Efektywny altruizm jest zarówno filozofią, jak i ruchem społecznym. Jak sama nazwa wskazuje, jest to szkoła myślenia, której celem jest niesienie pomocy tym, którzy jej potrzebują, ale w bardzo konkretny sposób. Ludzie, którzy przestrzegają tych zasad, przed podzieleniem się swoimi pomysłami przeprowadzają dogłębną analizę potrzeb i możliwości danej jednostki lub społeczności.
William MacAskill, Toby Ord, Peter Singer i Thomas Pogge to prawdopodobnie najbardziej istotne nazwiska tego ruchu. Ponadto, interesują się nim również osobistości ze świata biznesu, takie jak współzałożyciele PayPala, Skype’a i Facebooka: odpowiednio Peter Thiel, Jaan Tallinn i Dustin Moskovitz.
Wszyscy oni podzielają pogląd, że w świecie biznesu przed dokonaniem inwestycji często przeprowadza się niezwykle wyczerpujące analizy. Inaczej jest jednak w przypadku, gdy inwestycja jest przeznaczona na projekt humanitarny. Zwykle oznacza to, że zasoby nie są efektywnie dystrybuowane. W rezultacie wpływ pomocy jest ograniczony.
„Jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za to, co robimy, ale także za to, czemu mogliśmy zapobiec”.
-Peter Singer-
Efektywny altruizm
Efektywny altruizm można zdefiniować jako trend, którego celem jest maksymalizacja wpływu datków na cele charytatywne. Chociaż pieniądze są oczywiście jednym z rodzajów darowanych zasobów, są też inne, często mniej doceniane, takie jak czas. Działanie efektywnego altruizmu obraca się wokół pytania: w jaki sposób można zoptymalizować zainwestowane środki?
Ruch ten ma swoje korzenie w społeczności założonej przez filozofa Toby’ego Orda (Oxford University, 2009), zwanej Giving What We Can. Później, w 2011 roku, z pomocą innych społeczności powstało Centrum Skutecznego Altruizmu. Stało się znane ogółowi społeczeństwa dzięki przemówieniu TED filozofa Petera Singera. Singer przyciągnął zainteresowanie wielu znanych osobistości i firm z solidnym kapitałem do inwestowania. Od tego momentu społeczne wsparcie dla ruchu zaczęło rosnąć. Jest to obecnie jedna z inicjatyw solidarnościowych, która cieszy się największym poparciem.
Celem ruchu i jego filozofią jest promowanie budowy prawdziwej sprawiedliwości na świecie poprzez wzajemną pomoc. Członkowie są zdania, że wielkie mocarstwa i wielkie korporacje działają tylko powierzchownie w obliczu problemów społeczeństwa. Ponadto uważają, że gdyby zwykli obywatele podjęli zobowiązanie pomocy innym, skróciłaby się droga do bardziej egalitarnego i sprawiedliwego świata.
Przyczyny priorytetowe
Ogólnie rzecz biorąc, skuteczny altruizm ma na celu maksymalizację pomocy, która jest przekazywana i przeznaczona na zakończenie lub złagodzenie cierpienia innych. W tym celu zdefiniowano cztery obszary priorytetowe. Są one następujące:
- Zakończenie skrajnego ubóstwa na świecie. Bieda generuje cykle cierpienia. Ponadto jest źródłem innych poważnych trudności, takich jak nielegalność i przemoc. Skrajne ubóstwo nie może być tolerowane, gdy na planecie istnieją zasoby, które mogą zaspokoić podstawowe potrzeby całej populacji.
- Zmniejszenie cierpienia zwierząt. Zwierzęta są fundamentalną częścią życia na planecie. W związku z tym należy do nich podchodzić jako do istot czujących, które również są zdolne do cierpienia. Jeśli jako ludzie jesteśmy rasą wyższą, musimy okazywać współczucie innym formom życia.
- Ochrona planety przed katastrofalnymi zagrożeniami. Należą do nich sztuczna inteligencja, zmiany klimatu, wypadki biotechnologiczne i zima nuklearna. Należy podjąć działania w celu ich rozwiązania i powstrzymania.
- Promowanie metaaktywizmu. Metaaktywizm to zjednoczenie, porozumienie i skoordynowane działanie różnych ruchów i ludzi, którzy podejmują aktywizm na świecie. Im większa będzie ich spójność, tym większa będzie też ich skuteczność.
Podstawową metodą udzielania skutecznej pomocy jest wnikliwa analiza sytuacji problemowej wykrytej w jednym z tych priorytetowych obszarów. Następnie inwestorzy decydują, gdzie i jak przekazać pieniądze lub środki. Sugeruje się, aby przed podjęciem decyzji wziąć pod uwagę trzy zmienne:
- Skala. Ilu ludziom życie może drastycznie poprawić inwestorzy wspierający organizację „x”?
- Identyfikowalność. Czy wpływ inwestycji jest mierzalny? Jak?
- Porzucenie. Jak bardzo zaniedbano sprawę lub organizację?
Wszyscy możemy pomóc
Efektywny altruizm nie jest wyłączną domeną wielkich korporacji czy osób publicznych. Każdy zainteresowany budowaniem lepszego świata może przyłączyć się do inicjatywy i współpracować, najlepiej jak potrafi, pomagając tym, którzy tego potrzebują.
Co ciekawe, często dochodzi do błędnego postrzegania warunków ubóstwa. Na przykład osoba o niskich dochodach w kraju rozwiniętym może być uważana za potężną ekonomicznie przez kogoś w kraju o gospodarce wschodzącej. Fundacja Ayuda Efectiva opracowała kalkulator, dzięki któremu ludzie mogą zmierzyć, jak bardzo są bogaci. Wiele osób może być zaskoczonych, widząc, że ich dochody znacznie przewyższają dochody większości.
Ruch efektywnego altruizmu koncentruje się na tych, którzy chcą pomóc i myślą, że mogą. Jest to inicjatywa mająca na celu zachowanie i promowanie ducha solidarności przy jednoczesnej optymalizacji przekazywanych datków. Nikt nie jest tak biedny, żeby nie miał z czego dawać innym. Niekoniecznie muszą to być pieniądze. Może to być czas lub praca. Najważniejsze jest, aby wziąć pod uwagę, że ta pomoc naprawdę generuje widoczny i pozytywny wpływ na innych ludzi, miejmy nadzieję, że w dłuższej perspektywie.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Fernández, C. M. (2018). Singer, Peter (2017). Vivir éticamente: Cómo el altruismo eficaz nos hace mejores personas. Enrahonar: an international journal of theoretical and practical reason, 60, 152-155.
- MacAskill, W. (2017). Effective altruism: introduction. Essays in Philosophy, 18(1), 1-5.