Każde wychowanie jest inne i wszyscy rodzice mają prawo decydować o tym, jak wychowywać swoje dzieci. Warto jednak wiedzieć, że istnieją pewne rodzaje wychowania, które mogą mieć naprawdę negatywny wpływ na rozwój dzieci. Jednym z nich jest narcystyczne rodzicielstwo.
Pojęcie to, które można również rozumieć jako narcystyczne przywiązanie, odnosi się do sposobu wychowania i edukacji nacechowanego specyfiką narcystycznego zaburzenia osobowości. Opowiadamy, jacy są narcystyczni rodzice, wpływ ich wychowania na ich dzieci i co dzieci mogą zrobić, aby tego rodzaju wychowanie nie wyrządzało im krzywdy.
Jacy są narcystyczni rodzice?
Według DSM-5 narcystyczne zaburzenie osobowości charakteryzuje się wszechobecnym wzorcem wielkości (w fantazji lub zachowaniu), potrzebą podziwu i brakiem empatii, rozpoczynającym się we wczesnym okresie życia. Osoby z tego rodzaju osobowością wykazują następujące cechy:
- Uczucia wielkości i arogancji. Na przykład wyolbrzymianie swoich osiągnięć i talentów.
- Pochłonięty fantazjami o nieograniczonym sukcesie, mocy, blasku, pięknie lub idealnej miłości.
- Wierząc, że są „wyjątkowi” i niepowtarzalni.
- Okazywanie nadmiernej potrzeby podziwu.
- Okazywanie poczucia przywileju. Na przykład oczekują korzystnego traktowania lub automatycznego spełnienia ich oczekiwań.
- Wykorzystywanie relacji interpersonalnych (wykorzystywanie innych).
- Wykazanie braku empatii.
- Zazdroszczę innym.
- Okazywanie aroganckich zachowań lub postaw wyższości.
Rodzicielstwo narcystyczne
Jak więc wygląda narcystyczne wychowanie? Definiuje się ją jako rodzaj, który rodzice z narcyzmem stosują do swoich dzieci (z zachowaniami typowymi dla ich zaburzenia osobowości). Rodzice cierpiący na narcystyczne zaburzenie osobowości mogą wykazywać szereg osobliwości, które bezpośrednio wpływają na wychowanie i rozwój ich dzieci. Na przykład:
- Mają problemy z emocjonalnym dostrojeniem się do swoich dzieci.
- Brak empatii. Oznacza to, że nie są w stanie postawić się na miejscu swoich dzieci, co utrudnia im zaspokojenie ich potrzeb emocjonalnych.
- Przedstaw swoje potrzeby przed potrzebami swoich dzieci, ze względu na ich egoizm i egocentryzm.
- Pokaż zaborczość. W rzeczywistości trudno im „odpuścić” swoje dzieci, aby mogły rozwijać się autonomicznie w naturalny sposób.
- Manipulują emocjonalnie swoimi dziećmi, aby zwracały na nie uwagę.
Wpływ narcystycznego rodzicielstwa na dzieci
Rodzicielstwo odgrywa fundamentalną rolę w rozwoju fizycznym i psychicznym dzieci. Badanie przeprowadzone przez Betancourt i Andrade (2011) wykazało, że u nastolatków „kontrola psychologiczna zarówno matki, jak i ojca miała większy wpływ niż kontrola behawioralna na występowanie problemów emocjonalnych i behawioralnych”.
W przypadku narcystycznego rodzicielstwa ta psychologiczna kontrola może przybierać formę manipulacji. Jak to jednak wpływa na dzieci? Porozmawiamy o niektórych jego najważniejszych efektach. Powinniśmy wspomnieć, że nie zawsze muszą pojawiać się w narcystycznych rodzicach i mogą przybierać inne formy lub pojawiać się w subtelniejszy sposób.
1. Relacje
Badanie (2021) przeprowadzone przez Uniwersytet w Amsterdamie (Holandia) pokazuje, w jaki sposób rodzice z narcystycznym zaburzeniem osobowości nawiązują agresywne relacje, przez które obwiniają swoje dzieci za własne nieszczęście.
„Kontrola umysłu opiera się na kłamstwach i manipulacji potrzebami przywiązania”.
-Valerie Sinason-
2. Uczucie braku zrozumienia
Dzieci (lub młodzież) narcystycznych rodziców mogą czuć się niesłyszane, a nawet, w bardziej skrajnych przypadkach, czuć, że nie istnieją dla rodziców. Wynika to głównie z egoizmu rodziców i ich trudności w kontaktowaniu się z dziećmi.
3. Brak własnej tożsamości
Dzieci narcystycznych rodziców mogą również czuć się nierozpoznane i uważać, że ich emocje nie są uzasadnione. Wynika to z emocjonalnych trudności ich rodziców, o czym wspomnieliśmy wcześniej. Wpływa bezpośrednio na samoocenę dzieci.
4. Zaniżanie wagi własnych emocji
Może to sprawić, że dziecko nie będzie ufać swoim emocjom, generując w ten sposób osobistą niepewność. Mogą nawet czuć, że nie mają prawa wyrażać swoich emocji. To dlatego, że kiedy je wyrażają, nie są słuchane ani rozumiane.
5. Trudności z połączeniem się ze sobą
Innym skutkiem rodzicielstwa narcystycznego jest to, że dzieci mogą czuć się traktowane jako dodatek lub źródło, które zaspokaja potrzeby rodziców. Na przykład, żeby nie czuli się samotni. Dlatego ich własne potrzeby pozostają niezauważone. Może to również powodować, że dziecko nie będzie wiedziało, jak rozwinąć poczucie siebie, nie jest w stanie poznać siebie, a w konsekwencji nie wie, kim jest. Ponadto mogą czuć się zmanipulowani.
6. Cenione za to, co robią, a nie za to, kim są
Ze względu na skłonność osób narcystycznych do wykorzystywania innych dla własnej korzyści, dziecko z narcystycznym wychowaniem może być bardziej cenione za to, co robi, niż za to, kim jest (ich wartości, istota itp.). To może sprawić, że będą obawiać się pokazania siebie takimi, jakimi są. Tym bardziej, jeśli mają trudności z połączeniem się z tym, kim są, o czym wspomnieliśmy w poprzednim punkcie.
7. Kontrowersyjne żądania
Dzieci z narcystycznym wychowaniem mogą również otrzymywać od rodziców pozornie sprzeczne wiadomości. Narcystyczni rodzice mogą wymagać, aby ich dzieci robiły rzeczy (niezwykle) dobrze, ale w każdej chwili powstrzymują je, ponieważ nie chcą, aby ich dzieci je „przyćmiły”. Może to zabrzmieć dość kontrowersyjnie, ale może się zdarzyć, zwłaszcza w przypadku narcystycznych rodziców nastoletnich dzieci.
8. Przywiązanie i relacje społeczne
Dziecko z narcystycznymi rodzicami nie będzie miało odpowiednich danych referencyjnych ani wzorów do naśladowania, aby nawiązać zdrowe relacje emocjonalne. Będzie to miało wpływ na ich życie społeczne i relacje, gdy będą starsze. Dzieje się tak, ponieważ sposób, w jaki uczymy się więzi w dzieciństwie (przywiązanie), wpływa na to, jak odnosimy się do siebie jako dorośli. Te dzieci prawdopodobnie rozwiną niepewne przywiązanie, które wpłynie na ich relacje społeczne, gdy dorosną.
9. Zaburzona samoocena
Mogą dorastać, czując, że nie są wystarczająco dobrzy. Dzieje się tak dlatego, że rodzice ich nie wzmacniają, nie chwalą ani nie uprawomocniają ich, a jeśli to robią, robią to niewłaściwie. Co więcej, może zaszkodzić samoocenie dzieci, a także ich wizerunkowi, który również mogą mieć problemy z określeniem.
10. Wpływ na rozwój mózgu
Poza skutkami psychologicznymi badania potwierdziły również, w jaki sposób rodzicielstwo narcystyczne wpływa na rozwój mózgu dzieci, obserwując różnice w objętości istoty szarej mózgu i mniejszy rozmiar hipokampa. Wiąże się to z dużym obciążeniem stresowym, które utrzymują przez lata.
Co możesz zrobić, jeśli twoi rodzice są narcyzami?
Zacznij szukać własnej ścieżki. Odróżnij się od nich i naucz się wyznaczać granice. W końcu mogą być twoimi rodzicami, ale nie są całym twoim życiem, bez względu na to, jak bardzo ich kochasz. Nie jest to jednak łatwe zadanie. Dlatego ważne jest, abyś mógł polegać na innych członkach rodziny lub przyjaciołach i prosić ich o radę. Możesz nawet poszukać profesjonalnej pomocy.
Jeśli dorastałeś w narcystycznym wychowaniu, niewątpliwie wpłynęło to na ciebie w jakiś sposób. Wzięcie odpowiedzialności za własne życie pomoże.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Betancourt, D., & Andrade, P. (2011). Control parental y problemas emocionales y de conducta en adolescentes. Revista colombiana de psicología, 20(1), 27-41.
- Jabeen, F., Gerritsen, C., & Treur, J. (2021). Healing the next generation: an adaptive agent model for the effects of parental narcissism. Brain informatics, 8(1), 4. https://doi.org/10.1186/s40708-020-00115-z