Pomysły na zabawy z przyjaciółmi

Jeśli szukasz fajnych gier do grania ze znajomymi, dziś przedstawiamy listę tych najciekawszych. Dzięki tym grom możesz dobrze się bawić, a jeśli jesteś gospodarzem, możesz zaskoczyć swoich gości.
Pomysły na zabawy z przyjaciółmi
Sara González Juárez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Sara González Juárez.

Ostatnia aktualizacja: 11 lutego, 2023

To normalne, że czasami chcesz dodać trochę emocji imprezom i spotkaniom z przyjaciółmi. Możesz się zastanawiać, w jakie fajne gry możecie zagrać przy następnej okazji. Dzisiaj przedstawiamy pomysły na zabawy z przyjaciółmi.

Granie w gry to czynność dla ludzi w każdym wieku, nie są one dozwolone wyłącznie dla dzieci. Dają nam radość, wzmacniają więzi i pobudzają umysł, więc dlaczego miałbyś z nich zrezygnować tylko dlatego, że jesteś już dorosły? Jeśli szukasz zabawnych zajęć dla siebie i swoich bliskich, oto ciekawe pomysły na zabawy z przyjaciółmi, które sprawią, że Wasze wieczory będą niezapomniane.

Pomysły na zabawy z przyjaciółmi

Począwszy od klasycznej gry w domino po najbardziej filozoficzne dylematy, na naszej liście znajdziesz zabawne pomysły na wspólne spędzanie czasu, idealne  na różnego rodzaju spotkania. Są one przeznaczone dla dorosłych, ale wiele z nich nadaje się również dla młodzieży i dzieci.

1. Zabawne gry karciane

Nie chodzi tylko o grę w remika czy tysiąca. Mając tylko jedną talię kart, możesz wesoło spędzić całe popołudnia, ponieważ lista istniejących gier karcianych jest praktycznie nieskończona. Możesz użyć tradycyjnej talii lub bardziej specyficznych kart, takich jak UNO. Zapewnią Ci dużo śmiechu i zabawy z rodziną i przyjaciółmi.

2. Gry planszowe

Świat gier planszowych jest szeroki i zróżnicowany. Jeśli chcesz wyjść ze swojej rutyny gier takich jak Trivia i Monopoly , najlepiej udaj się do specjalistycznego sklepu i zapytaj o poradę ekspertów.

Gry planszowe z przyjaciółmi

3. Escape roomy

W dzisiejszych czasach escape roomy są dostępne zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, więc są naprawdę świetne opcje rozrywki. Co więcej, wyzwania, które należy rozwiązywać jako zespół, są dobrym sposobem na nawiązanie więzi i utrzymywanie aktywnego umysłu.

4. Karaoke

Nie potrzebujesz do tego nawet mikrofonu – w Internecie możesz znaleźć wersję karaoke do prawie każdej piosenki. Istnieją również gry wideo, takie jak Singstar, które zmieniają Twój salon w studio muzyczne, jeśli nie masz ochoty wychodzić z domu.

5. Gry wideo

Gry wideo, zarówno online, jak i społecznościowe, to kolejny naprawdę zabawny sposób spędzania czasu ze znajomymi. Obejmują one również wersje online wielu gier planszowych, jeśli nie masz ochoty grać z całym tłumem osób.

6. Kalambury

To klasyk, jeśli chodzi o pomysły na zabawy z przyjaciółmi. Jedna osoba w grupie musi odegrać tytuł filmu – obowiązują ją jednak pewne zasady, na przykład nie może się odezwać ani rysować konkretnych liter w powietrzu. Reszta towarzystwa musi natomiast odgadnąć pokazywane hasło. Pierwsza osoba, której się to uda, będzie jako następna przedstawiać kolejne hasło.

7. Kim jestem?

To przyjemna gra dla dzieci, ale lubią ją także dorośli. Polega na zapisaniu postaci na kartce papieru i odegraniu jej bez mówienia, aby reszta mogła odgadnąć, o kogo chodzi. Możesz tworzyć własne zasady — na przykład używanie znanych zwrotów lub przedmiotów — aby było jeszcze ciekawiej.

8. Poszukiwanie skarbów

Ta gra polega na ukrywaniu w domu przedmiotów o specjalnym znaczeniu. Następnie, gdy gracze je znajdą, muszą odgadnąć to znaczenie.

9. Kto pierwszy zacznie się śmiać

Kolejny klasyk, który nigdy się nie starzeje. Dwóch graczy próbuje się nawzajem rozśmieszyć. Może to prowadzić do naprawdę zabawnych sytuacji.

10. Głuchy telefon

Ta zabawa również nadaje się dla dzieci. Pierwsza osoba szepcze jakąś frazę do ucha następnej osoby. Ta powtarza ją następnej i tak dalej. Ostatnia osoba powtarza na głos zdanie, które zwykle nie przypomina tego, od którego gra się zaczęła.

11. Gry fabularne

Podobnie jak gry wideo i gry planszowe, gry fabularne bardzo ewoluowały w ostatnich latach. Są niesamowitym ćwiczeniem wyobraźni i obejmują zarówno bardziej tradycyjne historie, jak i najbardziej oryginalne i wymyślone przez wyobraźnię narracje.

12. Gra Niezwykłe zastosowania

Ta gra polega na zebraniu różnych przedmiotów, a następnie losowaniu jednego z nich przez uczestnika zabawy. Osoba ta musi wymyślić określoną liczbę zastosowań tego obiektu. Jak można się spodziewać, im większa liczba zastosowań, którą musimy stworzyć, tym bardziej dziwaczne stają się odpowiedzi.

13. Co byś wolał?

To prosta gra, ale skłaniająca do myślenia. Może być punktem wyjścia do naprawdę ciekawych rozmów. Polega na postawieniu dychotomii w postaci pytania. Następnie dana osoba musi wybrać jedną z możliwości. Na przykład: „Czy wolałbyś, aby na świecie nie było głodu czy zanieczyszczeń powietrza?” Wiele sugerowanych pytań do tej gry można znaleźć w Internecie.

14. 20 pytań

Podobnie jak w przypadku Kim jestem, gra ta polega ona na przypisaniu graczowi postaci – człowieka lub zwierzęcia. Uczestnik musi odgadnąć, kim jest, zadając serię pytań (maksymalnie 20), na które można odpowiedzieć tylko “tak” lub “nie”.

15. Kamień, papier, nożyczki

Choć może wydawać się staromodną i dość oklepaną grą, czasami jest naprawdę konkurencyjna. Jeśli te trzy opcje nie wystarczą, zawsze możesz dodać opcję Jaszczurka-Spock.

Ręce ludzi grających w kamień-papier-nożyce

Kolejne pomysły na zabawy z przyjaciółmi

16. Łapki

Gra na refleks dla wszystkich grup wiekowych. Jedna osoba powinna położyć ręce na dłoniach drugiej, a druga osoba próbuje je uderzyć. Jeśli uderzający gracz pudłuje, zamieniają się rolami. Pamiętaj jednak, aby żaden z graczy nie został skrzywdzony.

17. Opowieść w trzech słowach

Kolejna fajna gra, w którą można grać również online. Wszyscy członkowie grupy wspólnie budują historię, ale każdy z nich może wykorzystać tylko trzy słowa. Następnie historia jest zapisywana i odczytywana pod koniec gry.

18. Pole minowe

Idealna gra na świeżym powietrzu, a także jedna z najzabawniejszych gier, w której tworzą się więzi. Na danym obszarze rozrzucone są różne obiekty, gracze tworzą pary. Jeden z członków pary musi zakryć oczy, a drugi prowadzić go między przeszkodami, tak, by ten dotarł do określonego punktu bez potykania się.

19. Rysowanie na plecach

Wśród zabawnych gier idealnych na imprezę, ta często wywołuje najwięcej śmiechu. Gracze tworzą pary, a jeden z nich próbuje odtworzyć na kartce to, co drugi rysuje mu palcem na plecach. Wyniki są często zaskakujące.

20. Słowo na literę…

Ta gra polega na stworzeniu listy słów zaczynających się na tę samą literę, z szeregu określonych kategorii, takich jak nazwy własne, nazwy miast lub krajów, zwierzęta, kolory itp. Gracz, który wymyśli najwięcej słów w wyznaczonym czasie wygrywa.

21. Zgadnij piosenkę

Ciekawa gra, w której głównym bohaterem jest muzyka. Każda osoba wybiera piosenkę i odtwarza jej pierwsze kilka sekund. Zwycięży osoba, która prawidłowo rozpozna piosenkę z tych kilku pierwszych akordów.

22. Gry online

Wreszcie, istnieje wiele różnych gier online, które mogą być zabawne, niezależnie od tego, czy Twoi znajomi są w tym samym pomieszczeniu, co Ty, czy każdy z Was jest u siebie w domu. Gry takie jak „Pośród nas ” i „Parchisi STAR” to doskonałe opcje do wspólnej zabawy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.