TikTok stał się jednym z najpopularniejszych portali społecznościowych w ostatnim czasie, zwłaszcza wśród najmłodszych członków społeczeństwa. Rzeczywiście, dzieci, nastolatki, a nawet dorośli, mogą spędzać całe godziny na przewijaniu tych doskonale zmontowanych krótkich filmów. Choć brzmi to jak świetna forma rozrywki, wiąże się również ze znacznym ryzykiem. Z tego powodu dzisiaj porozmawiamy o tym, jak TikTok wpływa na mózg.
Dzisiejsze młode pokolenie to cyfrowi tubylcy, a technologia jest nieodłączną częścią ich życia. Spędzają dużo wolnego czasu w Internecie, gdzie udzielają się towarzysko i zdobywają wiedzę. W rzeczywistości codziennie pojawiają się nowe platformy, które można odkrywać i cieszyć się nimi. TikTok wymyślił konkretną formułę, która urzeka i angażuje. Dlatego ważne jest, abyśmy byli świadomi zagrożeń i umieliśmy z niego korzystać z umiarem.
Magiczna formuła TikTok
Chociaż TikTok nie oferuje niczego, czego nie widziano już na innych platformach cyfrowych, łączy w sobie szereg cech, które czynią go szczególnie atrakcyjnym:
- Oferuje krótkie filmy. Zawartość audiowizualna platformy składa się z klipów, które trwają od kilku sekund do kilku minut. Dzięki temu informacje są skoncentrowane i prezentowane w zwięzły i przyciągający wzrok sposób.
- Pokazuje każdemu użytkownikowi w pełni spersonalizowaną treść. Dzieje się tak dzięki algorytmowi, który z dużą precyzją wychwytuje zainteresowania każdej osoby, oferując w ten sposób treści, które są dla niej najbardziej atrakcyjne.
- Krótkie filmy bez końca podążają za sobą, gdy użytkownik przewija się po ekranie. Dlatego generowane jest zbrojenie przerywane. Innymi słowy, chociaż możemy nie kochać wszystkich klipów, sprawia to wrażenie, że „tuż za rogiem” pojawi się niesamowita zawartość, której nie wolno nam przegapić.
W ten sposób TikTok wpływa na mózg, silnie aktywując system nagród dzięki wyładowaniom dopaminy generowanym przez oglądanie każdego z jego filmów. Zapewnia to nie tylko natychmiastową przyjemność, ale nasze mózgi rejestrują korzystanie z aplikacji jako pożądaną czynność, którą będziemy chcieli powtarzać.
Oto jak TikTok wpływa na mózg
Używana rozważnie i z umiarem, ta platforma społecznościowa oferuje ogromne możliwości rozrywki. Jednak niesie to również szereg zagrożeń, które szczególnie dotyczą dzieci i młodzieży:
Zmniejsza uwagę i koncentrację, wpływając na pamięć
Pracownicy służby zdrowia, rodzice i nauczyciele odkryli, że nieletnim coraz trudniej jest zwracać uwagę i koncentrować się przez dłuższy czas. Bez wątpienia media społecznościowe, ekrany i aplikacje, takie jak TikTok, mają na to wpływ.
Musimy pamiętać, że młodzi ludzie znajdują się na szczególnie wrażliwym etapie rozwoju. W rzeczywistości kora przedczołowa (odpowiedzialna za kontrolę impulsów, pamięć i uwagę) nie kończy się rozwijać do około 25 roku życia. Dlatego narażenie na tego typu stymulację (w której oferowane są treści i natychmiastowa gratyfikacja) może mieć negatywny wpływ na rozwój tych zdolności poznawczych.
Osłabia zdolność do opóźniania gratyfikacji
Korzystanie z TikTok sprawia, że jesteśmy niecierpliwi i utrudniamy opóźnianie gratyfikacji. Przyzwyczaja nas do łatwego i szybkiego uzyskiwania wzmocnienia i sprawia, że tracimy zainteresowanie wszystkim, co wymaga czasu i wysiłku. Jednak w prawdziwym życiu cierpliwość, wytrwałość i umiejętność odraczania nagrody są bardzo potrzebne.
Może prowadzić do problemów z rozwojem społecznym i emocjonalnym
Podobnie jak w przypadku innych mediów społecznościowych, nadmierne używanie może być szkodliwe dla rzeczywistych interakcji międzyludzkich. Rzeczywiście, chociaż wirtualna socjalizacja jest satysfakcjonująca, kontakt międzyludzki i tworzenie sieci wsparcia mają fundamentalne znaczenie dla naszego dobrego samopoczucia. Niemniej jednak coraz częściej zaniedbujemy ten aspekt, inwestując swój czas i energię w sieci internetowe.
Ponadto nasi najmłodsi członkowie są narażeni na nieodpowiednie, niedokładne i zniekształcone treści. W rzeczywistości dzieci i młodzież często porównują się z „idealnym życiem” i „doskonałą sylwetką”, które widzą w Internecie, nie zdając sobie sprawy z kłamstw, uprzedzeń i stosowanych filtrów. Może to generować problemy z samooceną i prowadzić do zaburzeń psychicznych.
Co więcej, jest nawet możliwe, że algorytm napędza pojawiające się lub istniejące problemy ze zdrowiem psychicznym. To dlatego, że pokazuje nie tylko przyjemne treści, ale także takie, które są związane z lękami i obawami ludzi. Dlatego osoba z depresją lub zaburzeniem odżywiania może być bardziej narażona na treści związane z jej stanem.
Może uzależniać
Wreszcie, jednym ze sposobów, w jaki TikTok wpływa na mózg, jest powodowanie uzależnienia u niektórych użytkowników. Może się to zdarzyć stosunkowo łatwo ze względu na bezpośredniość jego treści i precyzję algorytmu. W rzeczywistości łatwo jest spędzić wiele godzin na odkrywaniu aplikacji, nawet nie zdając sobie z tego sprawy, ignorując w ten sposób inne ważne czynności.
Ponadto często pojawiają się problemy, gdy chcemy przestać korzystać z aplikacji, nawet jeśli wiemy, że korzystamy z niej zbyt długo i chcemy się z nią rozłączyć.
Teraz wiesz, jak TikTok wpływa na mózg, czas podjąć działania
Chociaż ta platforma, podobnie jak wiele innych, wiąże się z ryzykiem i wadami, nie chcemy jej demonizować. Rzeczywiście, można się nim cieszyć i korzystać z jego zawartości, o ile wiemy, jak zachować zdrowe granice. Ważne jest, abyśmy ograniczyli czas, w którym z niej korzystamy, zwracali uwagę na treści, które konsumujemy, a przede wszystkim mieli świadomość, jak aplikacja może na nas wpływać.
Jeśli masz nastolatków, którzy używają TikTok, ustal limity, monitoruj je i zachowaj czujność. Wyjaśnij zagrożenia i podaj wskazówki dotyczące właściwego użytkowania; ale przede wszystkim zachęcaj ich do pełnego i urozmaiconego życia poza wirtualnym światem.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Su C, Zhou H, Gong L, Teng B, Geng F, Hu Y. Viewing personalized video clips recommended by TikTok activates default mode network and ventral tegmental area. Neuroimage. 2021;237:118136. doi:10.1016/j.neuroimage.2021.118136
- Wilmer HH, Chein JM. Mobile technology habits: patterns of association among device usage, intertemporal preference, impulse control, and reward sensitivity. Psychon Bull Rev. 2016;23(5):1607-1614. doi:10.3758/s13423-016-1011-z