Wolisz rozmowy, wiadomości audio czy SMS-y? Według kilku badań duża liczba millenialsów odczuwa niepokój podczas rozmowy przez telefon. Dlatego w ich przypadku lepiej sprawdza się komunikacja za pomocą wiadomości. Z drugiej strony osoby z pokolenia wyżu demograficznego unikają długich rozmów na WhatsApp i wolą dzwonić.
Niektórzy wolą pisane dialogi, emotikony i ciągłą wymianę naklejek i memów. Inni zachwycają się wiadomościami dźwiękowymi, które czasami mogą być nawet tak długie, jak podcast. W każdym razie jasne jest, że dzisiaj nawet nie wyobrażamy sobie komunikowania się bez pomocy urządzenia.
Noam Chomsky stwierdził, że nowe technologie, takie jak media społecznościowe, w dłuższej perspektywie zniszczą relacje międzyludzkie. Już można zauważyć, że zastąpiliśmy komunikację biologiczną (i twarzą w twarz) mechaniczną (i cyfrową), co było niezwykłą zmianą dla naszego społeczeństwa. Co ciekawe, nie zawsze jest to problematyczne.
To, co musimy zrobić, to zrobić dobry użytek z tego rodzaju technologii i dowiedzieć się, jakie mechanizmy najlepiej nadają się do emocjonalnego łączenia się ze sobą.
Wiadomości tekstowe mają tendencję do generowania nieporozumień i nie zawsze uzyskujemy prawidłowe informacje od tego, z kim rozmawiamy.
Komunikacja – audio lub wiadomości tekstowe
Kiedy kupujesz telefon komórkowy, ostatnią rzeczą, o którą się martwisz, jest to, że pomoże ci on dzwonić. Interesują Cię inne aspekty, takie jak rozdzielczość aparatu, jego procesory, pamięć, kompaktowość i marka. Jednak to, do czego najczęściej używasz telefonu, to komunikacja z innymi ludźmi.
Jedną z aplikacji na urządzeniach, z której prawdopodobnie korzystasz najczęściej, jest WhatsApp. Ten wiodący komunikator pozwala łączyć się z innymi na różne sposoby. Możesz nawiązywać połączenia i rozmowy wideo, pisać do innych, a nawet podawać swój aktualny status.
Psychologia zastanawia się nad tym, który kanał komunikacji jest korzystniejszy, wiadomości audio czy tekstowe. Chociaż oba rodzaje są często używane, jeden z nich jest szczególnie korzystny. Badanie opublikowane w Journal of Experimental Psychology ujawniają nieco na ten temat.
Wiadomości głosowe są bardziej intymne i szczere niż wiadomości tekstowe. Ponadto zapewniają większą bliskość.
Nagranie audio zapewnia silniejsze połączenie emocjonalne
Każda interakcja, która obejmuje dźwięk ludzkiego głosu, sprzyja więzi społecznej i emocjonalnej. WhatsApp obejmował wiadomości audio już w 2013 roku, a jego wykorzystanie osiągnęło najwyższy szczyt podczas pandemii. Millenialsi i młodsza populacja preferują ten zasób, ponieważ jest to mniej inwazyjna metoda niż rozmowy telefoniczne, a także zapewnia lepsze poczucie kontroli.
Możemy wybrać, kiedy i jak je odsłuchać. Jeśli chodzi o ich przekazywanie, daje to natychmiastowość, z jaką można porozmawiać z kimś w drodze refleksji i introspekcji, kiedy tego potrzebujemy. Wiadomość dźwiękowa jest jak głośna myśl, którą wysyłamy do przyjaciół, partnerów lub innych osób, z którymi jesteśmy blisko.
Rzeczywiście, nie możemy ignorować wartości głosu w relacjach międzyludzkich. Wsłuchanie się w tonalność i ekspresję wokalną drugiej osoby znacznie nas do niej przybliża. Dzięki temu kanałowi łatwiej jest też łączyć się emocjonalnie z innymi.
Wiadomości tekstowe są częściej źle rozumiane
Komunikując coś poważnego i transcendentnego, zawsze lepiej zdecydować się na przekaz audio. Oczywiście ideałem byłaby rozmowa telefoniczna, ale ponieważ nie wszyscy ludzie czują się z nimi dobrze, zaleca się w takich przypadkach skłaniać się ku wiadomościom audio.
Należy pamiętać, że podczas wysyłania wiadomości tekstowych znaczna część kontekstu jest tracona, dlatego otwiera się okno nieporozumień. Co więcej, często negatywne nastawienie zniekształca ogólną ideę, którą chcesz przekazać. Na przykład, jeśli ktoś Cię o coś zapyta, a Ty odpowiesz zwięźle „Tak” lub „Nie”, tego typu odpowiedzi mogą zostać źle zrozumiane.
Monosylaby, takie jak „OK”, „Tak” lub „Nie”, którym nie towarzyszą emotikony ani dodatkowe słowa, są postrzegane jako niegrzeczne i bezosobowe. Jednak nie zawsze masz czas, aby pisać więcej. W związku z tym wiadomości tekstowe bardzo często powodują niepokój i nieporozumienia w relacjach społecznych i nie należy ich nadużywać. Możesz też wybrać wiadomości audio.
Wysłanie wiadomości dźwiękowej zapewnia, że druga osoba znacznie lepiej zrozumie wiadomość, którą chcesz przekazać. Z drugiej strony, jeśli wyślesz wiadomość tekstową, ryzykujesz, że pewne aspekty zostaną źle zrozumiane.
Komunikacja dźwiękowa czy tekstowa?
Wszyscy możemy wybrać kanał, który najbardziej nam się podoba, czy to audio, czy wiadomości tekstowe. Podobnie jak wielu, którzy czują się nieswojo podczas rozmowy przez telefon, są i tacy, którzy odczuwają niepokój podczas korzystania z notatek głosowych. Irytują ich i nie mogą znieść presji zwrotu.
Jednak eksperci zdecydowanie zalecają korzystanie z tego zasobu. To dlatego, że notatki głosowe nadal są naszymi własnymi wytworami. W efekcie są to mechanizmy swobodnego wyrażenia bez tekstów podpowiadających, co wstawić, czy korektorów edytujących nasze pomyłki i błędy ortograficzne.
Dzięki wiadomościom dźwiękowym wyrażasz to, co chcesz, za pomocą przerw, westchnień i jąkań, a także własnego rozumowania. Mówisz głośno do swoich rozmówców, ale także do siebie. To niezwykle oczyszczające ćwiczenie, którego nie powinieneś ignorować. Docenicie to zarówno Ty, jak i Twoi bliscy, bez względu na to, jak długie będą Twoje wiadomości.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Kumar A, Epley N. It’s surprisingly nice to hear you: Misunderstanding the impact of communication media can lead to suboptimal choices of how to connect with others. J Exp Psychol. 2021;150(3):595-607. doi:10.1037/xge0000962
- Schroeder J, Epley N. The sound of intellect: Speech reveals a thoughtful mind, increasing a job candidate’s appeal. Psychol Sci. 2015;26(6):877–91. doi:10.1177/0956797615572906.
- Schroeder J, Kardas M, Epley N. The humanizing voice: Speech reveals, and text conceals, a more thoughtful mind in the midst of disagreement. Psychol Sci. 2017;28(12):1745–1762. doi:10.1177/0956797617713798