Oosouji to japońska metoda sprzątania domu, będąca jednocześnie aktem uzdrawiania. Jej celem jest usuwanie brudu nie tylko z przestrzeni i przedmiotów, ale także z umysłu.
Dla Japończyków czystość jest ściśle związana z dobrym samopoczuciem. Słowo Oosouji z grubsza oznacza „wielkie sprzątanie”. Tradycyjnie odbywa się około 28 grudnia każdego roku. Celem jest powitanie nowego roku, pozostawiając za sobą wszelkie resztki przeszłości, które nie są już przydatne. Rytuał ten można jednak przeprowadzić w dowolnym momencie.
Kluczem do Oosouji jest dobre zaplanowanie sprzątania. Oznacza to nie tylko znalezienie czasu i narzędzi niezbędnych do wykonania zadania, ale także chęć pozostawienia wczorajszego dnia za sobą. Praktykę należy traktować jako rytuał.
„Organizujemy ogromne sprzątanie, usuwamy cały kurz, brud i plamy codziennego życia, aby wejść w czysty Nowy Rok. A po zakończeniu sprzątania każdy dom jest dekorowany i przygotowywany”.
-Mimi Goda-
Pięć zadań Oosouji
Oosouji to plan, który obejmuje pięć zadań. Każde z nich jest ważne, aby mogło dojść do procesu oczyszczenia. Pięć działań to:
- Dokładne wyczyść puste przestrzenie. Dotyczy to wszystkich pomieszczeń w domu lub biurze. Trzy podstawowe elementy to sufity, podłogi i ściany.
- Sprawdź szafki i inne pojemniki. To jedno z najtrudniejszych zadań. Oznacza to wyjęcie wszystkiego, co jest w nich przechowywane, i uporządkowanie tych przedmiotów.
- Pożegnaj się ze wszystkim, co bezużyteczne. Wszystko, co zepsute, nieużywane lub nielubiane, należy sklasyfikować oddzielnie. Jednak ważne jest, aby docenić “posługę” tych rzeczy i ustalić, dlaczego nie mają już żadnego znaczenia.
- Spłać długi. Oosouji wychodzi z założenia, że długi są „ciężarem” dla dobrego samopoczucia. Z tego powodu proces ten powinien obejmować w miarę możliwości ich uregulowanie.
- Wyeliminuj wszystko, co nie jest już przydatne. To jest ostatni krok. Polega na odrzuceniu lub oddaniu wszystkiego, co zostało umieszczone w kategorii rzeczy bezużytecznych.
Przygotowania do Oosouji
Oosouji musi być przeprowadzane w zorganizowany sposób. Dlatego pierwszą rzeczą jest opracowanie planu pracy. Do odbycia całego rytuału potrzebny jest jeden lub więcej dni. Ponadto niezwykle ważne jest, aby proces został przeprowadzony w całości. Jeśli zostanie przerwany i część zostanie odłożona na później, prawdopodobnie okaże się nieskuteczny.
Czynność oczyszczania muszą wykonać wszyscy mieszkańcy domu, dlatego należy ją zaplanować na czas, kiedy wszyscy będą mieli wolne. Ponadto wszyscy muszą zgodzić się na bycie offline podczas rytuału. Telefony komórkowe i urządzenia elektroniczne muszą pozostać wyłączone.
Należy również przygotować narzędzia i elementy potrzebne do przeprowadzenia Oousouji. Potrzebne są worki na śmieci do wyrzucania odpadów oraz pudełka, do których można włożyć wszystko, co z jakiegokolwiek powodu ma zostać przekazane dalej lub przechowane.
Przeprowadzanie wielkiego sprzątania
Jeśli chodzi o samo sprzątanie, Oosouji sugeruje poruszanie się od góry do dołu i od środka na zewnątrz. Innymi słowy, zacznij od sufitów i ścian, a następnie przejdź do podłogi. Podobnie zacznij od pomieszczeń najbardziej oddalonych od wejścia.
Jeśli chodzi o pokoje, należy je sprzątać zgodnie z orientacją wskazówek zegara. Dlatego kończy się w tym samym punkcie, w którym się zaczęło. Ten sposób czyszczenia reprezentuje pełną podróż przez cały cykl.
Celem tego rodzaju sprzątania jest osiągnięcie lepszego samopoczucia. Choć koncentruje się na aktywności fizycznej, stara się, aby ta czynność wykraczała poza to. Reprezentuje rytuał, który pomaga usunąć z życia wszystko, co jest przestarzałe, należy do przeszłości i nie ma żadnej funkcji ani przydatności w teraźniejszości.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Fahkrunisa, L. (2022). THE CULTURE OF JAPANESE AND JAVANESE SOCIETY IN COMMEMORATION OF NEW YEAR; COMPARATIVE STUDY. At-Ta’dib (Jurnal Pendidikan Islam), 2(01), 81-88.