Brak zdecydowania – w jaki sposób się z nim uporać?

Wszyscy czasami czujemy się zablokowani przed podjęciem pewnych decyzji. Jednak niektórzy ludzie nieustannie doświadczają tego rodzaju problemów. Tutaj podajemy kilka zaleceń, aby tego uniknąć.

Zastanawiający się mężczyzna

Brak zdecydowania sprawia, że za każdym razem, gdy stajesz przed jedną lub kilkoma opcjami, blokuje Cię uczucie zwątpienia. W rzeczywistości bycie sparaliżowanym wpływem niezdecydowania oznacza, że nie jesteś w stanie zająć stanowiska zgodnego z twoimi wartościami oraz tym, czego w danym momencie pragniesz i za czym tęsknisz. Problem w tym, że brak zdecydowania utrudnia życie, które jest tak pełne różnych decyzji.

Każdy krok, jaki podejmujesz, dokonywany wybór i plan, który wprowadzasz w życie, wiążą się z koniecznością podejmowania decyzji. Skoro więc podejmowanie decyzji jest codziennością, dlaczego czasami jest to dla ciebie takie trudne? Co więcej, co możesz zrobić, aby przestać być tak niezdecydowany?

Kobieta. Brak zdecydowania
Ciągłe niezdecydowanie może uniemożliwić podjęcie działania.

Brak zdecydowania – trudność w podejmowaniu decyzji

Podejmowanie ważnych decyzji jest często trudne i złożone. Dzieje się tak często dlatego, że nie masz wszystkich potrzebnych informacji lub ich ilość jest tak duża, że naprawdę trudno jest je efektywnie przetworzyć. Tak więc, kiedy stajesz w obliczu możliwości, które mają wiele niepewnych skutków, twój proces decyzyjny zostaje przerwany.

Podejmowanie decyzji oznacza także, do pewnego stopnia, rezygnację. W końcu, wybierając alternatywę, rezygnujesz z innych opcji. Być może jednak trudno Ci się poddać i odpuścić, dlatego doświadczasz paraliżującego niezdecydowania. To dlatego, że czasami decyzje mają konsekwencje, których nie chcesz przegapić. Te okoliczności sprawiają, że wybór opcji jest trudny i wymaga czasu.

Istnieją również inne ważne powody, które mogą sprawić, że będziesz niezdecydowany. Na przykład:

  • Niepewność. Możesz wiedzieć, co chcesz zrobić, ale nie ufając sobie, wątpiąc w swoje umiejętności i czując się niepewnie co do tego, kim jesteś, w końcu powstrzymujesz się przed podjęciem decyzji.
  • Perfekcjonizm. Obsesja na punkcie podjęcia doskonałej decyzji może sprawić, że będziesz niezdecydowany, ponieważ nie chcesz ponieść porażki lub być postrzeganym jako niedoskonały. Zwykle pochodzi z wychowania w rodzinie, w której nie tolerowano błędów.
  • Strach przed odpowiedzialnością. Czasami unikasz decydowania, ponieważ nie chcesz być odpowiedzialny, jeśli coś pójdzie nie tak. W konsekwencji pozwalasz innym decydować za siebie, nie zdając sobie sprawy, że rezygnujesz z kontroli nad własnym życiem.
  • Zewnętrzne umiejscowienie kontroli. Opierając się na czynnikach prowadzących cię w życiu, pozwalasz decydować „losowi”, sytuacji lub innym. Dlatego unikasz decydowania, ponieważ uważasz, że nie masz kontroli nad swoim wyborem, ponieważ zleciłeś go czemuś lub komuś innemu.
  • Bycie niezwykle wrażliwym. Bardzo wrażliwi ludzie cierpią z powodu dużych zmian.

Jak podejmujesz decyzje?

Masz problemy z niezdecydowaniem, gdy proces się zatrzymuje i utknąłeś w jednej z następujących faz:

  • Świadomość sytuacyjna. Stoisz w sytuacji, w której musisz podjąć decyzję.
  • Ustalenie celów. Próbujesz wyjaśnić, co chcesz osiągnąć dzięki swojej decyzji i jak ważny jest dla Ciebie cel.
  • Zbieranie informacji: Trwa dochodzenie, aby uzyskać więcej informacji.
  • Identyfikowanie opcji. Próbujesz rozpoznać alternatywy, które są dla ciebie dostępne.
  • Ocena opcji. Równoważysz wady i zalety, biorąc pod uwagę własne cele.
  • Wybór preferowanej opcji. Próbujesz wybrać najlepszą opcję na podstawie własnej oceny.

Proces ten może stać się niezwykle wymagający i wyczerpujący, przez co podjęcie decyzji będzie coraz trudniejsze. Dlatego możesz spróbować opóźnić to lub uniknąć tak bardzo, jak to możliwe.

Wskazówki, jak przestać być niezdecydowanym

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci przestać być niezdecydowanym.

1. Wyznacz jasne cele

Możesz być niezdecydowany, ponieważ nie wiesz, dokąd zmierzasz, czego chcesz lub jakie są Twoje cele. Jeśli jednak nie wiesz, czego ostatecznie chcesz, nie będziesz wiedział, które medium będzie dla ciebie odpowiednie, a które nie, oraz która decyzja jest najwłaściwsza, a która nie. Dlatego musisz sprecyzować swoje cele, aby wiedzieć, jaką decyzję podjąć w jakim czasie.

2. Puść poczucie winy

Jeśli chcesz przestać być niezdecydowany, musisz nauczyć się nie czuć poczucia winy z powodu konsekwencji swoich przeszłych decyzji. Dzieje się tak, ponieważ strach przed porażką i ponowne poczucie winy może prowadzić do unikania podejmowania decyzji. Pamiętaj, że nie możesz zmienić przeszłości. Zamiast tego skup się na tym, co możesz kontrolować i dokonaj zmiany teraz dzięki swoim decyzjom.

3. Przestań czuć się niepewnie

Twoje niezdecydowanie może być wyraźną oznaką niepewności. Dlatego musisz pracować nad swoją pewnością siebie i poczuciem własnej wartości. Staraj się obserwować swoje wady i słabości, aby rozpoznać, które z nich sprawiają, że czujesz się niepewnie przy podejmowaniu decyzji.

4. Reguluj swój perfekcjonizm

Jeśli jesteś perfekcjonistą, prawdopodobnie staniesz się niezdecydowany. Rzeczywiście, nadmierna doza perfekcjonizmu może sprawić, że będziesz wątpić lub nie ufać swoim decyzjom. Aby przezwyciężyć to nastawienie, spróbuj spojrzeć na swoją sytuację z innej perspektywy i cofnij się o krok od tego, co robisz.

5. Uwierz w siebie

Karm swoją pewność siebie. Brak pewności siebie idzie w parze z irracjonalnym przekonaniem, że nie wystarczy lub że nie masz tego, czego potrzeba, aby odnieść sukces w konkretnym zadaniu. Naucz się akceptować siebie i wierzyć w swoje możliwości.

Kobieta patrząca w lustro
Wiara w siebie jest świetnym obrońcą przed niepewnością.

6. Trzymaj się z dala od toksycznych ludzi

Jeśli twoje otoczenie podważa twoje decyzje, możesz być niezdecydowaną osobą. Tym bardziej, jeśli opinia innych jest dla Ciebie ważna. Pamiętaj jednak, że wiele osób wokół ciebie może być toksycznych, więc musisz podjąć kroki, aby ograniczyć ich wpływ.

7. Weź odpowiedzialność za siebie

Aby przestać być niezdecydowanym, musisz dać sobie możliwość popełniania błędów. Pamiętaj, że nie zawsze można wybrać najlepszą opcję. Rzeczywiście, z czasem zdasz sobie sprawę, że czasami podejmujesz najgorszą decyzję. W rzeczywistości zawsze będą pewne wydarzenia, które musisz zaakceptować, zanim będziesz w stanie je uporządkować.

Nie jest łatwo przestać być niezdecydowanym. Jednak dobrą wiadomością jest to, że jest to możliwe. Udanie się do psychologa pomoże ci zidentyfikować źródło twojego niezdecydowania. Ma to ogromne znaczenie. To powiedziawszy, pamiętaj, że każda zmiana wymaga czasu i wytrwałości, więc nie bądź niecierpliwy, jeśli spodziewana transformacja zajmie trochę czasu.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Bailey, J. A. (2003). The foundation of self-esteem. Journal of the National Medical Association95(5), 388. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2594522/
  • Chemisquy, S. (2017). Las dificultades interpersonales de los perfeccionistas: consideraciones teóricas sobre el modelo de desconexión social. Revista Argentina de Ciencias del Comportamiento9(2), 00-00.
  • Morrigan, L. (2019, September 23). The 7 Roots Of Indecisiveness And How To Overcome Them. Medium. https://medium.com/song-of-the-lark/the-7-roots-of-indecisiveness-and-how-to-overcome-them-c1acbe5b420b
  • Shatz, I. (2021). Why It’s Hard to Make Decisions (Especially Good, Fast Ones). Effectiviology. https://effectiviology.com/why-its-hard-to-make-decisions/
  • Weiss, S. (2017). 7 Reasons Why You’re So Indecisive, According To Experts. Bustle. https://www.bustle.com/p/7-reasons-why-youre-so-indecisive-according-to-experts-7427785
Scroll to Top