Menstruacja – kilka ciekawych faktów

Menstruacja była inspiracją dla wielu mitów. Może dlatego, że jest częścią wielkiej tajemnicy życia. Na przykład w Afganistanie nie wolno o tym mówić. Przyjrzyjmy się bardziej fascynującym faktom na ten temat.

Kobieta w bieliźnie przedstawiająca fakty dotyczące miesiączki

Menstruacja była przedmiotem wielu mitów i legend na przestrzeni dziejów. Prawie zawsze zjawisko to łączono z nieczystym stanem lub chorobą, być może z powodu naturalnej niechęci ludzi do krwi. Krew zazwyczaj kojarzy nam się z uszkodzeniem ciała lub chorobą. Jest to prawdopodobnie podstawowy powód odrzucenia jej – przynajmniej jeden z najważniejszych.

W wielu przypadkach doszukiwano się związku między miesiączką a magicznymi mocami kobiety. W średniowieczu wierzono, że krew menstruacyjna usuwa brodawki i leczy niektóre choroby, takie jak dna moczanowa. Uważano też, że krwawienie dziewicy zapobiega infekcjom. Co więcej, krew menstruacyjna była zwykle składnikiem słynnych „magicznych mikstur”.

Nawet w XXI wieku, miesiączka, a dokładniej sama kwestia krwawienia, pozostaje tematem tabu. Szacuje się, że istnieje obecnie ponad 5000 eufemizmów, które odnoszą się do tego procesu fizjologicznego. Używa się określeń, takich jak “okres” lub “te dni”. W języku niemieckim używa się wyrażenia „rote armee” lub „armia czerwona”. W języku fińskim to hullum lechman tauti lub “choroba wściekłych krów”. Tego typu eufemizmami moglibyśmy wypełnić całą książkę.

„To, co osobiste, jest polityczne”.

-Carol Hanisch-

ręce z kwiatkiem
W niektórych kulturach menstruacja była łączona z magią.

Menstruacja – kilka ciekawych faktów na jej temat

Niski lub umiarkowany poziom stresu nie wpływa na miesiączkę. Jednak gdy jest wysoki lub przewlekły, może znacząco wpłynąć na ten proces fizyczny. Kortyzol, hormon stresu, jest zdolny do blokowania produkcji gonadotropiny i innych hormonów. Jeśli tak się stanie, u kobiety nie wystąpi owulacja, a miesiączka może pojawić się wcześniej lub później i powodować większy dyskomfort.

W historii znane sa zeznania więźniarek obozu koncentracyjnego Auschwitz, które opowiadały, że wkrótce po przybyciu tam przestały miesiączkować. Najwyraźniej szok emocjonalny wywołany warunkami, którym zostały poddane, w połączeniu z ubogą dietą, wywołał tę reakcję.

Chociaż menstruacja jest często określana jako „kobiecy problem”, dziś niekoniecznie tak jest. Transpłciowi mężczyźni i osoby niebinarne również mają okresy. Są również kobiety, które nigdy nie miesiączkowały z powodu problemów zdrowotnych i te, które przeszły menopauzę. Brak miesiączki nie oznacza, że przestają być kobietami.

Higiena i miesiączka

Miesiączka to temat związany ze światem higieny, ponieważ krwawienie jest zwykle związane z poczuciem „bycia brudnym”. Co ciekawe, płyn menstruacyjny jest całkowicie bezwonny, ale w kontakcie z powietrzem utlenia się i wytwarza nieprzyjemny dla niektórych osób zapach.

Przez lata używano włókien roślinnych lub tekstylnych w formie kompresów do wchłaniania krwawienia miesiączkowego. Mówi się nawet, że Hypatia, słynna Grecka wróżka, rzuciła „kobiecą szmatką” w twarz jednemu ze swoich zalotników, aby się od niego uwolnić. Po tym wydarzeniu z pewnością zrozumiał, o co jej chodzi.

Od średniowiecza zamożne kobiety używały płótna do zatrzymywania krwi menstruacyjnej. Natomiast najbiedniejsze osoby używały tkanin lub szyły specjalne sukna w tym samym celu. W tym czasie nie używano bielizny, więc akcesoria te były przyszywane do pasów lub przyczepiane do halek.

Dopiero pod koniec XIX wieku pojawiły się jednorazowe podpaski higieniczne. Pierwszy patent został zarejestrowany w 1885 roku przez Robinson and Sons of Chesterfield (Wielka Brytania). Był to opatrunek chirurgiczny. Odtąd wszystkie inne metody przeszły do historii. Przemysł produktów menstruacyjnych jest obecnie wart astronomiczne sumy pieniędzy.

Kobieta ze skurczami menstruacyjnymi
Menstruacja wpływa na nastrój kobiety.

Inne ciekawe fakty dotyczące miesiączki

Szacuje się, że przeciętna kobieta miesiączkuje przez 38 lat swojego życia. Podczas każdej menstruacji wydala się od 25 do 80 mililitrów krwi, co odpowiada około czterem łyżkom stołowym płynu. Cykl menstruacyjny trwa zwykle 28 dni, podobnie jak cykl księżycowy. Ciąża trwa 280 dni, dziesięć cykli księżycowych.

Podczas cyklu kobieta ma dwa szczyty pożądania seksualnego. Jeden pojawia się podczas owulacji, drugi podczas menstruacji. Udowodniono, że seks podczas menstruacji zmniejsza ból, który zwykle pojawia się na tym etapie.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • de Valdés, S. P. O. (2020). Menstruación: de los imaginarios a la imaginación. Estudios artísticos6(9), 280-292.
  • Gómez-Sánchez, P. I., Mora, Y. Y. P., Aguirre, H. P. H., Robayo, S. P. J., & Lugo, J. C. P. La menstruación en la historia.
  • Guzmán, M. M. A. (2022). Corporalidades menstruantes. Acercamiento a los significados de la menstruación y las prácticas de autocuidado en mujeres de diferentes generaciones.
  • Langer, M. (1944). Algunas aportaciones a la psicología de la menstruación. Revista de psicoanálisis2(2), 211-232.
  • Rodríguez-Shadow, M. J., & Rodríguez, L. C. (2014). Las mujeres y la sangre menstrual: historia, prácticas y simbolismo. Antropología de las Mujeres en México, 157.
Scroll to Top