikatny, bezpretensjonalny i poetycki ton. Ten na przykład mówi: „Najpiękniejsze rzeczy to te, które pisze szaleństwo i rozsądek”. Tutaj Gide oświadczył, że piękno jest wynikiem małżeństwa między szaleństwem a rozumem.

W jego oczach szaleństwo jest siłą twórczą. Ta absurdalna pasja skutkuje czymś nowym. Jednak staje się piękne, jeśli rozum je kształtuje. W konsekwencji w świecie idei dominować powinna wyobraźnia i bezsens. To daje miejsce sztuce, bez przeszkadzania stronie intelektualnej i zmuszania jej do przestrzegania zasad logiki.

Odkrywanie

André Gide był podróżnikiem, który uwielbiał poznawać nowe kultury i różne sposoby życia. Podróżnicy są ludźmi pełnymi ciekawości. Nie boją się nowych rzeczy i zawsze czeka ich przygoda wymagająca odwagi i determinacją. Dotyczy to zarówno podróży fizycznych, jak i duchowych.

Kobieta z walizką

Ten następny cytat autorstwa André Gide’a naprawdę oddaje jego śmiałego ducha: „Nie możesz odkryć nowych oceanów, dopóki nie masz odwagi stracić z oczu brzegu”. To także metafora o znaczeniu pozostawienia tego co znasz, aby poszerzyć swoje horyzonty i otworzyć się na zmiany.

Szczęście

Ten następny cytat jest również bardzo mądry: „Jeśli często nie czujesz szczęścia, to dlatego, że manifestuje się na różne sposoby, których się spodziewasz”. Podkreśla kontrast między ideą szczęścia i szczęścia jako konkretną rzeczywistością.

Ludzie zazwyczaj wierzą, że szczęście leży w tym, czego nie mają lub w celach, których nie osiągnęli. Zamiast tego powinniśmy identyfikować szczęście każdej chwili.

André Gide wygrał w 1947 r. Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Jego praca kierowała i inspirowała wielu współczesnych autorów, takich jak Albert Camus i Jean-Paul Sartre. André Gide pozostawił niezatarty ślad w kulturze i literaturze.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gide, A. (2012). Corydon. Editions Gallimard.
  • Gide, A. (1981). Defensa de la cultura (Vol. 1). Ediciones de la Torre.
  • Gide, A. (1988). El inmoralista (Vol. 96). Ediciones Catedra.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.