Albert Bandura i teoria własnej skuteczności

Czy jesteś pewien, że możesz osiągnąć swoje cele, czy też wątpisz we własne możliwości? Czy czujesz, że jesteś w stanie zrobić wszystko, co zamierzasz, czy wręcz przeciwnie, myślisz, że nie będzie to takie proste? Różnica polega na Twoim poziomie postrzeganej własnej skuteczności. Opowiemy o tym w tym artykule.

Czy jesteś jedną z tych osób, które nigdy się nie poddają, dopóki nie osiągną swoich celów? A może poddajesz się przy pierwszej przeszkodzie? Czy wierzysz, że możesz osiągnąć swoje cele, czy wątpisz we własne możliwości pokonywania trudności? Różnica między pierwszą a drugą częścią tych pytań polega na poczuciu własnej skuteczności. Dowiedzmy się, co na ten temat ma do powiedzenia Albert Bandura.

Poczucie własnej skuteczności to wiara w swoje umiejętności radzenia sobie w różnych sytuacjach. W ten sposób może odgrywać ważną rolę, nie tylko w samopoczuciu, ale także w Twoim nastawieniu i możliwościach skutecznego osiągania celów życiowych.

Albert Bandura: poczucie własnej skuteczności

Dla słynnego psychologa Alberta Bandury, twórcy społecznej teorii poznawczej, pojęcie poczucia własnej skuteczności było fundamentalne. Bandura podkreślał rolę uczenia się obserwacyjnego, doświadczeń społecznych i wzajemnego determinizmu w rozwoju osobowości. Ta teoria sugeruje, że Twoje nastawienie, zdolności i zdolności poznawcze pomagają C i zrozumieć to, co jest znane jako system własny.

Ten system odgrywa ważną rolę w postrzeganiu sytuacji i zachowaniu w odpowiedzi na różne ewentualności. Poczucie własnej skuteczności jest istotną częścią tego samosystemu.

Według Bandury poczucie własnej skuteczności to wiara w swoją zdolność do organizowania i wykonywania niezbędnych działań w celu radzenia sobie z możliwymi sytuacjami. Innymi słowy, to Twoja wiara w swoją zdolność do odniesienia sukcesu w określonej sytuacji. Bandura opisał te przekonania jako określające Twój sposób myślenia, zachowania i odczuwania.

W 1977 roku Albert Bandura napisał książkę pod tytułem „Własna skuteczność w zmieniających się społeczeństwach”. Od tego czasu przedmiot ten stał się jednym z najczęściej badanych w psychologii. Dzieje się tak, ponieważ, jak wykazali autor oraz inni psychologowie i badacze, poczucie własnej skuteczności może wpływać na wszystko: od stanów psychicznych, przez zachowanie, po motywację.

Rola poczucia własnej skuteczności

Postawa odgrywa fundamentalną rolę w procesie poczucia własnej skuteczności. Z reguły możesz określić cele, które chcesz osiągnąć, a także wszelkie aspekty, które wymagają poprawy. Jednak nie każdy jest w stanie wykazać się postawami niezbędnymi do osiągnięcia swoich celów i zwykle zatrzymuje się w połowie. Inni mogą nawet nie zacząć, ponieważ spodziewają się porażki.

Bandura i inni odkryli, że poczucie własnej skuteczności odgrywa znaczącą rolę w podejściu do celów, zadań i wyzwań.

Jacy są ludzie z silnym poczuciem własnej skuteczności?

Osoby z silnym poczuciem własnej skuteczności postrzegają trudne problemy jako zadania do przezwyciężenia. Rozwijają większe zainteresowanie czynnościami, w których uczestniczą i szybko wracają do siebie po niepowodzeniach i rozczarowaniach. Ponadto mają większe poczucie zaangażowania w swoje zainteresowania i działania.

Jacy są ludzie ze słabym poczuciem własnej skuteczności?

W przeciwieństwie do tego, osoby o słabym poczuciu własnej skuteczności unikają trudnych zadań, kiedy tylko mogą. Wierzą, że trudne zadania i sytuacje są poza ich zasięgiem. W konsekwencji szybko tracą wiarę we własne zdolności i skupiają się na osobistych niepowodzeniach i negatywnych skutkach.

Człowiek triumfalny, pokazujący poczucie własnej skuteczności.

Jak rozwijać poczucie własnej skuteczności?

Przekonania na temat zdolności do poczucia własnej skuteczności zaczynają formować się we wczesnym dzieciństwie, kiedy zaczynasz radzić sobie z szeroką gamą doświadczeń, zadań i sytuacji. Jednak wzrost poczucia własnej skuteczności nie kończy się na tym – ewoluuje przez całe życie, kiedy zdobywasz nowe umiejętności, doświadczenia i wiedzę.

Według Bandury istnieją cztery główne źródła poczucia własnej skuteczności:

1. Doświadczenia mistrzowskie

Albert Bandura twierdził, że „Najskuteczniejszym sposobem na rozwinięcie silnego poczucia skuteczności są doświadczenia mistrzowskie”. Innymi słowy, pomyślne wykonanie zadania wzmacnia poczucie własnej skuteczności. Z drugiej strony, brak odpowiedniego rozwiązania zadania lub wyzwania może podkopać i osłabić poczucie własnej skuteczności.

Ważne jest, aby podzielić swój cel na małe podcele. W ten sposób ułatwisz sobie osiągnięcie ostatecznego celu. Gdy osiągniesz małe cele, potwierdzisz swoją skuteczność. Na przykład: nie możesz schudnąć 20 kilogramów w dwa dni. Musisz wyznaczyć realistyczne cele. Daj sobie niezbędny czas i opracuj najlepszy plan działania.

2. Zastępcze doświadczenia

Obserwowanie, jak inne osoby pomyślnie wykonują zadanie, to kolejne ważne źródło poczucia własnej skuteczności. Według Bandury, obserwowanie, jak podobne osoby odnoszą sukcesy w tym samym przedsięwzięciu, pomaga wierzyć, że również posiadasz zdolności do opanowania porównywalnych czynności i odniesienia sukcesu.

3. Perswazja werbalna

Bandura stwierdził, że można nas przekonać, że posiadamy niezbędne umiejętności i zdolności, aby odnieść sukces. Dlatego otrzymywanie słownej zachęty od innych pomoże Ci przezwyciężyć zwątpienie w siebie. W ten sposób skupiasz się na dawaniu z siebie wszystkiego, aby wykonać dane zadanie.

Jednak tak jak inni mogą Cię w danym momencie zachęcić, tak też mogą Cię zniechęcić. Często możesz nawet nie podjąć wyzwania z powodu zniechęcenia ze strony otoczenia. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak przywiązywać wagę do słów innych. Niektórzy ludzie dodają Ci pewności siebie, inni są neutralni, a niektórzy ciągną Cię w dół. Ważne jest, aby spotykać się z ludźmi, którzy dodają Ci mocy lub przynajmniej są neutralni, ale nie z tymi, którzy mają negatywny wpływ. Musisz być silny i zaakceptować to jako osobiste wyzwanie.

4. Stany emocjonalne i psychologiczne

Twoje własne reakcje emocjonalne i reakcje na sytuacje również odgrywają ważną rolę w poczuciu własnej skuteczności. Twoje nastroje, stany emocjonalne, reakcje fizyczne i poziom stresu mogą mieć wpływ na to, w jaki sposób myślisz o swoich osobistych zdolnościach w określonych sytuacjach.

Bandura zwrócił uwagę, że to nie intensywność emocjonalnych i fizycznych reakcji jest ważna, ale raczej to, jak są one postrzegane i interpretowane. W ten sposób nauczenie się, jak zminimalizować stres i jak poprawić nastrój w obliczu trudnych lub trudnych zadań, pomoże poprawić poczucie własnej skuteczności.

Scroll to Top