Samotność i bycie samemu mogą mieć dla nas różne znaczenia. Niektórzy kochają ten stan, inni nienawidzą. Pośrodku są ci, którzy uważają, że czasem dobrze jest być samemu, by później przy innych cieszyć się towarzystwem. Jednak bycie samemu to jedno, a samotność to drugie. Dzisiaj omówimy ciekawe fakty na temat samotności.
Jednym z nich jest to, że poczucie samotności nie zależy od liczby przyjaciół, ale od jakości więzi. Jest to fakt dobrze znany osobom wpływowym i ważnym, które zawsze są otoczone ludźmi, ale ich relacje są raczej powierzchowne.
Jako ludzie jesteśmy towarzyscy z natury, ale stopień towarzyskości bardzo się różni, w zależności od danej osoby i jej środowiska. Niektórzy ludzie żyją wręcz jak pustelnicy, ale to nie znaczy, że zatracili istotę bycia człowiekiem.
Oto niektóre interesujące fakty na temat samotności.
„Kto jest zachwycony samotnością, jest albo dziką bestią, albo bogiem”.
-Arystoteles-
Ciekawe fakty na temat samotności
Kto czuje się bardziej samotny?
Istotną ciekawostką dotyczącą samotności jest liczba otaczających ją stereotypów. Prawie każdy myśli, że najbardziej samotne są osoby starsze. Jednak Eksperyment Samotności BBC odkrył, że niekoniecznie tak jest.
Chociaż nie było to badanie naukowe jako takie, zaskakujący okazał się fakt, że młodzi ludzie czują się bardziej samotni niż osoby starsze. Badanie wykazało, że tylko 25% osób w wieku powyżej 75 lat stwierdziło, że odczuwa samotność. Natomiast 40 procent młodych ludzi w wieku od 16 do 24 lat czuło się samotnie.
Gdy pytano uczestników, kiedy czuli się najbardziej samotni w swoim życiu, większość twierdziła, że było to w młodości. Być może wynika to z faktu, że przejście od okresu dojrzewania do młodości zbiega się z procesem indywiduacji, w którym na ogół wyrzekamy się więzi rodzinnych. Może być odczuwane jako uczucie wielkiej samotności.
Negatywne oblicze izolacji społecznej
Izolacja społeczna szkodzi i generuje cierpienie, gdy nie jest opcją wybraną dobrowolnie. Badanie z 2011 roku wykazało, że izolacja społeczna sprawia, że ciało zachowuje się tak, jakby było w sytuacji zagrożenia. Podnosi się ciśnienie krwi i wyzwalane są reakcje na stres fizyczny i psychiczny.
To samo badanie wykazało, że izolacja społeczna zwiększa ryzyko problemów sercowo-naczyniowych. Ponadto obniża sprawność układu odpornościowego, co zwiększa ryzyko infekcji. Co zaskakujące, szczepionki wykazały mniejszą skuteczność przeciwko grypie u osób doświadczających niepożądanej samotności.
Inne badania wskazują, że przewlekła samotność zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci nawet o 14 procent. Skutki tej sytuacji zostały nawet porównane z długotrwałym używaniem tytoniu. Jeszcze jedną ciekawostką jest to, że ludzie, którzy czują się samotni, intensywniej odczuwają zimno.
Inne ciekawe fakty dotyczące samotności
Jednym z pozytywnych aspektów samotności jest to, że ludzie w tym stanie okazują się bardziej empatyczni niż inni. Mają wielką zdolność rozumienia krzywdy innych ludzi i doświadczania naturalnej solidarności z nimi. Dlatego też mają tendencję do zawierania lepszych przyjaźni niż osoby teoretycznie bardziej towarzyskie.
Chociaż samotność jest ogólnie postrzegana negatywnie, prawda jest taka, że 41 procent ludzi uważa, że stan ten ma kilka pozytywnych aspektów. Mówi o tym między innymi wspomniane powyżej badanie BBC. Jednym z tych pozytywnych elementów jest to, że samotność ułatwia introspekcję i umożliwia lepsze połączenie z samym sobą. Samotni ludzie są bardziej skłonni do tworzenia znaczących więzi z innymi, jeśli tylko nadarzy się taka okazja.
Dostępne dane wskazują, że ludzie, którzy decydują się na samotność, są bardziej spójni w podejmowaniu decyzji, spokojniejsi i lepiej wyznaczają granice z innymi. Ponadto mniej oceniają innych i są bardziej lojalni. Samotność z wyboru jest dla wielu synonimem zarówno wolności, jak i autonomii.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Cole, S. W., Capitanio, J. P., Chun, K., Arevalo, J. M., Ma, J., & Cacioppo, J. T. (2015). Myeloid differentiation architecture of leukocyte transcriptome dynamics in perceived social isolation. Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, 112(49), 15142–15147. https://doi.org/10.1073/pnas.1514249112
- Cole SW, Hawkley LC, Arevalo JM, Cacioppo JT. Transcript origin analysis identifies antigen-presenting cells as primary targets of socially regulated gene expression in leukocytes. Proc Natl Acad Sci U S A. 2011 Feb 15;108(7):3080-5. doi: 10.1073/pnas.1014218108. Epub 2011 Feb 7. PMID: 21300872; PMCID: PMC3041107.
- Montero, M., Lena, L., & Sánchez-Sosa, J. J. (2001). La soledad como fenómeno psicológico: un análisis conceptual. Salud mental, 24(1), 19-27.