Nie czuję się atrakcyjna: co mogę zrobić?

Nie czuję się atrakcyjna. Zarówno te słowa, jak i negatywne postrzeganie się powodują dyskomfort. W jaki sposób możesz to przezwyciężyć?

Mężczyzna zakrywa ręką odbicie swojej twarzy w lustrze. Nie czuję się atrakcyjny

„Co mogę zrobić, jeśli nie czuję się atrakcyjna?” Negatywny pogląd na temat samego siebie jest dość powszechnym  zjawiskiem. Negatywne postrzeganie siebie jest obecnie powszechne wśród mężczyzn i kobiet, niezależnie od wieku i statusu społecznego. W takich przypadkach najlepiej jest przeformułować wiele ze swoich przekonań.

Żyjemy w społeczeństwie zdominowanym przez tyranię własnego wizerunku i tego, jak powinniśmy wyglądać. Poczucie, że do niego nie pasujemy, jest zrozumiałe, biorąc pod uwagę sztuczne kanony piękna, które są nam narzucane z różnych źródeł. Zaakceptowanie siebie i połączenie się ze swoim wizerunkiem tak, aby go docenić, wymaga głębokiej pracy emocjonalnej, poznawczej i związanej z odpowiednimi postawami, którą szczegółowo opiszemy poniżej.

„Krytykujesz siebie od lat, ale to nie działa. Spróbuj zaakceptować siebie i zobacz, co się stanie”.

-Louise Hay (Możesz uzdrowić swoje życie, 1984)-

Co mogę zrobić, jeśli nie czuję się atrakcyjna?

To, jak postrzegasz swój wygląd, warunkuje wiele obszarów Twojego życia, szczególnie relacje międzyludzkie. Badania opublikowane w Biological Sciences podkreślają, że pewnym bardziej wdzięcznym rysom twarzy często towarzyszą większe sukcesy społeczne. Wszyscy wiemy, że to prawda. Należy jednak pamiętać także o pewnym szczególe.

Piękno jest konstrukcją kulturową, edukacyjną i osobistą, którą rozwijasz w odniesieniu do wszystkiego, co Cię otacza. Czynniki takie jak porównania, a nawet wiadomości, które otrzymujesz od otoczenia, wpływają na to, jak siebie postrzegasz. Dobra wiadomość jest taka, że możesz zmienić to podejście, aby było zdrowsze i oparte na miłości. Można polubić siebie, a my wyjaśnimy, jak to zrobić.

Wyłącz swoje negatywne nastawienie, skup się na tym, co dobre

Gdzie patrzysz, kiedy patrzysz w lustro? Co myślisz, gdy na siebie patrzysz? Jednym z powodów, dla których nie czujesz się atrakcyjna, jest przetwarzanie informacji na temat samej siebie i stronniczość. W czasopiśmie Neuroscience Research wskazano, w jaki sposób te czynniki wpływają na budowanie poczucia własnej wartości.

Co oznaczają te pojęcia i jak powinnaś nad nimi popracować, aby poczuć się lepiej?

  • Nie skupiaj się na swoich rzekomych wadach. Skupianie uwagi na tym, co negatywne powoduje, że ciągle skupiasz się na tych aspektach twarzy lub ciała, które najmniej Ci się podobają. Przestań stale skupiać się na tych elementach i zacznij akceptować je takimi, jakie są.
  • Doceniaj atrakcyjne części samej siebie. Pamiętaj: każdy z nas ma obszary niedoskonałe i piękniejsze. Nawet jeśli Twoje uszy trochę odstają, Twoje oczy i usta mogą być Twoją mocną stroną. Doceń te części i skieruj swoją uwagę na te obszary ciała i twarzy, które lubisz.
  • Współczujące przetwarzanie odnoszące się do samej siebie. Jeśli codziennie będziesz patrzeć na siebie i myśleć tylko o tym, jak bardzo jesteś nieatrakcyjna, i powtarzać sobie: „Czuję się nieatrakcyjna”, wzmocnisz swoje negatywne nastawienie. Aby to przeformułować, spróbuj spojrzeć na siebie ze współczuciem i szacunkiem. Zasługujesz na to, aby dobrze się traktować i cenić siebie za uczciwość i empatię.

Mówisz: Nie czuję się atrakcyjna? – praktykuj neutralność

Z pewnością zwroty takie jak „kochaj swoje ciało”, tak często powtarzane w naszym społeczeństwie, są czymś, do czego trudno się zastosować. Nie jesteś jedyna, dlatego lata temu pojawiła się inna perspektywa.

Praktykowanie neutralności w odniesieniu do swojego wyglądu oznacza, że nie cenisz już siebie na podstawie tego, jaka jesteś, ale doceniasz wszystko to, co możesz zrobić. To nowe podejście, które jest o wiele bardziej wzbogacające. Aby osiągnąć ten cel należy pamiętać o następujących elementach:

  • Doceniaj to co tu i teraz, nie pozostawiając miejsca na szkodliwą samokrytykę.
  • Nie musisz uwielbiać swojej twarzy i ciała, wystarczy je zaakceptować, bez osądzania.
  • Rozpocznij nowe zajęcia, które sprawią, że poczujesz się dobrze.
  • Ciesz się każdą aktywnością, na którą pozwala Twoje ciało (praca, taniec, przytulanie, spacery itp.).

Znaczenie dbania o siebie

To, że od czasu do czasu mówisz sobie, że nie czujesz się atrakcyjna, jest normalne. W końcu trudno lubić siebie na co dzień. Kluczem jest to, że negatywne postrzeganie siebie nie jest stałe za każdym razem, gdy patrzysz w lustro. Należy je kontrolować i regulować, aby chronić swój dobrostan psychiczny.

Jak wiadomo, niezadowolenie z ciała ma ogromny wpływ na naszą młodość. Badanie opublikowane w czasopiśmie Journal of Clinical Child and Adolescent Psychology wykazało, że nielubienie siebie jest powiązane z problemami lękowymi. Dlatego, aby zapobiec negatywnej ocenie własnego wizerunku i temu zaradzić, najlepiej rozwijać samoopiekę.

Potwierdzenie swoich potrzeb emocjonalnych, otaczanie się ludźmi, którzy Cię doceniają, bycie dla siebie miłą i praktykowanie zdrowych nawyków będzie w tym bardzo pomocne.

Zwiększ swoją samoocenę i pewność siebie

Aby być atrakcyjną, nie musisz mieć idealnego ciała i twarzy. Twoja osobowość i pewność siebie w dużym stopniu czynią Cię bardziej atrakcyjną dla innych, a przede wszystkim dla Ciebie samej. Im bardziej siebie cenisz i doceniasz swoje umiejętności, tym bardziej poprawia się Twoje postrzeganie własnego wizerunku.

Encyklopedia obrazu ciała i wyglądu ludzkiego podkreśla, jak to samo powiązanie między wizerunkiem ciała a samooceną może wpływać na cały cykl życia, nie tylko młodych ludzi. Dlatego też, aby poprawić te sfery swojego samopoczucia, warto zastosować w praktyce następujące elementy:

  • Zaufaj swoim umiejętnościom.
  • Nabywaj nowych umiejętności.
  • Zapytaj rodzinę i przyjaciół, co jest w Tobie najlepsze.
  • Bądź dumna ze swoich osiągnięć, niezależnie od tego, czy są duże, czy małe.
  • Poznaj swoją wartość, talent i to, co czyni Cię wyjątkową.
  • Pamiętaj o tych, którzy doceniają Cię taką, jaką jesteś.
  • Poszukaj takiego stylu ubioru i fryzury, który sprawi, że poczujesz się dobrze i który będzie Ci dodawać siły.
  • Stawiaj sobie nowe wyzwania. Zobaczysz, jak poprawi się Twoja pewność siebie, gdy stopniowo zaczniesz je osiągać.

Atrakcyjność fizyczna prawie zawsze jest odpowiedzią na subiektywną percepcję uwarunkowaną środowiskiem społecznym i kulturowym. Praca nad pewnością siebie, poczuciem własnej wartości i postawą pozwoli Ci lepiej widzieć siebie i czuć się pewniej w relacjach międzyludzkich.

Unikaj porównywania się z innymi

Jeśli od dawna wmawiasz sobie, że nie czujesz się atrakcyjna, jest jeszcze jedna zmienna, o którą musisz zadbać. Czas przestać porównywać się z innymi, czy to z otaczającymi Cię osobami, czy z postaciami, które obserwujesz na Instagramie lub TikToku. W związku z tym w czasopiśmie Frontiers in Psychology opublikowano badanie, które wskazuje, w jaki sposób sieci społecznościowe mogą wpływać na Twoje subiektywne samopoczucie, ułatwiając ten mechanizm porównawczy.

Od dzisiaj trenuj swój umysł, aby w zdrowy sposób skupiać uwagę na sobie, a nie na innych. Jesteś wyjątkowa, ze swoimi cechami charakterystycznymi, pięknem i wadami tak jak wszyscy inni. Piękno tkwi w różnorodności, a nie w jednorodności. Unikaj chęci spełnienia ideału atrakcyjności, który jest równie niemożliwy do spełnienia, co niezdrowy.

Filtruj wiadomości, które do Ciebie przychodzą, i zatrzymuj te pozytywne

„Byłabyś bardziej atrakcyjna, gdybyś schudła”. – Wyglądałabyś dużo lepiej, gdybyś zrobiła kilka kosmetycznych poprawek. W swoim otoczeniu możesz spotkać się z komentarzami podkopującymi Twój wizerunek. Nie tylko sieci społecznościowe wysyłają Ci stronnicze komunikaty na temat ideałów piękna. Twoi przyjaciele, a nawet rodzina mogą formułować niedokładne, a nawet szkodliwe oceny.

Stwórz filtry i mechanizmy ochronne przed szkodliwymi słowami innych, które osłabiają Twoją samoocenę. Zachowaj tylko te komentarze, które Cię budują.

Mówisz: Nie czuję się atrakcyjna? – zadbaj o swój wewnętrzny dialog

Sposób, w jaki do siebie mówisz, wpływa na to, jak wyglądasz. Kultura i społeczeństwo mogą Cię przekonywać, że nie pasujesz do wypaczonego kanonu tego, co uważane jest za piękne i atrakcyjne. Właśnie wtedy mogłabyś pielęgnować myśli w rodzaju: Nie czuję się atrakcyjna. Jednak Twój negatywny dialog wewnętrzny jest tym, co bojkotuje Cię najbardziej, jeśli chodzi o posiadanie zdrowego obrazu siebie.

Spróbuj go przeformułować, zmienić dynamikę konwersacji i uczynić ją pełną szacunku i zdrową. Zwolnij swojego wewnętrznego sędziego, aby nie mógł Cię ponownie zdewaluować i krytykować.

Bycie atrakcyjną to postawa

Jeśli czujesz się dobrze wewnętrznie, poczujesz się lepiej na zewnątrz. Kiedy więc mówisz sobie, że nie czujesz się atrakcyjna, ważne jest, aby wiedzieć, że to postrzeganie jest często wysoce subiektywne. Pamiętaj, że jest mnóstwo ludzi o wyjątkowych cechach fizycznych, ale w rzeczywistości to ich postawa czyni je atrakcyjnymi.

Jest to wymiar, który możesz trenować i doskonalić. Pracuj nad swoimi emocjami, znajdź punkt dobrego samopoczucia i wewnętrznego spokoju, aby następnie zwiększyć swoją charyzmę, urok i umiejętności społeczne. Dzięki temu poprawi się Twój wizerunek własny.

Przetrwać w świecie zdominowanym przez tyranię piękna

Żyjemy w świecie, w którym fizyczny obraz ma wielką moc. Jednak piękno, które nam się sprzedaje, nie zawsze jest prawdziwe i zdrowe. Staraj się zatem krytycznie odnosić do opinii, które mogą się pojawić z niemal każdej strony, w tym także od bliskich.

Co jednak najważniejsze, nie wahaj się skonsultować ze specjalistą, jeśli Twoje negatywne postrzeganie się będzie się utrzymywać przez dłuższy czas. Czasami za tymi atrybucjami i dyskomfortem emocjonalnym może kryć się ukryty stan kliniczny. Pamiętaj, że istnieją skuteczne terapie, które przywracają pewność siebie i dobre samopoczucie, którego tak bardzo potrzebujesz.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Little, A. C., Jones, B. C., & DeBruine, L. M. (2011). Facial attractiveness: evolutionary based research. Philosophical Transactions of the Royal Society of London. Series B, Biological Sciences366(1571), 1638–1659. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3130383/
  • O’Dea, J. A. (2012). Body Image and Self-Esteem. En T. F. Cash (Ed.), Encyclopedia of Body Image and Human Appearance, 1, 141–147. https://psycnet.apa.org/record/2012-14627-021
  • Quittkat, H. L., Hartmann, A. S., Düsing, R., Buhlmann, U., & Vocks, S. (2019). Body dissatisfaction, importance of appearance, and body appreciation in men and women over the lifespan. Frontiers in Psychiatry10, 864. https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpsyt.2019.00864/full
  • Salehinejad, M. A., Nejati, V., & Nitsche, M. A. (2020). Neurocognitive correlates of self-esteem: From self-related attentional bias to involvement of the ventromedial prefrontal cortex. Neuroscience Research161, 33–43. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31837992/
  • Vannucci, A., & Ohannessian, C. M. (2018). Body image dissatisfaction and anxiety trajectories during adolescence. Journal of Clinical Child and Adolescent Psychology47(5), 785–795. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6072626/
  • Wang, J.-L., Wang, H.-Z., Gaskin, J., & Hawk, S. (2017). The mediating roles of upward social comparison and self-esteem and the moderating role of social comparison orientation in the association between social networking site usage and subjective well-being. Frontiers in Psychology8, 771.  https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpsyg.2017.00771/full
Scroll to Top