Adopcja dziecka – 4 rzeczy, o których należy pamiętać

Adopcja w rodzinie

Adopcja jest niesamowitym przeżyciem dla osób, które biologicznie nie mogą mieć dzieci. To inny sposób na zostanie matką lub ojcem. Niemniej jednak adopcja dziecka to ważna decyzja. Proces adopcji wiąże się z szeregiem przeszkód, które warto wspomnieć i przeanalizować.

Rodzice adopcyjni nie tylko pełnią rolę opiekunów. Jest także o wiele więcej rzeczy, które się z tym wiążą. Adoptowanie dziecka oznacza kochanie go tak, jakby było Twoim dzieckiem biologicznym. Głównym celem jest stworzenie kochającej i troskliwej rodziny.

Jest to bardzo złożony proces, przez który trzeba przejść, dlatego dla przyszłych rodziców adopcyjnych normalne jest posiadanie wielu pytań i obaw. Rodzice adopcyjni zwykle mają w sobie wiele wątpliwości i mieszanych uczuć. Myślą na przykład: “Czy będę dla niego dobrym ojcem / matką?“, “Czy sprawię, że będzie mnie kochać?“, lub “Czy będziemy prawdziwą rodziną?

Jednym z największych lęków rodziców adopcyjnych jest to, że ich dziecko nie będzie się czuć kochane. Zabawne w tym jest to, że dziecko prawdopodobnie ma te same myśli i obawy dotyczące swoich przyszłych rodziców.

Adopcja dziecka jest wielką odpowiedzialnością, ponieważ dziecko musi czuć się kochane i chronione. Dzieci adoptowane nie potrzebują nieustraszonych rodziców. Potrzebują tylko rodziców, którzy potrafią radzić sobie ze strachem w sposób asertywny.

Córka z ojcem

4 rzeczy, o których należy pamiętać przed adopcją dziecka

Zgodnie z Konwencją Narodów Zjednoczonych o prawach dziecka, adopcja nie jest narzędziem rozwiązywania problemów z płodnością, ale środkiem ochrony porzuconych dzieci.

Adopcja dziecka nie jest czymś, co należy lekceważyć

Pierwsze pytanie, na które powinni odpowiedzieć przyszli rodzice adopcyjni jest zarówno proste, jak i głębokie: dlaczego chcesz adoptować dziecko?

Po udzieleniu odpowiedzi na to pytanie i podjęciu decyzji o adopcji rozpoczyna się trudny proces. Agencje adopcyjne oceniają ludzi, aby sprawdzić czy są idealnymi kandydatami dla określonego dziecka. Ich życie jest dokładnie analizowane z wyłącznym zamiarem znalezienia jak najlepszej rodziny dla dziecka. To sprawia, że ​​przyszli rodzice adopcyjni bardzo się denerwują, ale jest to coś, co po prostu trzeba przejść.

Ludzie powinni pamiętać, że adopcja to długi proces. W wielu przypadkach jest to również bardzo trudne. Specjaliści zajmujący się tym procesem muszą bardzo mocno zagłębić się w różne tematy, takie jak praca, przyjaźnie i ogólny styl życia przyszłych rodziców adopcyjnych.

Wnioskodawcy często uważają, że wszystkie te pytania i wywiady są przesadzone. Jednak ważne jest, aby być cierpliwym i nie tracić z oczu ostatecznego celu: adoptowania dziecka. Z drugiej strony osoby przeprowadzające wywiady, które są odpowiedzialne za wykonanie tego zadania, powinny być wrażliwe i empatyczne.

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej

Niektórzy wnioskodawcy chcą adoptować dziecko tak szybko, że cały proces adopcji wydaje się im nie mieć końca. Kryteria, które wkrótce muszą przybrać rodzice adopcyjni, mogą wydawać się subiektywne i niesprawiedliwe. Jednak faktycznie są one regulowane przez prawa ustanowione przez międzynarodowe konwencje i mają głęboki sens.

Rekruterzy pytają wnioskodawców o motywacje, które skłoniły ich do adopcji. Ponadto wnikają głęboko w ich związek, osobowość, warunki fizyczne i zdolność do utrwalania i rozwijania relacji adopcyjnych.

Adopcja dziecka nie równa się pracy w organizacji charytatywnej

Wyjaśnijmy coś prostego: adopcja to nie praca charytatywna. Zarówno rodzice, jak i adoptowane dziecko doświadczają trudności. Wszyscy zaczną czuć się lepiej, kiedy założą swoją nową rodzinę. Adopcja polega na budowaniu lepszej przyszłości razem, to nie przysługa. To odwzajemnione uczucia.

Życzenie rodziców jest spełniane, gdy dziecko przybywa do domu. Jednak to nie koniec, ponieważ wciąż jest tak dużo do zrobienia. Ważne jest, aby o tym pamiętać, ponieważ niektórzy rodzice myślą, że ten proces jest już zakończony. Rodzice adopcyjni zawsze powinni być przygotowani na pytania innych ludzi w sposób asertywny i pozytywny.

Rodzina adopcja

Z drugiej strony ważne jest, aby pamiętać, że to dziecko jest najważniejszą osobą, jeśli chodzi o adopcję. Rodzice też są ważni, nie ma co do tego wątpliwości. Jednak to dzieci nie są chronione i mają mniej zasobów.

W obliczu nowego życia

Trudno przewidzieć, w jaki sposób adoptowane dziecko dostosuje się do nowej rodziny i domu. Proces adaptacji komplikuje się jeszcze, jeśli chodzi o dzieci z innych krajów. Ich poprzednia historia, doświadczenia i sposoby życia mogą wpływać na ich adaptację do nowego środowiska.

Wbrew powszechnemu mniemaniu, adopcyjne dzieci łatwo adaptują się do nowego środowiska (na poziomie osobistym, społecznym, rodzinnym i edukacyjnym). W rzeczywistości czasami trudno jest rozróżnić dzieci adopcyjne od tych, które takimi nie są, przez to że dostosowują się do nowego życia dość łatwo i pozytywnie.

Dobra rada, jaką możemy dać nowym przybranym rodzicom, jest zaprzyjaźnienie się z innymi przybranymi rodzicami. Jeśli sprawy stają się trudne, pozwól im dzielić się z Tobą swoimi historiami, doświadczeniami i uczuciami. Poza tym ważne jest, aby nie mieć z góry ustalonych pomysłów dotyczących okresu dostosowania rodziny po przybyciu dziecka. Jest to etap, w którym zarówno dziecko, jak i rodzice zaczynają ustanawiać więź przywiązania opartą na miłości, szacunku i wzajemnym zaufaniu.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Diamond, G. (2016). Adoption. In Health Care for People with Intellectual and Developmental Disabilities Across the Lifespan. https://doi.org/10.1007/978-3-319-18096-0_136
  • Weinstein, N. D. (1988). The precaution adoption process. Health Psychology : Official Journal of the Division of Health Psychology, American Psychological Association. https://doi.org/10.1037/0278-6133.7.4.355
  • Johnson, D. E. (2002). Adoption and the effect on children’s development. Early Human Development. https://doi.org/10.1016/S0378-3782(02)00017-8
Scroll to Top