Czy kiedykolwiek korzystałeś z aplikacji randkowej, aby znaleźć partnera? Obecnie większym wyzwaniem jest znalezienie osoby, która nigdy nie korzystała z jednego z tych narzędzi, które istnieją od ponad dekady. Nie ma znaczenia, czy szukasz miłości, przygody na jedną noc, czy po prostu chcesz złagodzić ciężar samotności lub smutku po niedawnym rozstaniu. Dzisiaj omówimy, czym jest i na czym polega efekt Tindera.
Może być wiele powodów, dla których warto zarejestrować się w tych aplikacjach. Jednak ich wpływ na mózg jest zawsze taki sam. Na początku pojawia się buzujące uczucie motywacji, ciekawości, a nawet uzależnienia. Możesz spędzać całe godziny przeglądając różne profile, a znalezienie “pasującego” partnera wydaje się być szczytem szczęścia.
Z drugiej strony aplikacje takie jak Tinder mogą również prowadzić do wyczerpania, a nawet nudy. Jest tak, ponieważ wiele osób czuje się przytłoczonych tak wieloma opcjami i zestresowanych częstymi rozczarowaniami. Możemy powiedzieć, że chociaż znalezienie partnera jest dziś łatwiejsze niż kiedykolwiek, o wiele trudniej jest znaleźć miłość.
Chociaż prawdą jest, że wiele par spotyka się i nawiązuje trwały związek dzięki aplikacjom randkowym, jest też wiele osób, które unikają tych narzędzi, ponieważ doświadczyły takich sytuacji jak ghosting.
Efekt Tindera
Efekt Tindera twierdzi, że chociaż nasze potrzeby seksualne nie uległy zmianie, zmienił się sposób, w jaki flirtujemy. Co więcej, te nowe mechanizmy technologiczne nie zawsze są zadowalające. Chociaż prawdą jest, że wiele osób znalazło swoich obecnych partnerów dzięki tym narzędziom, nie możemy ignorować zjawiska psychospołecznego, które one powodują.
Badania przeprowadzone przez University of Sydney (Australia) wskazują, że tego rodzaju zasoby technologiczne zwiększają nasze cierpienie psychiczne. Mówiąc dokładniej, chodzi o te aplikacje, które używają mechanizmu przesuwania profilów na ekranie, takie jak Tinder (jeśli kogoś lubisz, przesuwasz palcem w prawo, jeśli nie, to w lewo).
Antropolożka i biolożka, Helen Fisher, jest także konsultantką w firmie Match. Twierdzi, że ludzie są coraz bardziej przytłoczeni i zestresowani tego rodzaju randkami. Wydaje się, że podczas gdy około 12 procentom użytkowników udaje się skonsolidować nowe relacje, inni po miesiącach, a nawet latach używania aplikacji randkowych, w końcu czują, że marnują czas.
Chociaż aplikacje randkowe starają się ułatwić dziedzinę życia, która tradycyjnie była nieco złożona (szukanie partnera lub seksu), wiele osób uważa, że te zasoby generują więcej stresu niż korzyści.
Aplikacje, które mają na celu jedynie aktywację systemu nagrody w mózgu
Nikt nie może zaprzeczyć, że te innowacyjne zasoby promują destygmatyzację seksualności. Co więcej, pozwalają użytkownikom zdobyć nowe doświadczenia, poznać nowych ludzi i być może znaleźć prawdziwą miłość. Jednak efekt Tindera sugeruje, że te aplikacje mają ogromny wpływ na mózg.
Nasze umysły nieświadomie szukają atrakcyjnych twarzy i ciał. Czekamy na dopasowanie z kimś (kto tak jak my przesunął palcem w prawo na naszym profilu). Pragniemy nowych powiadomień i fantazjujemy o przyszłych randkach. Tinder powoduje nadpobudliwość w obszarze mózgu przetwarzającym nagrody.
Podczas gdy doświadczanie przypływu dopaminy nie jest złą rzeczą, oczekiwanie, że będzie się ją czuć przez cały czas, jest. Uzależnia nas, gdy czekamy na nowe powiadomienia lub kontakt z potencjalnymi partnerami.
Społeczeństwo zmęczone rozczarowaniami i ghostingiem
Efekt Tindera mówi, że coraz więcej użytkowników czuje się wyczerpanych tak wieloma rozczarowującymi spotkaniami. Blisko 50 procent dopasowań potencjalnych partnerów nie prowadzi nawet do wysłania wiadomości o spotkaniu. To może być rozczarowujące. Użytkownicy są też bardziej zestresowani nieudanymi randkami i doświadczeniami ghostingu.
Postrzeganie użytkowników jako profili, a nie jako osób
W efekcie miłość w dobie Tindera została zgrywalizowana. Innymi słowy, poszukiwanie potencjalnych partnerów zamieniło się w technologiczną rozgrywkę. Czasami odczłowiecza to proces do tego stopnia, że zamienia go w rozczarowujący marketing. W rezultacie rejestracja w aplikacji randkowej równa staniu się profilem, a nie osobą.
Oznacza to, że często tracimy procesy i wymiary, które występują tylko w bezpośrednich interakcjach. Co więcej, czasami możemy odrzucić tych, którzy byliby świetnymi partnerami, tylko dlatego, że ich zdjęcia profilowe do nas nie przemawiają.
Z drugiej strony efekt Tindera twierdzi, że aplikacje randkowe podsycają ideę, że prędzej czy później pojawi się idealna osoba lub że zawsze znajdzie się ktoś lepszy. Konieczność ciągłego szukania stawia jednostkę w sytuacji stresującej, przeładowanej wyborami.
Często algorytmy Tindera mogą sprawić, że kojarzenie partnerów kończy się niepowodzeniem.
Strategie poprawy korzystania z aplikacji randkowych
Chociaż aplikacje randkowe mogą być stresujące i rozczarowujące, nie jest łatwo przestać ich używać. Nie wszyscy się na to decydują i usuwają swój profil. Nie robią tego, ponieważ zawsze istnieje zewnętrzna szansa, że następna randka może okazać się „tą jedyną”.
Można by też zasugerować, że miłości powinniśmy szukać we wszechświecie fizycznym, a nie cyfrowym. Jednak trudno to zrobić, gdy spędzamy całe dni w Internecie lub patrząc na ekrany naszych telefonów komórkowych.
Jeśli więc efekt Tindera mówi, że w pewnym momencie nadejdzie rozczarowanie, jak można tego uniknąć? Jak możemy się upewnić, że dobrze wykorzystujemy te zasoby? Oto kilka wskazówek, jeśli chcesz uniknąć negatywnych skutków płynących z aplikacji randkowych:
Jak korzystać z Tindera bez skutków ubocznych
Wierz lub nie, ale Twój mózg nie jest przygotowany na tak wiele opcji seksualnie afektywnych. Dwadzieścia randek w miesiącu może być dla każdego zbyt intensywnym doświadczeniem. Spędzanie godzin na przeglądaniu profili może mieć podobny skutek. Twoje zdrowie psychiczne doceni to, jeśli ograniczysz czas spędzany na tej aplikacji i liczbę umawianych randek.
- Po nieudanej randce lub rozczarowaniu spędź trochę czasu bez aplikacji. Nie wpadaj od razu w nowy związek, próbując znaleźć kogoś, kto pomoże Ci zapomnieć o złych doświadczeniach. Najlepiej poczekać kilka tygodni, pospotykać się ze znajomymi i odłożyć te aplikacje na bok.
- Uważaj na uprzedzenia i nadmierne wymagania. Oczywiście przyciągają Cię najbardziej atrakcyjne profile. Ale nie popadaj w obsesję na punkcie szukania idealnej osoby. Znajdź prawdziwych ludzi, którzy poza swoim wyglądem mogą dać Ci to, czego najbardziej potrzebujesz. Miłość, szacunek, współudział i miłe chwile.
Wreszcie, te aplikacje, które mają na celu zaspokojenie naszych potrzeb seksualnych, zostaną z nami na długo. Wiedza o tym, jak się przystosować, a przede wszystkim dobrze je wykorzystać, aby chronić swoje zdrowie psychiczne, ma kluczowe znaczenie. Upewnij się, że używasz ich poprawnie.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Barrada JR, Castro Á. Tinder Users: Sociodemographic, Psychological, and Psychosexual Characteristics. Int J Environ Res Public Health. 2020 Oct 31;17(21):8047. doi: 10.3390/ijerph17218047. PMID: 33142900; PMCID: PMC7662763.
- Erevik EK, Kristensen JH, Torsheim T, Vedaa Ø, Pallesen S. Tinder Use and Romantic Relationship Formations: A Large-Scale Longitudinal Study. Front Psychol. 2020 Aug 14;11:1757. doi: 10.3389/fpsyg.2020.01757. PMID: 32922327; PMCID: PMC7456855.
- Rochat L, Bianchi-Demicheli F, Aboujaoude E, Khazaal Y. The psychology of “swiping”: A cluster analysis of the mobile dating app Tinder. J Behav Addict. 2019 Dec 1;8(4):804-813. doi: 10.1556/2006.8.2019.58. Epub 2019 Oct 30. PMID: 31663372; PMCID: PMC7044584.