Serge Moscovici (1925-2014) był francuskim psychologiem społecznym, znanym ze swojego wkładu w teorie reprezentacji społecznych. Jego perspektywa i podejście teoretyczne wpłynęły na prawie każdą dyscyplinę nauk społecznych, zwłaszcza antropologię i socjologię.
Przez całe życie otrzymywał liczne nagrody lub organizowano wydarzenia na jego cześć. Ponadto piastował kilka ważnych stanowisk akademickich i administracyjnych. W poniższym artykule zagłębimy się w niektóre z jego najważniejszych wkładów w dziedzinie psychologii społecznej.
Wczesne lata życia
Moscovici urodził się w rumuńskim mieście Braila 14 czerwca 1925 roku. Pochodził z rodziny żydowskiej, więc od najmłodszych lat cierpiał przez antysemityzm. W 1938 roku szkoła w Bukareszcie wyrzuciła go z powodu antyżydowskiego prawa. Ta sytuacja skłoniła go do wstąpienia do Rumuńskiej Partii Komunistycznej, co było nielegalne.
Podczas II wojny światowej Serge Moscovici przebywał w obozie pracy przymusowej. Był tam do 1944 roku, po czym został uwolniony przez Armię Czerwoną. W tym czasie nauczył się francuskiego i przeczytał wiele dzieł filozoficznych takich autorów jak René Descartes czy Baruch Spinoza.
Po zwolnieniu postanowił podjąć działania przeciwko niesprawiedliwości. W ostatnich latach II wojny światowej poznał Isidore Isou, twórcę liryzmu. Razem założyli pismo Da, poświęcone krytyce literackiej i artystycznej. Niestety cenzura szybko zamknęła ten projekt. Ponadto, widząc, jak Sowieci przejęli ich kraj, Serge pomógł kilku syjonistycznym mieszkańcom przekroczyć granicę rumuńską. Z tego powodu w 1947 roku został postawiony w stan oskarżenia przez rząd.
Po procesie opuścił ojczyznę. Potajemnie wyemigrował i przybył do Francji rok później, po kilku przystankach na Węgrzech, w Austrii i we Włoszech. Tam, dzięki fundacji działającej dla uchodźców, rozpoczął studia studiował psychologiczne na uniwersytecie Paris-Sorbonne. Studiował także epistemologię i historię nauki.
Kariera akademicka
Jego rozprawa z psychologii dotyczyła wizerunku, jaki niektórzy członkowie francuskiego społeczeństwa mieli na temat psychoanalizy w latach pięćdziesiątych. Jego opiekunem był psychoanalityk Daniel Lagache. Był także uczniem historyka i filozofa nauki Alexandre Koyré.
Dzięki wynikom swojej pracy doktorskiej z psychologii opublikował swoją pierwszą książkę Psychoanaliza: jej wizerunek i jej publiczność. Wtedy po raz pierwszy przedstawił swoją teorię reprezentacji społecznych. Ta nowa teoria osiągnęła dojrzałość w latach 80. i 90., ze szczególnym rozpowszechnieniem i pozytywnym przyjęciem w Europie i Ameryce Łacińskiej.
W latach 60. Stany Zjednoczone zaprosiły go na wykłady w Instytucie Studiów Zaawansowanych na Uniwersytecie Princeton. Pracował również na Uniwersytecie Stanforda i Uniwersytecie Yale, po czym wrócił do Paryża, aby poświęcić się wyłącznie nauczaniu.
Moscovici był dyrektorem i współzałożycielem Europejskiego Laboratorium Psychologii Społecznej. Był także członkiem Europejskiej Akademii Nauk i Sztuki, a także członkiem Rosyjskiej Akademii Nauk i honorowym członkiem Węgierskiej Akademii Nauk.
Serge Moscovici był nie tylko świetnym teoretykiem, ale także realizował swoje idee w praktyce. Był bojowym orędownikiem ekologii, kandydował nawet na burmistrza Paryża w 1960 roku. Przez całe życie popierał ruchy lewicowe, podobnie jak wielu intelektualistów swojego pokolenia.
Serge Moscovici i jego najważniejsze zasługi
Pomimo tego, że reprezentacje społeczne są jego najważniejszym wkładem teoretycznym, w pracach Serge’a Moscoviciego jest coś więcej. Wśród nich wyróżnia się teoria aktywnych mniejszości, która zajmuje się potężnym wpływem mniejszości.
Teoria ta broni tezy, że wpływ większości jest przeceniany. Gdyby większość była tak potężna w społeczeństwie, wszyscy myśleliby w ten sam sposób. Z tego powodu Moscovici sprzeciwia się zdrowemu rozsądkowi i proponuje, aby jednostki lub małe grupy rozpoczynały wszelkie ruchy społeczne. Dlatego też mniejszości miałyby dokonywać wynalazków i zmian społecznych.
Ponadto jego badania nad innowacjami, konwersją i przekonaniami są wskazówkami dla wielu współczesnych badaczy psychologii i nauk społecznych. Można powiedzieć, że Serge Moscovici wniósł istotny wkład w różne dyscypliny, takie jak antropologia, socjologia, matematyka i epistemologia.
Serge Moscovici zajął się zrozumieniem zarówno społecznych, jak i psychologicznych zjawisk współczesnego świata zachodniego. Aby to osiągnąć, żył intensywnie i był bardzo płodny naukowo. Wciąż ma wpływ na nowe pokolenia psychologów i socjologów na całym świecie.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Moscovici, S. (1979). La representación social: un concepto perdido. El Psicoanálisis, su imagen y su público, 2, 27-44.
- Moscovici, S. (1996). Psicología de las minorías activas. Ediciones Morata.
- Moscovici, S. (2002). Psicología social (Vol. 1). Anthropos Editorial.