Piękne cytaty, o których warto myśleć każdego dnia

Piękne cytaty, o których warto myśleć każdego dnia

Ostatnia aktualizacja: 25 marca, 2018

Jesteśmy w wielkim błędzie, jeśli myślimy, że tylko wyjątkowe dni są warte intensywnego życia. Każdy dzień, bez względu na to, jak zwyczajny by był, może stać się niezwykły, jeśli podejdziesz do niego we właściwy sposób. Piękne cytaty mogą dodać dodatkowej wartości do życia i naprawdę pomóc zmienić twoją perspektywę.

Wielu ludzi stworzyło historię dzięki klarowności swojej myśli, syntetyzując kluczowe idee w zaledwie kilku zdaniach. Ich piękne, mądre słowa są niczym promyk światła pośród ciemności. Oświetlają ścieżkę dla nowych perspektyw.

Piękne cytaty mogą zrobić dla ciebie bardzo wiele, kiedy najmniej się tego spodziewasz. Właśnie dlatego wybraliśmy kilka, które są pełne wyjątkowej głębi i mądrości. Pomocne jest trzymanie ich blisko siebie, aby mogły podnieść Cię na duchu, gdy zaczynasz czuć się tak, jakby wszystko zmieniło kolor na szary.

“Ludzie nie przestają realizować swoich marzeń, ponieważ się starzeją; starzeją się, ponieważ przestają spełniać swoje marzenia. “

-Gabriel Garcia Marquez-

Piękne cytaty, o których warto pamiętać codziennie

Mężczyzna z księżycem zamiast głowy.

1. Wystrzegaj się pewności

Bertrand Russell był angielskim filozofem i laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Chociaż był jednym z najbardziej błyskotliwych umysłów XX wieku, uprzedzał:

“Nigdy nie będę w stanie umrzeć dla swoich przekonań, ponieważ mogę się mylić”.

Chociaż Russell nigdy nie był radykalnym pacyfistą, te słowa są wezwaniem do pokory i tolerancji. Przypominają nam, że każdy może paść ofiarą błędnych przekonań, dlatego nigdy nie powinniśmy być całkowicie pewni tego, co myślimy.

2. Korzyści wynikające z przeciwności losu

Przeciwności losu są solą życia. Wielu myślicieli poświęciło piękne i głębokie słowa na zbadanie tematu. C. S. Lewis, na przykład, powiedział kiedyś, że

“Trudności losu często przygotowują zwykłych ludzi do niezwykłego przeznaczenia.”

Ten niesamowity irlandzki pisarz przypomina nam, że wielkość często bierze się z trudnej sytuacji. Problemy pozwalają nam wznieść się ponad siebie i naszą przeszłość. Natomiast zadowolenie prowadzi do konformizmu.

3. Doskonałość jest nawykiem

Sporządzając jakąkolwiek listę niezapomnianych, pięknych cytatów nie można zapomnieć o Arystotelesie, wielkim greckim filozofie. Dzięki swojej bezlitosnej logice i zainteresowaniu etyką, pozostawił ludzkości jeden z najbardziej uniwersalnych aforyzmów:

“Jesteśmy tym, co w swoim życiu powtarzamy. Doskonałość nie jest jednorazowym aktem, lecz nawykiem.”

Cóż za wspaniałe spostrzeżenie. W naszych umysłach mogą istnieć różnego rodzaju cuda, ale to nasze działania sprawiają, że jesteśmy tym, kim jesteśmy. Powtarzanie ich ma wpływ na charakter i jakość naszego życia. Niezależnie od tego, czy wiedziesz życie zwykłego człowieka, czy arystokraty – jest to nawyk, który warto w sobie rozwijać.

Kobieta i słońce.

4. Lato w moim wnętrzu

Albert Camus zawsze kojarzony był z egzystencjalizmem i nihilizmem, ale zakresu jego myślenia i pisania nie da się zaszufladkować. Dowód na to leży w jednym z najpiękniejszych cytatów, które nam zostawił:

“W środku zimy odkryłem, że tkwi we mnie niepokonane lato”.

Jaki piękny sposób na zdobycie wewnętrznej siły. Nawiązuje do tych chwil, kiedy uświadamiasz sobie, że pomimo wszystkiego, co się wydarzyło, istnieje w tobie instynkt przetrwania, który nie chce pozostać w zamknięciu.

Kiedy wydaje się, że nie ma powodu, aby dalej walczyć, pojawia się ten tajemniczy impuls i zachęca cię do zrobienia jeszcze jednego kroku.

5. Przebaczenie wymaga siły

Mahatma Gandhi jest autorem niezliczonych pięknych i inteligentnych cytatów, które przeniknęły wszystkie kultury. Jego przesłanie jest głęboko spójne i zachęca czytelnika do dążenia do rozwoju. W swoich słowach:

“Słabi nigdy nie przebaczają. Przebaczenie jest atrybutem silnych.”

Gandhi jest być może najważniejszym zwolennikiem pacyfizmu w historii. Jego pokojowy opór był nie tylko postawą polityczną, ale także sposobem na życie. Całe jego przesłanie kręci się wokół idei przebaczenia i zrozumienia. Pokazał światu inną stronę siły i przekazał to doskonale w powyższym cytacie.

Kobieta bluszcz.

5. Klucz do wszystkiego

Epiktet był greckim filozofem, który spędził większość swojego życia jako niewolnik w Rzymie. Mimo to, mówi się, że zyskał więcej szacunku od sobie współczesnych, niż zrobił to Platon w okresie swojej świetności.

Chociaż nie pozostawił żadnych tekstów pisanych, wiele jego nauk zostało kontynuowanych przez innych ludzi, jedną z najlepszych jest:

“Kluczem jest przebywanie w towarzystwie ludzi, którzy podnoszą na duchu, których obecność budzi w Tobie to, co najlepsze.”

To proste zdanie, ale przypomina nam, jak ważne jest otaczanie się właściwymi ludźmi. Na wiele z tego, kim jesteśmy, jak myślimy i czujemy, wpływ mają ludzie znajdujący się wokół nas. Dlatego tak ważnym jest, aby dobrze wybrać.

Wszystkie te piękne cytaty można zastosować do naszego codziennego życia. Odnoszą się do wielkich ludzkich wartości i zachęcają nas do rozwoju. Są czystą mądrością skompresowaną w kilka doskonałych słów.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.