Pesymistą nie warto być z wielu powodów...

Pesymistą nie warto być z wielu powodów...
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 14 września, 2023

Czy brytyjski pisarz Arnold Bennett miał rację? Powiedział, że “pesymizm, kiedy się do niego przyzwyczajasz, jest równie przyjemny jak optymizm”. Czy bycie pesymistą naprawdę może być pozytywne?

Jedną rzeczą, o której wiemy, że jest prawdą jest fakt, że bycie pesymistą jest typem postawy, którą możemy przyjąć w życiu. To rodzaj myślenia, który filtruje sposób, w jaki postrzegamy rzeczywistość. Zmienia także sposób, w jaki prognozujemy to, co się wydarzy w naszym życiu. Możemy interpretować wszystko, co dzieje się w naszym życiu w pozytywny lub negatywny sposób. Ludzie, którzy wierzą, że świat jest okropny i że są otoczeni przez okropne środowisko, utrudniają swoje życie.

“Smutek jest darem z nieba. Pesymizm jest chorobą ducha.”

-Amado Nervo-

Dlaczego nie warto jest być pesymistą

Pesymista niekoniecznie jest osobą smutną, jak moglibyśmy sądzić wcześniej. Innymi słowy, nie wszyscy pesymiści postrzegają świat w depresyjny sposób lub odczuwają pewien rodzaj emocjonalnego bólu.

Ludzie pesymistyczni często mają do czynienia z czymś trudnym, czymś co sprawia, że ​​czują się w ten sposób. Jednak pesymistyczni ludzie nie muszą tacy być. Kiedy kontynuujemy walkę w naszym życiu, może spowodować, że zaczynamy odczuwać pesymizm. Możemy zacząć doświadczać wyuczonej bezradności. Jest to prawda, ponieważ zgodnie z logiką pesymisty walka lub dążenie do postępu nie są warte zachodu.

Pesymistą nie warto być

Chociaż bycie pesymistą nie jest najlepszym sposobem na życie, nie możemy dokonywać uogólnień na temat pesymistycznych ludzi. Pesymizm jest sposobem myślenia, który możemy zastosować do różnych niesprawiedliwości lub sytuacji. Jednak nie jest to codzienne zjawisko dla osoby pesymistycznej.

Szukają prawdy

Dobrą rzeczą w pesymistach jest to, że zazwyczaj wolą prawdę niż oszukiwanie kłamstwem. Wolą realistyczną wersję świata, w której widzą rzeczy takimi, jakimi są.

Jednak nawet jeśli pesymiści są dobrzy w przyjmowaniu niewygodnych prawd, prawdą jest również to, że nie dążą do zrozumienia świata obiektywnie. Po prostu oczekują najgorszego i wierzą, że wszystko jest złe i oparte na wygodnych kłamstwach. To tak, jakby wierzyli, że prawda musi być negatywna. Wszystko, co dobre lub pozytywne musi być kłamstwem.

Skupiają się tylko na negatywach

Jak widzieliśmy, pesymistyczne podejście zawsze podkreśla i koncentruje się na złych aspektach. Pesymistyczna postawa nie pozwala takiej osobie skupić się na czymkolwiek pozytywnym. Wszystko musi być negatywne.

Tego typu ludzie rzadko, jeśli w ogóle, koncentrują się na tym, co jest dobre w ich życiu. Najprawdopodobniej skupiają się tylko na tym, co negatywne, niezależnie od tego, co dzieje się w ich życiu. Takie negatywne nastawienie do życia może odcisnąć swoje piętno.

Zawsze mają niskie oczekiwania

Pesymiści naprawdę sprawiają, że powiedzenie “dostajesz to, czego chcesz” jest prawdziwe. Mają osobowości, które chronią ich przed pozytywnymi oczekiwaniami. Nie pozwalają sobie myśleć, że coś dobrego może się wydarzyć. W rzeczywistości oczekują, że nic się nie poprawi, dopóki nie spróbują czegoś mocniejszego lub nie zrobią coś ekstra. I nawet wtedy pesymiści wierzą, że ciężkie rzeczy prawdopodobnie nie pójdą po ich myśli.

Ich pesymistyczne nastawienie, w pewnym stopniu chroni ich przed rozczarowaniem. Jeśli nie stawiają wysokich oczekiwań, zła rzeczywistość nie może ich zaskoczyć. Z drugiej strony nie tylko pesymiści korzystają z tej strategii. Wszyscy robiliśmy to wcześniej aby się chronić, jednak prawdopodobnie zdaliśmy sobie sprawę, że przyjęcie takiej postawy nie zawsze jest konieczne.

Częściej doświadczają procesu rozpaczy

Pesymistyczni ludzie przechodzą przez proces rozpaczania częściej niż inni. Oprócz rzeczywistych strat, jakie napotykają w swoim życiu, muszą oni również stawić czoła stratom, które przewidują, które mogą się wydarzyć, ale nie muszą. Dlatego przechodzą przez wyimaginowane procesy rozpaczy. Mówimy wyimaginowane, ponieważ to, przez co się smucą, w rzeczywistości się nie wydarzyło.

Kobieta patrząca przez okno

Nieświadome lub uśpione nastawienie

Społecznie, pesymizm nie zawsze jest wysoko oceniany (tym bardziej, że pozytywna psychologia stała się tak popularna). Dlatego pesymiści mają tendencję do ukrywania swoich postaw. Ponadto, ich nastawienie może być tak głęboko zakorzenione w ich myśleniu, że ktoś może być pesymistą nawet o tym nie wiedząc.

Pesymizm to filtr lub postawa, z której możemy korzystać, kiedy tylko zechcemy. Bez względu na to, co dzieje się w naszym życiu, możemy postrzegać te wydarzenia w sposób pozytywny lub negatywny. Naukowcy twierdzą, że optymizm faktycznie pomaga nam radzić sobie z problemami, nawet jeśli jest to tylko samospełniające się proroctwo, które działa.

“Słońce świeci wszędzie, ale niektórzy widzą tylko jego cienie”.

-Arthur Helps-


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.