Czy często zadajesz sobie różne pytania? Czy nawet jeśli masz szczegółowe i motywujące plany, czujesz się sparaliżowany przez wątpliwości? Niewiele rzeczy jest bardziej irytujących niż życie z wewnętrznym głosem, który powtarza frazy typu: „A co, jeśli się mylisz?”, „A co, jeśli zrobisz z siebie głupka?”, „Co się stanie, jeśli nie nadajesz się do tej pracy?” Jak więc radzić sobie z wątpliwościami wobec samego siebie?
Nigdy nie możesz całkowicie usunąć wątpliwości ze swojego mentalnego wszechświata. Zawsze tam będą, leżąc uśpione, często wynurzając się, aby ostrzec Cię, byś był ostrożny i odcinając bezpiecznik od Twoich impulsów. Jednak problem pojawia się, gdy Twoje obawy nadmiernie Ci ciążą. Wtedy znika Twoje zaufanie do siebie.
Życie z nadmiarnymi wątpliwościami osłabia Twój potencjał i czyni Ciebie, genialnego człowieka, którym jesteś, kimś niekompetentnym. Ludzie, którzy na co dzień mają do czynienia z syndromem oszusta, są tego aż nazbyt świadomi. Kiedy nie doceniasz siebie, a cały Twój świat jest pełen wątpliwości, stajesz się kimś, kogo nie lubisz. Co możesz zrobić w takich przypadkach? Czy jest jakaś strategia, która może pomóc?
„Jeśli usłyszysz w sobie głos, który mówi: „ Nie możesz malować ”, to maluj za wszelką cenę, a ten głos zostanie uciszony”.
-Vincent van Gogh-
Źródła wątpliwości
Zwątpienie w siebie jest cieniem niepewności, który wisi nad Twoją własną prawdą. To tak, jakbyś utknął w punkcie pośrednim, z którego nic nie może ruszyć do przodu i wszystko wydaje się drżeć pod Twoimi stopami. Wątpić w siebie to znaczy kwestionować wszystko, od swoich umiejętności po myśli, przekonania i emocje.
Z badań przeprowadzonych przez dr Matthew Braslow wynika, że temat ten był przez długi czas zaniedbywany przez środowisko naukowe. Braslow sugeruje, że zrozumienie korzeni naszych wątpliwości pozwoliłoby nam poprawić nasze zdolności do osiągania celów, a nawet polepszyć nasze samopoczucie. Dlatego interesujące jest zbadanie, w jaki sposób objawia się ta osłabiająca percepcja.
Przyczyny zwątpienia w siebie
Jednym z głównych czynników wyzwalających wątpliwości wobec własnej osoby jest środowisko, w którym dorastałeś. Na przykład nadmiernie krytyczna, autorytarna i wymagająca rodzina zmniejszy i zbojkotuje Twoją samoocenę. Jeśli w dzieciństwie inni sprawiali, że czułeś się omylny, naprawdę trudno będzie Ci zaufać swoim umiejętnościom.
- Lęk jest kolejnym czynnikiem, który napędza ciągłe wątpliwości i niepewność.
- Niska samoocena jest podłożem, które stale podsyca Twoje przekonanie, że poniesiesz porażkę, zrobisz z siebie głupka lub Twoja rzekoma niekompetencja zostanie ujawniona za każdym razem, gdy spróbujesz coś zrobić. Syndrom oszusta opiera się na niskim poczuciu własnej wartości.
- Jeśli jesteś niepewny siebie i zawsze wykazywałeś niską pewność siebie, nieśmiałość i strach przed rozczarowaniem innych, będziesz miał tendencję do wątpienia w siebie.
- Istnieje mało znane zaburzenie związane z wątpliwościami wobec swojej osoby. Abulomania to stan, który wpływa na zdolności wolicjonalne osoby cierpiącej, pogrążając ją w ciągłej niezdolności do podejmowania decyzji.
Jedynymi ludźmi, którzy rzadko w siebie wątpią, są osoby z narcystycznym zaburzeniem osobowości.
Jak radzić sobie z wątpliwościami
Nikt nie jest odporny na zwątpienie w siebie. Zmniejsza to nasze siły, zdolności i cnoty. To nieprzyjemne doświadczenie, które ogranicza nasze możliwości osiągania celów. Pomaga nam również tworzyć mgliste i nieprawdziwe wyobrażenia o sobie. W efekcie jest jak ryba, która gryzie własny ogon.
Co więc możesz zrobić, gdy zwątpisz w siebie? Istnieje szereg wskazówek, nad którymi warto się zastanowić. Oto one:
1. Bądź dla siebie współczujący
Zrozum, że zwątpienie w siebie jest częścią bycia człowiekiem. W związku z tym okazjonalne wątpliwości nie czynią Cię słabszym ani bardziej omylnym. Musisz zrozumieć, że uczucie braku pewności co do czegoś jest mechanizmem obronnym. To dzięki temu możesz zastosować bardziej refleksyjne i analityczne spojrzenie na każdą sytuację.
Dlatego zamiast osądzać siebie i czuć się źle z powodu wątpliwości, mów do siebie ze współczuciem, na przykład: „Można czuć się niepewnie. Strach to nic złego. Muszę zaufać sobie i swoim możliwościom. Jeśli mi się nie uda, to nie ma znaczenia, zawsze mogę spróbować jeszcze raz”.
2. Rozwijaj bezwarunkowe poczucie własnej wartości
W chwilach zwątpienia spróbuj uświadomić sobie wpływ, jaki wywiera na Ciebie to poczucie. Pamiętaj, że Twoja wartość jako osoby nie zależy od czynników zewnętrznych, ani od tego, czy odniesiesz sukces, czy porażkę, ani czy ktoś traktuje Cię dobrze, czy źle.
Poza tym, co może się wydarzyć, istnieje czynnik, który zawsze powinien być bezwarunkowy: Twoja miłość i zaufanie do siebie.
Następnym razem, gdy zaatakuje Cię toksyczna chmura paraliżujących wątpliwości, rzuć wyzwanie swoim myślom, które budują tę niepewność.
3. Wątp w swoje wątpliwości, racjonalizuj je
Czym tak naprawdę jest zwątpienie? To nic innego jak myśl, często zdominowana przez irracjonalny strach. Kiedy to uczucie Cię atakuje, a niepewność nie pozwala Ci iść do przodu, nie wierz tym myślom. Przepuść je przez filtr analizy i współczującej krytyki.
Na przykład powiedz sobie: „Niekoniecznie musi mi się to nie udać. Robiłem podobne rzeczy w przeszłości i odniosłem sukces. Poza tym, jeśli nie odważę się tego zrobić, tylko poczuję się gorzej”.
4. Przypomnij sobie swoje przeszłe osiągnięcia
Jeśli spojrzysz w lusterko wsteczne swojego życia, odkryjesz kilka niesamowitych aspektów. Osiągnąłeś wiele rzeczy, wspiąłeś się na więcej niż jedną górę, a Twoje umiejętności otworzyły przed Tobą wiele drzwi.
Pamiętaj o osiągnięciach z przeszłości. Są jak trampoliny, które będą Cię napędzać w dniach, kiedy Twoje wątpliwości mocno będą Ci ciążyć.
5. Unikaj porównywania się z innymi ludźmi
Jeśli zastanawiasz się, co zrobić, gdy zwątpisz w siebie, użyj mantry: „Zrobię, co w mojej mocy, i to wystarczy”. Może się to wydawać banałem, ale jest naprawdę skuteczne. Zbyt często porównujemy się z innymi. Możesz obawiać się robienia pewnych rzeczy, ponieważ ktoś inny jest ekspertem, inni wydają się bardziej skuteczni lub boisz się oceny i poczucia zażenowania.
Wiele z waszych wątpliwości wynika z presji społecznej i konkurencyjności. Pamiętaj, że jesteś jedyną osobą, której musisz coś udowodnić, więc cokolwiek się stanie, będzie dobrze, a cokolwiek zrobisz – wystarczy. Dałeś z siebie wszystko. Zredukuj głos samo-żądania i ciesz się procesem. Idź do przodu bez strachu.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Braslow, M. D., Guerrettaz, J., Arkin, R. M., & Oleson, K. C. (2012). Self‐doubt. Social and Personality Psychology Compass, 6(6), 470-482.
- Oleson, K. C., Poehlmann, K. M., Yost, J. H., Lynch, M. E., & Arkin, R. M. (2000). Subjective overachievement: Individual differences in self‐doubt and concern with performance. Journal of personality, 68(3), 491-524.
- Krause N, Ellison CG. The Doubting Process: A Longitudinal Study of the Precipitants and Consequences of Religious Doubt. J Sci Study Relig. 2009 Jun 1;48(2):293-312. doi: 10.1111/j.1468-5906.2009.01448.x. PMID: 20300487; PMCID: PMC2839364.