Miasta age friendly, zaprojektowane z myślą o dobrym życiu

Czym jest miasto age friendly (przyjazne starzeniu)? Usłyszawszy nazwę, zapewne wyobrażasz sobie jego definicję i niektóre z jego zalet. Jednakże jakie działania możemy podjąć i czego powinniśmy żądać od służb administracyjnych, aby nasze miasto stało się jednym z nich?
Miasta age friendly, zaprojektowane z myślą o dobrym życiu

Ostatnia aktualizacja: 12 sierpnia, 2020

Rozwój człowieka zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest środowisko, które jest kluczowe dla naszych wzajemnych interakcji i wpływa na nasze myśli, emocje i zachowania. Obecnie modny staje się nowy model miasta: miasta age friendly, czyli przyjazne starzeniu.

Termin age friendly pochodzi z języka angielskiego, a tłumaczenie na polski to “miasta przyjazne ludziom starszym”. Takie miasta posiadają przestrzeń, która sprzyja poprawie środowiska z korzyścią dla ludzi, którzy w nich mieszkają, niezależnie od wieku.

Tego rodzaju miasta współpracują z osobami starszymi tak, aby dać im większe możliwości zarówno rozwoju osobistego, jak i przyczynienia się do rozwoju społeczeństwa w ogóle, nie patrząc na ich rok urodzenia. W ten sposób promują one godność i autonomię.

Takie miasta umożliwiają również osobom starszym uczestniczenie w życiu codziennym, bezpiecznie i bez dyskryminacji. Aby takie miasta stały się rzeczywistością, potrzebne są zmiany w otoczeniu, mające uczynić je odpowiednim dla osób starszych.

Dlaczego? Po pierwsze, większość przestrzeni miejskich nie sprzyja ludziom starszym, przez co te osoby nie mogą się rozwijać, a ich udział w społeczeństwie jest ograniczony. Po drugie, jako że wszyscy osiągniemy ten wiek, środowisko dostosowane do ludzi z większymi trudnościami jest środowiskiem dostosowanym do każdego.

Przykłady miast age friendly

Jest wiele przykładów realizacji projektów miast age friendly; na przykład w Stanach Zjednoczonych, gdzie coraz bardziej rośnie liczba emerytów. Istnieją miejsca, takie jak The Villages (Floryda), które funkcjonują jako sieć małych miejscowości z odpowiednią infrastrukturą dla osób starszych. Czy możesz sobie wyobrazić 145-kilometrową sieć, przyjazną dla osób w tym wieku?

Malta jest przykładem kraju przyjaznego dla osób starszych, dążącego do zaangażowania ich w społeczeństwie, jako że nie chodzi tylko o zapewnienie im korzystnych warunków, ale także o promowanie zdrowia. Malta bierze pod uwagę:

Starsza para na wycieczce rowerowej
  • Uczestnictwo w rynku pracowniczym i społecznym.
  • Niezależność i autonomię poprzez stwarzanie bardziej przyjaznego środowiska dla osób z trudnościami.
  • Uwrażliwianie społeczeństwa na problemy takie jak demencja, świadcząc specjalne usługi na rzecz takich osób.
  • Przyjęcie środków sprzyjających zdrowiu psychicznemu i rekompensujących je.

Co więcej, miasta age friendly sprzyjają integracyjnemu rozwojowi miast. W ten sposób wszystkie lub większość społeczności będzie mogła żyć razem w mieście, które spełnia ich potrzeby.

Dlaczego mają one związek z naszym dobrobytem?

Miasta przyjazne dla osób starszych nazywane są również miastami ,,age inclusive” lub miastami uwzględniającymi wiek. Sprzyjają one dobrobytowi wszystkich, ponieważ w społeczeństwie, w którym każdy nabiera wartości, będzie istniało środowisko pozwalające na wspólny rozwój.

Kiedy wszyscy uczestniczymy w życiu społeczności, promujemy tworzenie więzi, co jest niezbędne dla naszego zdrowia społecznego.

Z drugiej strony, oddziałując pozytywnie na nasze emocje, ponieważ nasze starsze pokolenia uczestniczą w naszym życiu, promujemy większe zdrowie emocjonalne. Świetnie! Nie twierdzimy, że jest to jedyna rzecz, której potrzebujemy na poziomie emocjonalnym, ale jest to korzyść dla tej części naszego samopoczucia.

Seniorzy na ulicach miasta

Ponadto miasta przyjazne starzeniu są silnie zaangażowane w zapobieganie chorobom i promocję zdrowia. Oznacza to, że rozszerzamy naszą świadomość i szukamy tego, co najlepsze dla naszego zdrowia, co bardzo sprzyja wyższej jakości życia.

W rzeczy samej, istnieją badania, które promują ocenę diagnostyczną co do adaptacji miast do potrzeb osób starszych. Na przykład Expósito Miralles, Martínez Sánchez, Munteanu Munteanu i Caballer Miedes (2017), dokonują przeglądu tej kwestii w mieście Castellón.

Jak promować miasta age friendly?

Idea miasta age friendly jest zobowiązaniem dla nas wszystkich. Możemy ją propagować w różnych sektorach:

  • Praca. Zmiana sposobu, w jaki postrzegamy pracę, pomoże zintegrować osoby starsze i dać im nowe możliwości w tej dziedzinie.
  • Edukacja. Poszerzanie wiedzy o asertywnym rozwoju po to, by promować nasze dobre samopoczucie.
  • Gospodarka. Aby umożliwić tworzenie miast przyjaznych dla osób starszych, musi nastąpić zmiana systemu gospodarczego na taki, który to umożliwi.
  • Polityka. Na koniec, uwzględnienie polityki promującej miasta przyjazne starzeniu, chroniącej osoby starsze i odpowiadającej ich potrzebom.
  • Miasto. Rozwój przestrzeni sprzyjających integracji.

Jest to praca o wielu aspektach, potrzebna, aby poradzić sobie z rosnącą liczbą ludności. Jednakże Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) monitoruje tego typu miasta i dostarcza oficjalne dokumenty, które kierują tworzeniem tych przestrzeni w efektywny sposób.

Na przykład, w swoim przewodniku ,,Age friendly cities” zachęca ona miasta do tego, by stały się podmiotami ułatwiającymi tworzenie środowisk sprzyjających osobom z trudnościami.

Krótko mówiąc, miasta age friendly, będące efektem wzrostu średniej długości naszego życia, są coraz bardziej potrzebne. Z drugiej strony, każdy z nas , jako część miasta, może przyczynić się do powstawania miast przyjaznych starzeniu.

Nie chodzi tylko o to, by nie istniały żadne fizyczne czy psychiczne przeszkody, ale także o to, by mieszkańcy miast mogli podjąć wysiłek potrzebny do pomagania ludziom w potrzebie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • del Barrio Truchado, E., Rascado, S.M. & Casttiello, M.S. (2018). Del envejecimiento activo a la ciudadanía activa: el papel de la amigabilidad. Aula abierta, 47 (1), 37-44.

  • Expósito Miralles, S. Martínez Sánchez, J. Munteanu Munteanu, A.D., & Caballer Miedes, A. (2017). Evaluación diagnóstica del grado de adaptación de la ciudad Castellón a las personas mayores.

  • Organización Mundial de la Salud. (2007). Global Age-friendly Cities A GUIDE.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.