Smutek jest tak samo potrzebny, jak szczęście. Ale w społeczeństwie zachodnim przez ostatnie kilka dekad łudzono nas fałszywym poczuciem szczęścia. To nie pozwala nam doświadczać zdrowych emocji jakie są niezbędne dla naszego rozwoju.
Wydaje się, że najważniejsze jest nałożyć na twarz maskę szczęścia. Tak jakbyśmy nie mieli pozwolenia na odczuwanie i okazywanie tych emocji, które nie pasują do obsesji bycia szczęśliwym przez cały czas.
Smutek jest niezbędną emocją. Ale gdy przekształci się w coś nawracającego lub uzależnienie, będzie to znak, że musisz skupić się bardziej na poprawnym zarządzaniu emocjami.
Nawet w czasach, gdy smutek jest czymś naturalnym, jak na przykład po śmierci bliskiej osoby, zdiagnozowaniu ciężkiej choroby lub utracie pracy, może stać się emocją niezdrową, gdy osiągnie bardzo wysoką intensywność lub trwa zbyt długo.
Innym, niesłużącym nam rodzajem smutku jest ten, który pochodzi z braku miłości własnej. Jest to wynikiem nieświadomego patrzenia na siebie w negatywnym świetle i nie jest związane z brakiem uczuć jakie okazują nam inni.
Ludzie zazwyczaj popadają w melancholijny stan i nie czują ochoty na podjęcie jakichkolwiek działań, jeśli uważają że inni nie rozumieją, jak się czują wewnątrz.
Życie nie dba o to, czego chcesz. Jego celem jest dostarczenie ci tego, czego potrzebujesz przez cały czas.
Kiedy smutek świadczy o nieprzystosowaniu?
Smutek jest uważany za jedną z podstawowych emocji. Wiąże się z wrodzoną reakcją afektywną, obecną we wszystkich istotach ludzkich i jest niezbędny do właściwej regulacji emocjonalnej w sytuacjach negatywnych.
Obecność emocji takich jak smutek jest czymś normalnym i zwyczajnym w naszym życiu. Pomaga nam przystosować się do rzeczywistości, gdy doświadczamy fizycznej lub psychicznej separacji, utraty, niepowodzenia, rozczarowania, braku wsparcia, chronicznego bólu itp.
To uczucie przestaje być czymś normalnym, gdy towarzyszą mu inne objawy. Takie jak trudności z zasypianiem, zbyt długie spanie, apatia, utrata nadziei, negatywne myśli o sobie lub o życiu, czy inne zaburzenia. Wtedy masz problem.
Obecność negatywnych, zniekształconych myśli i uczuć dotyczących rzeczywistości prowadzi do smutku i beznadziejności. Smutne osoby postrzegają siebie jako bezwartościowe. Pozwalają ponieść się tym emocjom, co prowadzi u nich do porzucenia swoich zwykłych czynności.
Nie tylko postrzegają siebie jako bezwartościowe, ale także porzucają działania, które mogłyby przeciwdziałać tej ocenie własnej wartości jaka uzasadnia ich przekonania.
W tym miejscu zaczyna się błędny cykl. W momencie, w którym codzienne zajęcia i działania przynoszące im radość przekształcają się w negatywny nastrój.
Gdy nawet nie zdają sobie sprawy, że działania te mogą pomóc im poprawić ich sytuację i powstrzymać złe samopoczucie. Powoduje to dynamikę, w której bezczynność rodzi jeszcze większą bezczynność.
“Unikaj przyjemności, która wywołuje smutek.”
–Solon–
Poczucie własnej wartości może podjąć walkę ze smutkiem
Najbardziej przygnębiającym rodzajem smutku nie jest uczucie, że nikt cię nie kocha, ale negatywny wpływ wynikający z braku miłości własnej. Źródłem tego smutku nie jest nienawiść okazywana przez innych, ale nasza pogarda wobec siebie, która przejawia się w mrocznych myślach.
W niektórych przypadkach początek tego męczącego stanu bierze się z braku opieki, uczuć i miłości w pierwszych latach życia. Słabe zarządzanie emocjami w czasach dzieciństwa kładzie podwaliny pod sposób odnoszenia się do opisanego powyżej rodzaju smutku.
Poczucie własnej wartości jest ważne. Dotyczy ono ciebie, twojego sposobu bycia i osobistego uczucia, ile jesteś wart. Może więc wpływać na sposób interakcji z innymi. W sposobie w jaki myślisz, czujesz, decydujesz i działasz nie ma nic, co wymykałoby się wpływowi poczucia własnej wartości.
Posiadanie dobrze wyważonego poczucia własnej wartości pomaga kontrolować negatywne myśli i uczucia do siebie i innych – uczucia, które powodują smutek.
Zdrowe poczucie własnej wartości odpycha od nas poczucie beznadziei, melancholię i smutek, które prowadzą do zaniedbania i porzucenia przyjemnych czynności.
Prawdziwe bezpieczeństwo nie ma nic wspólnego z zewnętrznymi okolicznościami, które podlegają powszechnym prawom i których nie można kontrolować. Jest to bardziej wewnętrzny stan emocjonalny, który pozwoli ci żyć z ufnością, odwagą i śmiałością.