Pierwszą ciekawą informacją dotyczącą dziewictwa jest to, że mówi się o nim zarówno w kategoriach zachowania go, jak i utraty. Z tego punktu widzenia pierwszy związek seksualny byłby postrzegany nie jako początek intymnych, fizycznych spotkań z partnerem, ale jako utrata czegoś cennego. Dzisiaj poznamy kilka ciekawych faktów na temat dziewictwa.
Dziewictwo otacza całkowicie negatywna symbolika. Pytanie brzmi: czy stosunek seksualny to utrata dziewictwa, czy początek życia seksualnego? Istnieje wiele odpowiedzi, a każda z nich zależy od indywidualnych idei i przekonań, z których wiele jest bezpodstawnych.
Temat dziewictwa jest często postrzegany jako tabu, ponieważ mówienie o seksie jest zabronione w wielu środowiskach. W starożytnym Rzymie błona dziewicza, uniwersalny symbol kobiecego dziewictwa, zaczęła mieć znaczenie. Wcześniej aspekt ten nie był tak decydujący.
„Przez wieki jego obecność miała jedynie wartość symboliczną, za którą zapłaciło wiele kobiet; ale w dzisiejszych czasach dziewictwo nie jest już uważane za wartość ani gwarancję czystości”.
-Anne de Kervasdoué-
Kilka ciekawych faktów na temat dziewictwa
Dziewictwo jest pojęciem całkowicie kulturowym i funkcjonuje jedynie jako klasyfikacja. Z jednej strony są osoby, które nigdy nie uprawiały seksu, a z drugiej te, które mają to za sobą.
Z biologicznego punktu widzenia wiemy, że wiele kobiet rodzi się bez błony dziewiczej. Jest to błoniasta tkanka wokół otworu pochwy, którą nie wszystkie dziewczynki mają po urodzeniu. Ten jeden fakt obala wiele mitów dotyczących dziewictwa.
To jednak nie wszystko. Błona zwana błoną dziewiczą jest niezwykle delikatna. Bardzo łatwo jest ją przerwać. Może się to zdarzyć podczas intensywnych ćwiczeń, a nawet podczas badania ginekologicznego. Dlatego bezpośrednie kojarzenie błony dziewiczej i dziewictwa jest błędne.
W starożytnym Rzymie idea, że szanowana kobieta powinna być dziewicą aż do ślubu, zyskała na sile. Wierzono, że gdyby było inaczej, mogłaby popełnić cudzołóstwo. Z drugiej strony, mężczyzn oceniano negatywnie, jeśli nie odbyli pierwszych stosunków seksualnych tuż po okresie dojrzewania. Dominujący i zwycięski charakter mężczyzn musiał być testowany w łóżkach prostytutek, służących i innych.
Ciekawostki
Dziewictwo to temat, który zawsze był bardziej kojarzony z kobietami niż z mężczyznami. Być może dlatego istnieje mit, że mężczyzna zawsze „wie, co robić”, nawet gdy jest to jego pierwszy raz. To nieprawda. Pierwsze doświadczenia seksualne są praktyką dla każdego człowieka. Nikt nie rodzi się z wbudowaną instrukcją, jak uprawiać seks.
Istnieje wiele mitów dotyczących pierwszego razu kobiet. Oto kilka z nich:
- Pierwszy stosunek seksualny jest dla kobiety bolesny. To nieprawda. Przy odpowiednim przygotowaniu i nawilżeniu zbliżenie nie musi boleć. Powinno sprawiać przyjemność od samego początku.
- Utrata dziewictwa powoduje krwawienie. Jak wspomnieliśmy wcześniej, wiele kobiet nawet nie ma błony dziewiczej. Więc jest to kolejny mit. Jeśli dana kobieta ma błonę dziewiczą, odpowiednie ruchy podczas seksu zapobiegają krwawieniu.
- Jeśli kobieta ma błonę dziewiczą, znika ona po pierwszym stosunku płciowym. Błąd. Niektóre kobiety zachowują błonę dziewiczą nawet po stosunku, ponieważ może być ona bardzo elastyczna i pęknąć po pewnym czasie.
- Masturbacja powoduje “utratę” dziewictwa. To nieprawda. Jak wyjaśniliśmy wcześniej, pojęcie dziewictwa dotyczy osób, które nie miały stosunków seksualnych z partnerem. Jeśli tak się nie stało, nadal są dziewicami lub prawiczkami.
Kilka informacji
Inny ciekawy fakt dotyczący dziewictwa dotyczy pojęcia Droit du seigneur (prawo pana), znanego również jako ius primae noctis (prawo pierwszej nocy). Jeśli oglądaliście film Braveheart, z pewnością wiecie, o jakiej praktyce mówimy. Było to rzekome prawo, które pozwalało wpływowym mężczyznom uprawiać seks z panną młodą w noc poślubną przed panem młodym. Pierwszą osobą, która o tym wspominała, był Herodot, więc wydaje się, że był to starożytny zwyczaj.
Później, w średniowieczu, podobno praktyka ta rozprzestrzeniła się. Pan feudalny wyegzekwował to prawo swoim wasalom. Jednak zazwyczaj można je było zamienić na skromną sumę pieniędzy. Wtedy para została sama, aby cieszyć się nocą poślubną bez interwencji osoby trzeciej.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Gallo, H. (1999). El tabú de la virginidad. Affectio Societatis, 2(5), 6.
- Molina, I. P. (2004). La normativización del cuerpo femenino en la Edad Moderna: el vestido y la virginidad. Espacio Tiempo y Forma. Serie IV, Historia Moderna, (17).
- Rodríguez Alvarado, A. E. (2013). El adulterio.
- Rodríguez Arrocha, B. (2010). La concepción jurídica y moral del adulterio en Roma: fuentes para su estudio.