Poczucie własnej wartości - 7 kroków, by je wzmocnić

Poczucie własnej wartości - 7 kroków, by je wzmocnić

Ostatnia aktualizacja: 07 października, 2019

Wielkość i głębia istoty ludzkiej ujawnia się między innymi w poziomie samopoznania i w tym, na ile cieszy się przebywaniem w swoim własnym towarzystwie. Jednym z warunków niezbędnych do osiągnięcia tego stanu jest odpowiednio wypielęgnowane poczucie własnej wartości i to, w jaki sposób postrzegamy samych siebie.

Na nasze poczucie własnej wartości składa się ogół wierzeń i przekonań, jakie mamy na własny temat. Na temat naszych zalet, zdolności, zachowań i radzenia sobie z emocjami – wszystko to bowiem składa się na nasze ja, na obraz nas samych.

“Chcieć być kimś innym to marnować samych siebie.”

-Marylin Monroe-

Poczucie własnej wartości – dlaczego jest ważne?

Poczucie własnej wartości to bardzo ważny fundament, na bazie którego opiera się nasz rozwój osobisty i emocjonalny.

Dzieje się tak, ponieważ to, w jaki sposób postrzegasz samego siebie, jak się ze sobą czujesz, wpływa na wszystkie inne aspekty Twojego życia: na pracę, związki i to, dlaczego robimy wszystko, czym się zajmujemy.

Wpływ naszej autooceny może być pozytywny lub negatywny, dlatego to tak ważne, by odpowiednio o nią zadbać. Dzięki temu poczucie własnej wartości przemienia się w rzetelną ocenę Twoich doświadczeń, które nagromadziłeś przez całe życie.

Dzięki temu jesteśmy w stanie unikać stwierdzeń w stylu: “Nie umiem, nie potrafię, inni mnie nie lubią”.

Papierowe serce w dłoni

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, przeprowadzana codziennie rzetelna ocena samych siebie to nieodłączny element naszego życia. Przeprowadza się ją podświadomie, ale jest bardzo potrzebna, gdyż staje się podstawą naszych osiągnięć i talentów.

Osoby cieszące się dobrą, pozytywną samooceną są w stanie przetrwać praktycznie każdą sytuację, trudność i wyzwanie. Z drugiej strony, osoby z niską samooceną są bardziej narażone na porażki i łatwiej je ograniczyć.

Chcąc uniknąć tej sytuacji, polecamy Ci zapoznać się z poniższymi siedmioma krokami, które pomogą Ci zwiększyć Twoje poczucie własnej wartości. Dzięki temu Twoje życie stanie się jeszcze pełniejsze i szczęśliwsze.

Nie generalizuj

Na początek musisz zapamiętać jedno: przeszłość nie jest najlepszym kompanem Twojego poczucia własnej wartości. Jeżeli się w niej zakotwiczysz, nie będziesz w stanie rozwijać się wewnętrznie i iść do przodu. Dlatego pamiętaj, żeby nie generalizować bazując się na negatywnych doświadczeniach, których doświadczyliśmy w ciągu naszego życia.

Zaakceptuj fakt, że nie jesteś idealny. Upadki są niezbędne, gdy przesuwamy się do przodu. Dlatego ciesz się swoim towarzystwem i ceń siebie, ponieważ co się stało, już się więcej nie wydarzy…

Bądź świadomy swoich zwycięstw

Jest to jeden z najlepszych sposobów na to, by nasze poczucie własnej wartości kwitło. Aby to osiągnąć, należy uświadamiać sobie swoje sukcesy, osiągnięcia i zwycięstwa. Pomoże to sięgać po następne.

Jeżeli nasza samoocena ma być zdrowa, musimy nauczyć się cenić własną zdolność do robienia rzeczy dobrze – i to w rozmaitych dziedzinach naszego życia. Nigdy też nie przestawaj zmierzać do wystawionych przez siebie celów.

Wierz w siebie

Nigdy nie zapominaj podążać za tym, w co wierzysz, co czujesz i co myślisz. Ale przede wszystkim, wierz w siebie. Pamiętaj, że każdy z nas ma swoje własne postrzeganie rzeczywistości. Dlatego nie warto nadmiernie przejmować się tym, co sądzą o nas inni.

Ufaj w swój wewnętrzny głos, on zawsze da Ci najlepszą radę i przypomni Ci, jak niezwykłym człowiekiem jesteś.

Kobieta pod drzewem

Wzmacniaj swoje mocne strony

Przyzwyczaj się cenić i dostrzegać Twoje mocne strony. Śmiało – czuj się z nich dumny! Zarówno Twoje zalety jak i słabości to prawdziwy skarb, ponieważ zamienia Cię w kogoś wyjątkowego. Nie ma na tym świecie nikogo takiego, jak Ty.

Akceptuj siebie takim, jakim jesteś

Nigdy nie zapomnij o tym, żeby akceptować siebie takim, jakim jesteś. To w Tobie tkwi siła do tego, by zrealizować wszystkie Twoje marzenia i cele. I to z Twoimi zaletami oraz wadami.

To bardzo ważne, gdyż autentyczne i szczere związki opierają się na akceptowaniu samego siebie.

“Człowiek, który nie ceni samego siebie, nie jest w stanie cenić nikogo ani niczego w swoim otoczeniu.”

-Ayn Rand-

Nie porównuj się z drugimi

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, to bardzo ważne, żeby uznać, iż wszyscy bardzo różnimy się od siebie. Każdy z nas ma swoje cechy charakterystyczne, które sprawiają, że jesteśmy wyjątkowi i jedyni w swoim rodzaju.

Być może uważasz się za gorszego od drugich. Pamiętaj jednak, że zawsze będzie jakiś aspekt życia, w którym będziesz tym “lepszym”, w którym możesz być mistrzem. Dlatego nie warto się porównywać, chyba, że po to, aby się czegoś od drugich nauczyć.

Staraj się być lepszym każdego dnia

Postaraj się zastanowić nad tym, jakie aspekty swojego życia chciałbyś poprawić – i skup się na tym, by je polepszyć. Jest to doskonały sposób na to, by zwiększyło się nasze poczucie własnej wartości, ponieważ pozwala nam rozwijać się wewnętrznie i zewnętrznie.

Określ, co chciałbyś zmienić bądź zdobyć. Później wprowadź plan działań, aby krok po kroku wprowadzać niezbędne zmiany. W ten sposób osiągniesz swoje cele.

Pamiętaj o tym, pracuj nad sobą codziennie, a na pewno Twoje poczucie własnej wartości Ci się za to odwdzięczy.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.