Jak lepiej zarządzać swoim czasem

Maksymalne wykorzystanie czasu to kwestia organizacji, cierpliwości i praktyki. Nie obwiniaj się, jeśli minęły godziny, a Tobie nadal nie udało się ukończyć tego, co miałeś zrobić. Podejmij działanie. Skorzystaj z porad, które proponujemy w tym artykule.

Osoba ustawia wskazówki zegara - jak lepiej zarządzać swoim czasem

Wiele osób zastanawia się, jak lepiej zarządzać swoim czasem. Rzeczywiście, wszyscy mamy chwile, kiedy trudno nam się zorganizować. Ważne, aby podejść do problemu z konstruktywnej perspektywy i nie obwiniać się za to, że dopiero uczysz się radzić sobie w tej dziedzinie.

W rzeczywistości, zamiast czuć się źle, spróbuj wykorzystać sytuację jako okazję do nauki i postępu. Skoncentruj się na zidentyfikowaniu obszarów, w których możesz wprowadzić poprawki i rozwinąć bardziej efektywne umiejętności. Musisz jednak zrozumieć, że nie zdołasz tego osiągnąć z dnia na dzień, ponieważ wymaga to czasu i praktyki, więc musisz uzbroić się w cierpliwość. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, jak lepiej zarządzać swoim czasem.

Jak lepiej zarządzać swoim czasem

Badanie opublikowane w Journal of Psychology dotyczyło wpływu szkolenia z zarządzania czasem i kontroli czasu na środowisko pracy. Uzyskane wyniki wykazały, że zdolność ta pozytywnie wpływa na postrzeganie kontroli i redukcję stresu związanego z przerwami w pracy.

W podobny sposób metaanaliza opublikowana w PloS One wykazała, że zarządzanie czasem jest umiarkowanie powiązane z wydajnością pracy, wynikami w nauce i dobrym samopoczuciem. Jak więc dostosować swój harmonogram, aby skorzystać z lepszego zarządzania czasem?

Oto kilka wskazówek pozwalajcych lepiej zarządzać swoim czasem:

1. Jak lepiej zarządzać swoim czasem – wyznacz sobie jasne cele

Zdefiniuj swoje cele i zadania zarówno w perspektywie krótko-, jak i długoterminowej. Ta praktyka pomoże Ci skupić się na najważniejszych zadaniach i uchroni przed nadmiernym zaangażowaniem się w mniej istotne czynności.

2. Zaplanuj swój dzień

Poświęć kilka minut na początku każdego dnia, aby stworzyć listę rzeczy do zrobienia i ustalić plan działania. Planowanie pomaga skoncentrować się i zorganizować, co prowadzi do lepszego zarządzania czasem. Możesz planować w trybie dziennym lub tygodniowym. Korzystaj z aplikacji na telefonie komórkowym (kartka też działa).

3. Nadaj priorytet najważniejszym zadaniom

Zidentyfikuj swoje najistotniejsze zobowiązania i upewnij się, że wykonasz je w pierwszej kolejności. Ustanowienie hierarchii pomoże Ci awansować i uniknąć odkładania na później mniej pilnych zadań.

4. Jak lepiej zarządzać swoim czasem – wyeliminuj czynniki rozpraszające

Zidentyfikuj i zminimalizuj lub wyeliminuj główne czynniki rozpraszające uwagę w swoim otoczeniu, niezależnie od tego, czy jest to telefon komórkowy, media społecznościowe, czy niepotrzebne rozmowy. To pomoże Ci się skoncentrować.

5. Używaj technik zarządzania czasem

Istnieje kilka sprawdzonych strategii korzystnych dla produktywności. Na przykład technika Pomodoro. Metoda ta polega na pracy w blokach po 25 minut, po których następuje pięć minut odpoczynku. Przydatna jest również macierz Eisenhowera, w której zadania są uszeregowane na podstawie ich ważności i pilności.

Możesz także spróbować grupowania (grupowania podobnych zadań i wykonywania ich razem) lub dzielenia czasu w bloki (przypisywania określonych bloków do określonych zadań).

6. Deleguj, kiedy tylko jest to możliwe

Jeśli masz taką możliwość, deleguj określone zadania lub szukaj pomocy z zewnątrz. Pozwoli Ci to uwolnić swój czas i skupić się na ważniejszych czynnościach.

7. Jak lepiej zarządzać swoim czasem – naucz się odmawiać

Nie czuj się zobowiązany do przyjmowania każdego zadania, które stanie na Twojej drodze. Naucz się oceniać swoje priorytety i odmawiaj wykonania zadań, które nie pasują do Twoich celów lub które są ciężarem.

8. Zorganizuj swoje miejsce pracy

Brudne środowisko pracy negatywnie wpływa na produktywność. Poświęć trochę czasu na zorganizowanie go, a zauważysz, że Twój dzień będzie przyjemniejszy i bardziej produktywny.

9. Wykorzystuj chwile bezczynności

Wykorzystaj chwile bezczynności, na przykład podczas podróży środkami transportu publicznego lub w poczekalni, na czytanie lub słuchanie podcastów na tematy związane z rozwojem osobistym lub zawodowym.

10. Dbaj o dobre samopoczucie

Gdy próbujesz poprawić swoje zarządzanie czasem nie zaniedbuj swojego zdrowia i dobrego samopoczucia. Upewnij się, że śpisz wystarczająco dużo, ćwicz i utrzymuj zbilansowaną dietę, ponieważ te czynniki zwiększają Twoją energię i pozytywnie wpływają na zdolność koncentracji.

„Stracisz godzinę rano, a spędzisz cały dzień na szukaniu”.

Richarda Whately'ego

Jak lepiej zarządzać swoim czasem i technologią

Nadmierne korzystanie ze smartfonów i innych technologii jest jedną z głównych przeszkód w dobrym zarządzaniu czasem. Niektóre efekty korzystania z tych urządzeń są następujące:

  • Ciągłe zakłócenia. Za każdym razem, gdy sprawdzasz telefon komórkowy, aby odpowiedzieć na wiadomości lub sprawdzać media społecznościowe, tracisz czas, który mógłbyś spożytkować bardziej produktywnie.
  • Prokrastynacja. Smartfony, tablety i komputery oferują szeroką gamę rozrywki. Jeśli odkładasz ważne zadania, aby surfować po sieci, grać w gry lub oglądać filmy, prawdopodobnie odkładasz zadania  na później i zaniedbujesz swoje obowiązki.
  • Brak koncentracji i produktywności. Nadmierne korzystanie z technologii wpływa na zdolność skupienia się na zadaniach przez dłuższy czas. Przeskakiwanie z jednej aplikacji do drugiej lub ciągłe obserwowanie powiadomień rozprasza Twoją uwagę i zmniejsza produktywność.
  • Marnowanie czasu nie zdając sobie z tego sprawy. Podczas korzystania z technologii często wpadasz w swego rodzaju „pułapkę czasu”. Chociaż może Ci się wydawać, że sprawdzasz media społecznościowe tylko przez minutę lub odpowiadasz na kilka wiadomości, w rzeczywistości mijają minuty, a nawet godziny, a Ty tego nie zauważasz.

Lepsze zarządzanie czasem a technologia

Korzystanie z technologii samo w sobie nie jest złe. Trzeba tylko znaleźć równowagę i świadomie z niej korzystać i maksymalizować swoją produktywność, ciesząc się tym samym większą ilością wolnego czasu.

Na przykład określ konkretne momenty sprawdzania telefonu. Wyłącz niepotrzebne powiadomienia i włącz tylko te pilne lub ważne.

Poświęć też trochę czasu na odłączenie się od technologii. W tych okresach wykonuj czynności poza ekranem, takie jak czytanie, kontakty towarzyskie lub uprawianie hobby. Choć brzmi to paradoksalnie, niektóre aplikacje i narzędzia zwiększające produktywność pomagają lepiej zarządzać czasem, blokując określone strony internetowe lub aplikacje w określonych okresach. Śledzą również i ograniczają czas, który na nich spędzasz.

Musisz także wykazać się samodyscypliną. Naucz się opierać pokusie sprawdzania telefonu komórkowego lub korzystania z technologii w nieproduktywny sposób. Skoncentruj się na ważnych zadaniach i celach.

Związek między zarządzaniem czasem a przyjemnymi zajęciami

Zarządzanie czasem i przyjemne zajęcia są ze sobą nierozerwalnie związane i wpływają na siebie na różne sposoby. Po pierwsze, jeśli uwzględnisz w swoim codziennym planowaniu to, co lubisz robić, zwiększy to Twoją motywację i zaangażowanie. W rzeczywistości działa to jako zachęta do organizowania i wykonywania zadań.

Robienie rzeczy, które są Twoją pasją, poprawia koncentrację i produktywność. Odbija się to również na innych obszarach Twojego życia. Co więcej, włączenie zajęć, które lubisz do swojej rutyny, promuje harmonię między pracą a czasem wolnym, co oznacza, że czujesz się usatysfakcjonowany i zrelaksowany. Lepiej się też czujesz pod względem emocjonalnym.

Co więcej, czas, który poświęcasz na przyjemne zajęcia, odłącza Cię od presji i wymagań codziennego życia. Pozwala to odzyskać energię i stawić czoła obowiązkom ze spokojniejszym i bardziej pozytywnym nastawieniem.

Dobre zarządzanie czasem daje możliwość zrobienia miejsca na zajęcia, które lubisz.

Zrównoważ swoje obowiązki i czas na relaks

Ważne jest, aby znaleźć równowagę między czynnościami, które lubisz, a obowiązkami, abyś mógł cieszyć się wolnym czasem i poprawić swoją wydajność i ogólną satysfakcję w każdej dziedzinie swojego życia.

Podsumowując, nauka efektywnego zarządzania czasem to proces ciągły. Zamiast obwiniać się, gdy Twój harmonogram nie działa, spróbuj przyjąć nastawienie na rozwój i skup się na rozwiązaniach. Dostrzegaj swoje postępy i utrzymuj pozytywne nastawienie do wprowadzania poprawek.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Aeon, B., Faber, A., & Panaccio, A. (2021). Does time management work? A meta-analysis. PloS one16(1), 1-20. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7799745/
  • Bondanini, G., Giorgi, G., Ariza-Montes, A., Vega-Muñoz, A., & Andreucci-Annunziata, P. (2020). Technostress Dark Side of Technology in the Workplace: A Scientometric Analysis. International journal of environmental research and public health17(21), 8013. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7662498/
  • Brigitte J. C. Claessens, Wendelien van Eerde, Christel G. Rutte, & Robert A. Roe. (2004). Planning Behavior and Perceived Control of Time at Work. Journal of Organizational Behavior, 25(8), 937–950. http://www.jstor.org/stable/4093778
  • Chu, J., Qaisar, S., Shah, Z., & Jalil, A. (2021). Attention or Distraction? The Impact of Mobile Phone on Users’ Psychological Well-Being. Frontiers in psychology12, (61), 21-27. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8093572/
  • Häfner, A., & Stock, A. (2010). Time management training and perceived control of time at work. The Journal of psychology144(5), 429–447. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20806849/
  • Liu, F., Xu, Y., Yang, T., Li, Z., Dong, Y., Chen, L., & Sun, X. (2022). The Mediating Roles of Time Management and Learning Strategic Approach in the Relationship Between Smartphone Addiction and Academic Procrastination. Psychology research and behavior management15, 2639–2648. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9488603/
  • Parke, M. R., Weinhardt, J. M., Brodsky, A., Tangirala, S. y DeVoe, S. E. (2018). When daily planning improves employee performance: The importance of planning type, engagement, and interruptions. Journal of Applied Psychology, 103(3), 300–312. https://psycnet.apa.org/doiLanding?doi=10.1037%2Fapl0000278
  • Pérez Ibarra, A. d. (2016). La administración del tiempo: una prioridad en la vida. Revista de la Universidad de La Salle, (69), 193-205. https://ciencia.lasalle.edu.co/cgi/viewcontent.cgi?article=1481&context=ruls
  • Sandoval-Reyes, J., Acosta-Prado, J. C., & Sanchís-Pedregosa, C. (2019). Relationship Amongst Technology Use, Work Overload, and Psychological Detachment from Work. International journal of environmental research and public health16(23), 4602. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6926869/
  • Thomas, N. M., Choudhari, S. G., Gaidhane, A. M., & Quazi Syed, Z. (2022). ‘Digital Wellbeing’: The Need of the Hour in Today’s Digitalized and Technology Driven World! Cureus14(8). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9446377/
  • Throuvala, M. A., Pontes, H. M., Tsaousis, I., Griffiths, M. D., Rennoldson, M., & Kuss, D. J. (2021). Exploring the Dimensions of Smartphone Distraction: Development, Validation, Measurement Invariance, and Latent Mean Differences of the Smartphone Distraction Scale (SDS). Frontiers in psychiatry12, 642634.  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7982468/
  • Wilson, A. N., Olds, T., Lushington, K., Petkov, J., y Dollman, J. (2015). The impact of 10-minute activity breaks outside the classroom on male students´ on-task behaviour and sustained attention: a randomised crossover design. Acta Paediatrica, 105(4), 181-188. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/apa.13323
Scroll to Top