Zagadki do ćwiczenia pamięci roboczej i uwagi

Jak zdrowa jest Twoja pamięć robocza? Chcesz ją wyszkolić i sprawić, by była trochę bardziej zwinna? Proponujemy Ci kilka małych wyzwań w formie zagadek, abyś mógł się sprawdzić.

Połączenia neuronowe w mózgu kobiety myślącej o szybkich zagadkach

„Co jest tak kruche, że samo wypowiedzenie nazwy tej rzeczy niszczy ją?” Zagadki to umysłowe aktywności, które stanowią wyzwanie dla Twojej pomysłowości i zaskakują Cię swoją prostotą. Są to zasoby, które aktywują wiele procesów poznawczych, z których nie korzystasz tak często, jak powinieneś.

Życie nie jest zagadką do rozwiązania, ale ścieżką, po której pozwalasz sobie iść, działając niemalże na zasadzie automatycznego pilota. Jednak może to być problematyczne. To dlatego, że jako istota ludzka musisz być zwinny i elastyczny w takich aspektach, jak uwaga, krytyczne myślenie, pamięć i kreatywność. W ten sposób stawiasz czoła przeciwnościom losu, a także unikasz manipulacji.

Zagadki i gry umysłowe promują zdrowsze starzenie się. Nie czynią jednak cudów. Nie mogą na przykład zapobiec pojawieniu się demencji. Jednak każda praktyka, która sprzyja utrzymaniu ciekawego i zręcznego w zakresie umiejętności poznawczych umysłu, pomoże Ci znacznie lepiej radzić sobie z upływem czasu.

Sugerujemy trenowanie dwóch kluczowych obszarów: pamięci roboczej i uwagi. Pokażemy Ci kilka zagadek, które przyspieszą te procesy.

„Co jest najtrudniejszym zadaniem na świecie? Myślenie”.

-Ralph W. Emerson-

Mężczyzna myśli o szybkich zagadkach
Zagadki i gry skupiające się na pamięci powinny być ćwiczone od najmłodszych lat.

Ćwicz swój umysł, gdy jesteś młody, a będziesz się starzeć lepiej

Ważne jest, aby myśleć nieszablonowo. Oznacza to ucieczkę od zwykłego sposobu myślenia i pozwolenie swojemu umysłowi podążać ścieżkami, których wcześniej nie znałeś.

Podobnie jak na płaszczyźnie fizycznej, ćwiczenia mentalne utrzymują Cię w formie. University of Virginia (USA) przeprowadził kilka naprawdę interesujących badań nad ćwiczeniami poznawczymi i starzeniem się. Odkryto, że nasze funkcje poznawcze pozostaną w dobrym stanie tylko wtedy, gdy będziemy aktywni w tym zakresie od najmłodszych lat.

Oznacza to, że musisz nabyć nie tylko zdrowe nawyki fizyczne, ale także mentalne. Jak twierdzi psycholog i laureat Nagrody Nobla Daniel Kahneman, musimy stawić czoła najgorszej chorobie naszych czasów: lenistwu poznawczemu.

Ci, którzy nie wiedzą, jak myśleć nieszablonowo, szybko poddają się w obliczu problemów i wyzwań. Z drugiej strony ludzie, którzy stosują innowacyjne myślenie, wymyślają rozwiązania, których nikt inny nie był w stanie opracować.

Znaczenie uwagi i pamięci roboczej

Zagadki, które zamierzamy zaproponować, mają na celu ćwiczenie pamięci roboczej i uwagi. Cel wykonywania tych dwóch kompetencji jest wieloraki. Pamięć robocza jest rodzajem pamięci krótkotrwałej. Jej funkcją jest umożliwienie manipulowania i tymczasowego przechowywania informacji, dzięki czemu można podejmować złożone zadania poznawcze.

To dzięki pamięci roboczej lub operacyjnej rozumiesz informacje i to, co czytasz, a także wykonujesz zadania analizy, logiki i dedukcji. Jednak nie mógłbyś wykonywać tych zadań bez komponentu uwagi. Uwaga to mięsień, który ułatwia skupienie całej energii poznawczej na określonym zadaniu bez rozpraszania uwagi.

Psycholog Robert J. Sternberg jest znany ze swoich badań nad inteligencją. Podkreśla również przydatność zagadek w celu ćwiczenia mózgu. Zdefiniował to w Psychology Today jako umiejętność porównywania informacji, które już mamy w pamięci i przekształcania ich w nowe idee.

W zaproponowanych przez nas zagadkach nie musisz wymyślać pomysłowych odpowiedzi. Wystarczy poćwiczyć gimnastykę umysłową, aby sprawdzić swoją pamięć i sprawność poznawczą.

Kiedy próbujesz rozwiązać zagadkę, uruchamiasz wiele procesów poznawczych, takich jak pamięć, uwaga i innowacyjne myślenie. To rodzaj rozumowania, które kończy się okrzykiem „Aha!” lub „Eureka!”

Kobieta myśli o szybkich zagadkach
Aby rozwiązać zagadki szybko działającej pamięci, musisz poświęcić dużo uwagi.

Szybkie zagadki: paliwo i gimnastyka umysłu

Poniższe łamigłówki sprawdzają Twoją zdolność do zapamiętywania informacji podczas obsługi różnych jednostek danych. Nie są one łatwe. Są to zadania, które wymagają trzech elementów: szybkości, uważności i odporności na frustrację.

Przeczytaj każdą zagadkę i spróbuj rozwiązać ją w jak najkrótszym czasie.

1. Zagadka liczbowa

Patrz na ten numer przez pięć sekund: 798023. Zachowaj go w pamięci, a następnie, nie patrząc, dodaj pierwszą i ostatnią cyfrę. Od otrzymanej liczby odejmij przedostatnią cyfrę.

2. To, co wokół Ciebie

Ta zagadka jest dość wymagająca. Rozejrzyj się wokół siebie i wykonaj następujące czynności w jak najkrótszym czasie. Musisz znaleźć:

  • Pięć przedmiotów, które mieszczą się w kieszeniach.
  • Żółty przedmiot, który kończy się na spółgłoskę.
  • Cztery przedmioty, które mają na sobie coś czerwonego i które zawierają literę A.

3. Magiczne urodziny

Pomyśl o swoich urodzinach, a następnie dodaj do siebie wszystkie cyfry (dzień, miesiąc, rok). A teraz pomyśl o jednej z najważniejszych osób w Twoim życiu. Przypomnij sobie jej datę urodzin i zrób to samo. Następnie dodaj dwa uzyskane wyniki.

4. Miesiące w roku

Czy potrafisz wymienić miesiące w roku, zaczynając od końca? To jedna z najczęstszych zagadek szybkościowych, która oczywiście wymaga wykonania jej w jak najkrótszym czasie.

5. Szukanie sensu

Przeczytaj i zapamiętaj litery, które składają się na nonsensowne słowo AMLOARTPIN. Teraz, nie patrząc, spróbuj stworzyć z tych liter pięć terminów, które mają znaczenie.

6. Do góry nogami

Ta zagadka może być dość skomplikowana. Polega na przeliterowaniu każdego dnia tygodnia wstecz. Na przykład poniedziałek to kełaizdeinop.

7. Zegar

Która godzina? Sprawdź na swoim zegarku lub telefonie komórkowym. Zapamiętaj tę liczbę i podziel przez dwa. Następnie dodaj liczbę 20. Czy udało Ci się to zrobić bez użycia ołówka i papieru? Posiadanie umysłu zdolnego do szybkiego działania to kluczowa kwestia.

Wniosek

Szybkie zagadki mogą pomóc Ci zachować bystrość umysłu, zachęcając do zabawy różnymi interpretacjami i perspektywami. Uwaga i pamięć są filarami, na których opiera się Twoja inteligencja i zdolność adaptacji. Upewnij się więc, że wykonałeś te potrzebne ćwiczenia umysłowe.

Nawiasem mówiąc, rzeczą tak delikatną, że można ją zniszczyć, wypowiadając jej nazwę, jest cisza.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Davidson, J. E. (2003). Insights about insightful problem solving. In J. E. Davidson & R. J. Sternberg (Eds.), The psychology of problem solving (pp. 149–175). Cambridge University Press. https://doi.org/10.1017/CBO9780511615771.006
  • Fafrowicz, M., Ceglarek, A., Olszewska, J. et al. Dynamics of working memory process revealed by independent component analysis in an fMRI study. Sci Rep 13, 2900 (2023). https://doi.org/10.1038/s41598-023-29869-
  • Salthouse, T. A. (2006). Mental Exercise and Mental Aging: Evaluating the Validity of the “Use It or Lose It” Hypothesis. Perspectives on Psychological Science1(1), 68–87. https://doi.org/10.1111/j.1745-6916.2006.00005.x
Scroll to Top