Skąd wiedzieć, czy padłeś ofiarą narcystycznego nadużycia?

W dniu, w którym odkryjesz, że jesteś lub byłeś ofiarą narcystycznego znęcania się, czujesz złość, frustrację i emocjonalny ból. Te emocje są znakami ostrzegawczymi, aby zareagować, zdystansować się i wyleczyć swoje rany.
Skąd wiedzieć, czy padłeś ofiarą narcystycznego nadużycia?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

W dniu, w którym odkryjesz, że jesteś ofiarą narcystycznego znęcania się, w lustrze zobaczysz sam siebie inaczej. Jak mogłeś tego nie zauważyć? Jak mogłeś być tak niewinny? Co możesz zrobić, aby to powstrzymać? Najbardziej uderzającą rzeczą w tych trudnych i delikatnych doświadczeniach jest to, że możesz w końcu rozwinąć negatywne postrzeganie siebie za to, że pozwoliłeś na to w pierwszej kolejności.

Możesz myśleć o narcyzmie jako bardziej prawdopodobnym w romantycznych związkach. Prawda jest jednak taka, że istnieje wiele rodzajów narcystycznych związków. Jednym z najbardziej problematycznych jest odkrycie w wieku dorosłym, że jako dziecko padłeś ofiarą narcystycznych rodziców. Trudno się z tym pogodzić. Jeszcze trudniej jest zrozumieć zarówno doświadczenie, jak i konsekwencje.

W takich przypadkach możemy nawet mówić o zespole stresu pourazowego. Nie ma widocznych na zewnątrz blizn, ale krwawienie wewnętrzne nie zawsze jest leczone tak, jak powinno. Przyjrzyjmy się bliżej.

Smutny mężczyzna, który jest ofiarą narcystycznego znęcania się

Bycie ofiarą narcystycznego znęcania się: rzeczywistość o wielu twarzach

Prowadzone są szeroko zakrojone badania nad skutkami relacji z narcyzami. Prawdopodobnie widziałeś artykuły w prasie popularnej zatytułowane na przykład “Czy mieszkasz z narcyzem?”. Jednak równie ważne jest poznanie konsekwencji, jakie powodują te sytuacje. W rzeczywistości są one znacznie poważniejsze, niż mogłoby się wydawać.

Uniwersytet w Amsterdamie przeprowadził badania, które badały wpływ posiadania szefa z tą cechą osobowości. Dane wskazują, że posiadanie narcystycznego lidera wpływa na samoocenę pracowników. Innymi słowy, niewielu wychodzi bez szwanku z tego typu sytuacji, zwłaszcza jeśli jest to bliski związek i utrzymuje się przez długi czas.

Jednak ten typ osobowości można znaleźć w prawie każdym otoczeniu. Są narcystyczni ojcowie i matki. Są przyjaciele, współpracownicy, szefowie i oczywiście partnerzy z tą cechą. Ponadto w niektórych przypadkach wykazują wyraźne zaburzenie osobowości. Warto zagłębić się w ten temat, szczególnie jeśli okaże się, że jesteś ofiarą.

Zostałeś emocjonalnie wykorzystany przez narcystycznych rodziców

Żadne dziecko zwykle nie kwestionuje zachowania lub traktowania ze strony rodziców. W rzeczywistości każdy może spędzić pierwsze lata nie wiedząc, że warunkowe uczucia i szkodliwe traktowanie nie są normalne. Z tego powodu zwykle nie zdajesz sobie sprawy z tego, że wychowywał Cię narcyz, dopóki nie osiągniesz dorosłości.

Niemniej jednak zazwyczaj wykazujesz cechy, które są bezpośrednią konsekwencją tego rodzaju codziennego traktowania. Na przykład:

 • Niska samoocena.
 • Poczucie zagrożenia.
 • Problemy z utrzymaniem przyjaźni lub romantycznych związków.
 • Zaburzenia stresu pourazowego.
 • Ekstremalne perfekcjonistyczne cechy.
 • Zachowania autodestrukcyjne.

Jeśli zdajesz sobie sprawę, że Twoi rodzice przejawiają narcystyczne zachowania, powinieneś zrobić dwie rzeczy. Po pierwsze, przestań ich obwiniać. Dzieje się tak, ponieważ projekcja winy jeszcze bardziej zwiększy Twój dyskomfort, a także poczucie bycia ofiarą. Po drugie, musisz umieścić w sobie wszystkie swoje wysiłki, energię i uczucia. Twoim priorytetem powinna być naprawa Twojej samooceny.

Jesteś ofiarą narcystycznego nadużycia w swoim romantycznym związku

„Czuję się wściekły. Nie wiem, dlaczego wcześniej tego nie widziałem ”. Jeśli jesteś ofiarą narcystycznego nadużycia w swoim romantycznym związku, zauważysz, że zaczynasz mówisz takie rzeczy. Ta frustracja, że nie widziałeś wcześniej pewnych znaków, ciąży na Tobie najbardziej. Musisz jednak mieć jasność w pewnych aspektach:

 • Nikt nie widzi zbliżającego się narcyza. To zręczne kameleony oszustwa. Co więcej, używają Twojej empatii i uczuć do manipulowania Tobą.
 • Nie można było przewidzieć, co się stanie. Co więcej, prosty akt obwiniania siebie za to, że wcześniej tego nie widziałeś, jeszcze bardziej podważy Twoją samoocenę.

Ponadto, jeśli spędziłeś długi czas w bańce emocjonalnej i psychicznej przemocy z rąk narcyza, możesz się wstydzić. Po raz kolejny zadajesz sobie pytanie “dlaczego tego nie widziałem ?” lub „dlaczego byłem taki głupi?”. To dodatkowo pogarsza Twój dyskomfort.

kobieta będąca ofiarą narcystycznego nadużycia

Masz narcystycznego szefa

Wszyscy słyszeliśmy o wypaleniu zawodowym. Jednak w wielu przypadkach dochodzi do sytuacji psychicznego wyczerpania spowodowanego obecnością narcystycznego przywódcy.

 • Jeśli odkryjesz, że jesteś ofiarą narcystycznego nadużycia w swojej pracy, poczujesz się upokorzony.
 • To upokorzenie jest spowodowane nierówną pozycją władzy. Nad Tobą jest ktoś, kto Tobą manipuluje, kieruje na Ciebie swój gniew lub zawsze stara się wzmocnić swój status przed Tobą.

Wszystko to odbija się powoli i głęboko na zdrowiu psychicznym. Rzeczywiście, we wszystkich sytuacjach, o których mówiliśmy (rodzina, praca, partner), samo odkrycie nadużycia wzbudza w Tobie więcej negatywnych uczuć. Ta samoocena wynika z gniewu, wstydu i poczucia krzywdy. Nie możesz jednak zranić się bardziej niż inni.

Dlatego nie rań się jeszcze bardziej, będąc dla siebie surowym. Uświadomienie sobie, kim są ci ludzie, oznacza, że musisz zrobić dwie rzeczy. Po pierwsze, zdystansuj się od nich. Po drugie, napraw wszystkie szkody, które Ci wyrządzili. Zajmie to trochę czasu, ale możesz to zrobić.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Bursten, Ben. The Manipulative Personality. Archives of General Psychiatry, Vol 26 No 4. (1972)
 • Buss DM, Gomes M, Higgins DS, Lauterback K. Tactics of Manipulation. Journal of Personality and Social Psychology, Vol 52 No 6 (1987)
 • Nevicka, B., De Hoogh, A., Den Hartog, D. N., & Belschak, F. D. (2018). Narcissistic Leaders and Their Victims: Followers Low on Self-Esteem and Low on Core Self-Evaluations Suffer Most. Frontiers in psychology9, 422. https://doi.org/10.3389/fpsyg.2018.00422
 • Johnson, Stephen. Humanizing the Narcissistic Style. W. W. Norton & Company. (1987)
 • Valashjardi A, Charles K. Voicing the Victims of Narcissistic Partners: A Qualitative Analysis of Responses to Narcissistic Injury and Self-Esteem Regulation. SAGE Open. April 2019. doi:10.1177/2158244019846693

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.