Jak rozwinąć bezpieczne przywiązanie w wieku dorosłym?

Jeśli masz niepewny styl przywiązania, często będziesz cierpieć i doświadczać problemów w swoich związkach. Jeśli chcesz wiedzieć, jak wypracować bezpieczny styl przywiązania, czytaj dalej.
Jak rozwinąć bezpieczne przywiązanie w wieku dorosłym?

Ostatnia aktualizacja: 07 września, 2022

Wszyscy posiadamy różne style przywiązania; jest to sposób, w jaki łączymy się emocjonalnie z innymi. Styl przywiązania jest określony przez relacje, które nawiązaliśmy z naszymi głównymi postaciami w dzieciństwie. W mniejszym stopniu ukształtowały go także późniejsze doświadczenia z przyjaciółmi, kolegami i partnerami. Czy możemy zmienić nasz styl przywiązania w dorosłości? Jak rozwinąć bezpieczne przywiązanie?

Jeśli Twój styl przywiązania nie jest odpowiedni, może się okazać, że przez całe życie nieświadomie wiele wycierpiałeś. Dlatego dziś chcemy pokazać, jak rozwijać bezpieczne przywiązanie w dorosłym życiu.

Zmiana stylu przywiązania, który wypracowałeś we wczesnych latach, nie jest łatwym zadaniem. Aby to zrobić, będziesz musiał podjąć ważne kroki, które czasami będą niewygodne. Jednak kwalifikacja swoich postaw, abyś mógł nauczyć się nawiązywać relacje z innymi w oparciu o zaufanie, może prowadzić do ogromnej i pozytywnej zmiany.

para trzyma się za ręce
Ludzie o bezpiecznym stylu przywiązania łączą się z innymi w zdrowy sposób.

Style przywiązania

Twój styl przywiązania zaczął się kształtować we wczesnych latach, w oparciu o uwagę i opiekę, jaką otrzymałeś. Istnieją cztery rodzaje przywiązania.

  • Bezpieczne przywiązanie. Powstaje, gdy opiekunowie są wrażliwi, reagują na potrzeby dziecka i konsekwentnie na nie odpowiadają. Dziecko dorasta czując się kochane i bezpieczne, potrafi ufać innym i ma dobrą samoocenę.
  • Przywiązanie unikające. W takim przypadku opiekunowie ignorują potrzeby i prośby dziecka, nie przejmują się jego emocjami ani nie reagują na nie. Gdy dziecko dorasta, uczy się tłumić to, co czuje i staje się nadmiernie niezależne. Za wszelką cenę unika poczucia bezbronności i nie potrafi ufać innym. Nie jest w stanie osiągnąć emocjonalnej intymności.
  • Ambiwalentne przywiązanie. Powstaje, gdy opiekunowie są niekonsekwentni i nieprzewidywalni. Czasami reagują na potrzeby dziecka szybko i z miłością, a innym razem są wrogo nastawieni lub w ogóle nie reagują. Prowadzi to do niepokoju i niepewności, przez co dziecko czuje się niegodne uczuć. Nieustannie potrzebuje obecności tych, których kocha.
  • Zdezorganizowane przywiązanie. Ten rodzaj przywiązania powstaje, gdy dziecko doświadcza przemocy, poważnego zaniedbania lub porzucenia. Dzieci prezentują mieszankę ambiwalentnych i unikających zachowań. Na przykład mogą mieć wybuchowe reakcje i okazywać wielką frustrację. Ponadto mogą odrzucać więzi emocjonalne, nawet jeśli ich potrzebują.

Jak rozwinąć bezpieczne przywiązanie w wieku dorosłym?

Jeśli chodzi o szczęście osobiste i budowanie zdrowych związków i relacji, idealnym jest posiadanie bezpiecznego przywiązania. Każdy inny typ niesie za sobą komplikacje, ból i frustrację. Na szczęście jest kilka kroków, które możesz podjąć, aby dostosować swój styl przywiązania, nawet jako osoba dorosła.

Zaczynając od przywiązania unikającego

Jeśli Twój styl przywiązania jest unikający, masz problemy z zaufaniem i pozwalaniem sobie na tworzenie emocjonalnej intymności. Dlatego powinieneś popracować nad następującymi kwestiami:

  • Zrozum, skąd bierze się przywiązanie unikające i zacznij leczyć swoje rany z dzieciństwa. Musisz zaakceptować, że w pewnym momencie zacząłeś czuć się odrzucony lub poniżany i dlatego teraz uciekasz od intymności. Jednocześnie powinieneś mieć świadomość, że tego rodzaju odrzucenie nie musi się powtórzyć, a jeśli tak się stanie, jesteś już dorosły i możesz się z tym zmierzyć. Musisz zdać sobie sprawę, że mury, które zbudowałeś, nie chronią Cię, tylko trzymają Cię w izolacji.
  • Przestań praktykować unikanie. Mechanizm ten nie pozwala Ci iść do przodu. Zastanów się, jakich sytuacji unikasz. Mogą to być na przykład kłótnie dotyczące uczuć lub zaangażowania w związku. Pozwól sobie zmierzyć się z nimi. Musisz podjąć te kroki, nawet jeśli wypychają Cię z Twojej strefy komfortu.
  • Zdobądź narzędzia, które pomogą Ci radzić sobie z niepewnością, jaką odczuwasz w związku z emocjonalną więzią z innymi. Oddychanie przeponowe to prosta technika, która pozwala Ci powrócić do swojego centrum i podejmować lepsze decyzje, gdy pojawi się u Ciebie potrzeba ucieczki.
  • Naucz się wyrażać swoje emocje bez ukrywania i okazywania wrażliwości. Twój partner musi wiedzieć, co czujesz i czego chcesz lub potrzebujesz. Bądź asertywny i zacznij się przed nim otwierać.

Zaczynając od ambiwalentnego przywiązania

Jeśli masz ambiwalentny styl przywiązania, Twoim wyzwaniem jest przezwyciężenie uzależnienia emocjonalnego i zaprzestanie desperackiego poszukiwania miłości i obecności innych ludzi w Twoim życiu.

  • Zrozum, że Twoje postawy wywodzą się ze skrzywdzonego dziecka, które było zdezorientowane, pozbawione uczuć i akceptacji. To dlatego dzisiaj czujesz się niepewnie i musisz stale szukać potwierdzenia, że inni Cię kochają i są przy Tobie. Pamiętaj, że jesteś teraz dorosły i Twoje przetrwanie nie jest od nikogo zależne.
  • Musisz wzmocnić swoją samoocenę i zacząć sam dawać sobie to, czego potrzebujesz od innych. To między innymi bezwarunkowa miłość, akceptacja, komfort i wsparcie. Nadaj sobie priorytet, dbaj o siebie i swoje potrzeby oraz poprawiaj relacje z samym sobą.
  • Zwróć uwagę na swój wewnętrzny dialog i wnioski, które wyciągasz z zachowania ludzi wokół Ciebie. W przypadku tego stylu przywiązania często jest się bardzo czujnym. Być może martwisz się i obwiniasz za wszelkie zmiany w zachowaniu Twoich bliskich. Zamiast myśleć, że to Twoja wina i że zrobiłeś coś złego, spróbuj uspokoić swoje myśli i nie dać się ponieść emocjom.
  • Spróbuj poszerzyć swój krąg społecznościowy, aby obejmował ciepłych i wzbogacających ludzi. W końcu potrzebujesz emocjonalnej intymności i cieszysz się nią, dlatego ważne jest dla Ciebie posiadanie znaczących relacji. Poszerzenie kręgu znajomych pomoże Ci nie przerzucać na partnera wszystkich swoich oczekiwań i odpowiedzialności.

Zaczynając od zdezorganizowanego przywiązania

Jeśli masz niezorganizowany styl przywiązania, prawdopodobnie będziesz musiał popracować nad obydwoma poprzednimi aspektami, aby rozwinąć bezpieczne przywiązanie. Ponieważ ten styl przywiązania wynika ze złożonej traumy doświadczonej w dzieciństwie, najlepiej będzie poszukać profesjonalnego wsparcia.

Uzdrawianie przeszłości, nauka radzenia sobie z wyzwalaczami lęków i zdrowe nawiązywanie więzi mogą być w tym przypadku szczególnie trudne. W związku z tym psychoterapia będzie bardzo pomocna.

Kobieta na terapii
Terapia psychologiczna pomaga przepracować traumy doświadczane w dzieciństwie.

Bezpieczne przywiązanie – możesz je wypracować!

Bez wątpienia praca nad przywiązaniem to naprawdę złożona kwestia. Jest tak, ponieważ Twój dotychczasowy styl przywiązania był w Tobie zakorzeniony przez długi czas. Możesz jednak dążyć do większego poczucia bezpieczeństwa, zaufania i dobrego samopoczucia.

Oczywiście zmiana tej części Ciebie zajmie trochę czasu. Co więcej, odkryjesz, że Twoje stare wyuczone reakcje od czasu do czasu powracają. Niemniej jednak dzięki świadomości, wytrwałości i osobistej pracy możesz poprawić zarówno swoje samopoczucie, jak i jakość swoich relacji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bowlby, J., & Ainsworth, M. (2013). The origins of attachment theory. Attachment theory: Social, developmental, and clinical perspectives45(28), 759-775.
  • Fraley, R. C., & Roisman, G. I. (2019). The development of adult attachment styles: Four lessons. Current opinion in psychology25, 26-30.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.