„Nie masz żadnych problemów, to ja, Twój tata, mam na głowie wszystkie zmartwienia”. „To Twoja wina, że mama jest w złym humorze, jesteś taki niegrzeczny”. „Nic Ci nie jest, jesteś tylko marudą”. To tylko kilka małych przykładów tego, jak rodzice mogą zmienić wolę, tożsamość i emocje dziecka. Rodzicielski gaslighting to okrutne zjawisko, ale niestety powszechne.
Często łączymy praktykę gaslightingu z romantycznymi związkami. Istnieje jednak ukryta i cicha rzeczywistość, która pojawia się na co dzień w wielu domach. Obejmuje rodziny, którzy stosują rodzicielski gaslighting, czyli wyrafinowane techniki manipulacji na swoich dzieciach, zaszczepiając w nich wiele lęków i niepewności. To oczywista forma psychicznego znęcania się, która ma poważne konsekwencje.
Jest wielu ludzi, którzy osiągają dorosłość, ciągnąc za sobą problemy, które nie wiedzą, jak zidentyfikować lub jak sobie z nimi poradzić. Rzeczywiście, choć może się to wydawać szokujące, ofiary rodzicielskiego gaslightingu często potrzebują wielu lat, aby uświadomić sobie tego rodzaju nadużycia. Zwykle brakuje im poczucia własnej wartości i są wrażliwi emocjonalnie. To dlatego, że ich dysfunkcyjne rodziny zachowują się jak sekty, sprzeciwiając się i podważając ich osobowości.
Istnieją różne sposoby gaslightingu, ale te, w których rodzic stosuje to wobec własnych dzieci, mają trwalszy efekt. Wpływa na rozwój ich tożsamości i dobrostan psycho-emocjonalny.
Jak stwierdzić, czy dotknął Cię rodzicielski gaslighting?
Rodzicielski gaslighting definiuje się jako praktykę, w której jeden lub oboje opiekunowie dziecka stosują określoną formę emocjonalnego znęcania się. Jest to rodzaj zachowania, który sprawia, że dziecko wątpi w to, co czuje, kim jest, a nawet czego potrzebuje. W efekcie dorośli kwestionują i manipulują wszystkim, co dotyczy ich dzieci, aby zdobyć nad nimi władzę.
Chociaż termin ten może wydawać się niedawnym dodatkiem do słownika psychologicznego, należy zauważyć, że został dobrze zbadany przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne. Istnieje również wiele obszernej literatury badawczej dotyczącej mechanizmów tej przebiegłej techniki manipulacji.
Na przykład badania, takie jak te przeprowadzone przez doktor Dominę Petric, wyjaśniają, że osoby wykorzystujące gaslighting stosują tak zwaną teorię węzłów. W takich przypadkach sprawca utrudnia psychiczne i emocjonalne funkcjonowanie swoich ofiar. W efekcie bojkotują ich do tego stopnia, że ci zaczynają wątpić w siebie, zacierając w ten sposób swoją tożsamość, wartości, mocne strony, a nawet potrzeby.
Jak więc możesz stwierdzić, czy cierpiałeś (lub nadal cierpisz) z powodu rodzicielskiego gaslightingu? Damy Ci kilka wskazówek.
Za gaslightingiem kryje się dysfunkcyjna rodzina rządzona przez jednego lub dwoje narcystycznych rodziców.
1. Rodzice unieważnili Cię w każdy możliwy sposób
Ulubioną bronią gaslightera jest unieważnianie, w dowolnej formie. To prosta i skuteczna strategia, dzięki której kontrolują swoje ofiary. Zrozumiałe jest, że jest to szczególnie szokujące, gdy rodzice stosują ją na swoich dzieciach.
Unieważnienie psychologiczne sprawia, że dziecko wierzy, że to, co czuje i myśli, jest nieistotne. Uważają, że ich emocje i myśli są błędne, pozbawione logiki i nieistotne. Jeśli masz lub miałeś rodziców stosujących gaslighting, prawdopodobnie słyszałeś kiedyś następujące zwroty:
- Przesadzasz.
- Jesteś zbyt wrażliwy.
- Nie masz o niczym pojęcia, jesteś zbyt naiwny.
- Mówię to, ponieważ nic nie rozumiesz… po prostu nie masz pojęcia o życiu.
- To, co czujesz, jest śmieszne.
- To, co mówisz, nie ma sensu.
- Denerwujesz się wszystkim, nie da się z Tobą rozmawiać.
- Przestań przesadzać.
2. Twoi rodzice mówili Ci, jaki jesteś i jak się czujesz
Skutecznym sposobem unieważnienia jednostki jest mówienie w jej imieniu, pozbawiając ją w ten sposób głosu i możliwości wyrażenia siebie. Przez rodzicielski gaslighting opiekunowie wypowiadają się w imieniu swoich dzieci i deklarują, jakie są, jak się czują i czego potrzebują. Zamieniają je w zwykłe marionetki, którymi manipulują do woli. Robią to na oczach innych, a także w środowisku domowym.
Przekłada się to na zdania takie jak:
- Jesteś odpowiedzialnym dzieckiem, dlatego musisz zostać w domu.
- Jesteś dobrą i posłuszną dziewczynką.
- Lubisz nauki ścisłe i matematykę, dlatego przestaniesz czytać komiksy i rysować.
- Nic Ci nie jest, zajmij się swoją pracą domową i zapomnij o tych wszystkich bzdurach.
- Jesteś po prostu zmęczony. Idź teraz do łóżka.
- Jesteś zły z powodu tego, co powiedziałem, jesteś tylko narzekaczem.
3. Niestabilność i sprzeczność są czymś stałym
Zamieszanie, kłamstwa i frustracja. W tego typu dysfunkcjonalnym środowisku niestabilność jest stałym elementem, wraz ze sprzecznymi zachowaniami. Powszechną praktyką jest mówienie dziś jednej rzeczy, a jutro potwierdzanie czegoś przeciwnego. Na przykład, jeśli pewnego dnia pozwolono Ci pójść do parku, a następnego byłeś skarcony za proszenie o coś, o czym powinieneś wiedzieć, że jest zabronione.
Ten rodzaj niespójności tworzy chaotyczne podłoże, w którym dzieci nie wiedzą, czego się trzymać. Żyją w ciągłej niepewności, nie wiedząc, czy z dnia na dzień zostaną pochwalone, czy ukarane.
Świadomość problemu doświadczanego przez naszych opiekunów i zaakceptowanie faktu, że nigdy nie byliśmy za niego odpowiedzialni, to pierwszy krok do uzdrowienia.
Czy możesz kiedykolwiek dojść do siebie po gaslightingu ze strony swoich rodziców?
Jako dorosły prawdopodobnie będziesz świadomy tego, czy miałeś rodziców stosujących gaslighting. Być może nadal będziesz musiał sobie z nimi radzić. Więc co możesz z tym zrobić?
- Ofiary gaslightingu często cierpią na zaburzenia psychiczne, takie jak zespół stresu pourazowego. Może to podkopać poczucie własnej wartości, a nawet podstawy własnej tożsamości.
- Musisz rozpoznać szkody, które zostały Ci wyrządzone. Musisz zrozumieć, że jest to forma psychicznego znęcania się.
- Jedynym sposobem na uzdrowienie, odbudowę i odzyskanie kontroli nad swoim życiem jest terapia psychologiczna. Pomoże Ci to ustanowić zdrowy dystans wobec sprawców gaslightingu.
- Oczywiście często nie jest łatwo zdystansować się lub odciąć od rodzica, który manipuluje Tobą od lat. Prawdopodobnie uciekną się do roli ofiary i gróźb. Musisz być przygotowany na to, że przyjmą najbardziej umiejętne strategie. Pomoże to jasno określić, jaki rodzaj relacji chcesz z nimi utrzymywać. Na przykład, czy chcesz tylko utrzymywać kontakt telefoniczny, widywać się z nimi rzadziej, czy też trwale się zdystansować.
Na koniec upewnij się, że szukasz wsparcia przyjaciół, partnera i innych osób, które pomogą Ci wypalić rany z przeszłości, które wciąż warunkują Twoją teraźniejszość.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Petric, Domina. (2018). Gaslighting and the knot theory of mind. 10.13140/RG.2.2.30838.86082.
- Sweet PL. The Sociology of Gaslighting. American Sociological Review. 2019;84(5):851-875. doi:10.1177/0003122419874843
- Yalom, I. (2012). Love’s Executioner & Other Takes of Psychotherapy. New York, NY: Basic Books