Miłość często mylona jest z pewnymi patologicznymi cechami osobowości. Jedną z nich jest obsesja. Charakteryzuje się silną romantyczną atrakcją wobec drugiej osoby i obsesyjną potrzebą wzajemności tych uczuć. Więc jakie są różnice między miłością a obsesją?
Nieumiejętność rozpoznania różnic między miłością a obsesją może zaszkodzić związkom, a także Twojemu zdrowiu emocjonalnemu. Może to być jednak dość trudne zadanie. Często uważa się, że miłość ma te same cechy maniakalne, co obsesja.
W poniższym artykule pokażemy Ci główne różnice między miłością a obsesją, abyś wiedziała, jak je rozpoznać.
Obsesja nie oznacza miłości
Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że miłość i obsesja to dwa zupełnie różne stany. Chociaż obsesja może wydawać się przesadzoną miłością, w rzeczywistości tak nie jest.
Obsesja nie oznacza kochania kogoś, ale raczej poczucie, że nie można bez tej osoby żyć. Psycholożka Dorothy Tennov twierdzi, że obsesyjne zachowania to między innymi:
- Pożądanie. Pojawia się również pragnienie dobrego samopoczucia u pożądanej osoby.
- Zmiany planów, aby pasowały do harmonogramu drugiej osoby i przyjęcie zachowania przypominającego prześladowanie.
- Koncentrowanie się tylko na plusach drugiej osoby i ignorowanie jej wad.
- Fałszowanie własnych postaw, aby przedstawiać rodzaj osobowości, który podoba się innym.
- Uczucie ulgi, gdy myślisz, mówisz, widzisz lub wyczuwasz ich obecność.
Tennov opisuje również szereg fizycznych skutków obsesji. Są to na przykład kołatanie serca, drżenie, pocenie się i zaburzenia odżywiania.
Główne różnice między miłością a obsesją
Ważne jest, aby wiedzieć, jak odróżnić miłość od obsesji: w przeciwnym razie możesz łatwo znaleźć się w toksycznym związku i czuć się niekomfortowo emocjonalnie. Przeczytaj więc uważnie poniższe wskazówki.
Twoje wyobrażenie o drugiej osobie
Kiedy czujesz do kogoś miłość, postrzegasz tę osobę jako swoje uzupełnienie. Z drugiej strony, mając obsesję, masz poczucie straty. Czujesz się pusta, gdy Twojego wybranka nie ma w pobliżu.
Mając obsesję uważasz, że nie możesz żyć bez partnera, że go potrzebujesz. Jednak kiedy jesteś zakochana, Twoje szczęście i spełnienie nie zależy od nikogo innego.
Zaborczość
Kolejną różnicą między miłością a obsesją jest zaborczość. Jeśli masz obsesję, wierzysz, że Twój partner należy do Ciebie, więc sprawujesz nad nim stałą i obsesyjną kontrolę. Na przykład, musisz znać jego plany w najdrobniejszych szczegółach, a także to, z kim jest i co robi przez cały czas.
Kiedy masz obsesję, rezerwujesz swój czas wyłącznie dla swojego partnera, tracąc z oczu własne życie. To tak, jakby cały Twój świat kręcił się wokół niego.
Z drugiej strony miłość opiera się na akceptacji, wolności i szacunku. Kiedy kogoś kochasz, pozwalasz mu pielęgnować jego indywidualność i swobodnie podążać za marzeniami. Ponadto zakładasz, że jest za siebie odpowiedzialny i zdajesz sobie sprawę, że nie musisz monitorować jego działań ani próbować go obsesyjnie kontrolować.
Zazdrość
Kiedy kogoś kochasz, szanujesz jego osobistą i intymną przestrzeń. W miłości nie ma miejsca na irracjonalną zazdrość czy obsesyjne opętanie. Ponadto ufasz, że partner jest z Tobą w związku, ponieważ tego chce.
Obsesja natomiast opiera się na potrzebie wypełnienia wewnętrznej pustki w obawie przed porzuceniem i poczuciem bezradności. Jeśli masz obsesję, wszelkie oznaki, że Twój partner kultywuje własne życie i obecnych w nim ludzi, sprawiają, że czujesz się zazdrosna, przestraszona i niepewna. W konsekwencji uciekasz się do kontrolowania partnera i domagania się jego obecności przez cały czas.
Poczucie własnej wartości
Jeśli masz obsesję na czyimś punkcie, prawdopodobnie cierpisz na niską samoocenę. Jeśli nie jesteś w stanie kochać siebie, doświadczasz wielkiej pustki, którą starasz się wypełnić i zadowolić drugą osobą. Dlatego czujesz, że nie możesz bez niej żyć.
Aby naprawdę kogoś kochać, trzeba kochać siebie. Tylko wtedy będziesz w stanie szanować podmiotowość i zaakceptować wolność swojego partnera. Musisz pamiętać, że Twój partner nie jest po to, by wypełniać jakąś lukę, ale by Cię uzupełniać.
Żal po rozstaniu
Wreszcie, mówiąc o różnicach między miłością a obsesją, powinniśmy wspomnieć o doświadczeniu rozstania. W przypadku miłości smutek zwykle rozwija się normalnie, nie przedłuża się i nie staje się patologiczny.
Jednak żałoba jest zwykle znacznie trudniejsza, gdy kończy się obsesyjny związek. Jest tak, ponieważ w grę wchodzą inne problemy psychologiczne, takie jak niska samoocena, uzależnienie emocjonalne, strach przed samotnością i niepewność osobista. Zawsze najlepiej udać się do psychologa, który pomoże przezwyciężyć tego rodzaju konflikty.
Wreszcie, dość często zdarza się, że osoba obsesyjna „zakochuje się” w innej osobie wkrótce po zerwaniu, ponieważ potrzebuje kogoś, kto wypełni tę emocjonalną pustkę.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Costa, N. & Barrode, R. (2008). Celos: un ejercicio de interpretación desde la perspectiva del análisis de la conducta. Diversitas: Perspectivas en Psicología, 4(1), 139-147. ISSN: 1794-9998. Disponible en: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=67940111
- Ibáñez, I.; Olmedo, E.; Peñate, W. & González, M. (2007). Obsesiones y compulsiones: estructura del Inventario de Padua. International Journal of Clinical and Health Psychology, 2(2), 263-288. ISSN: 1697-2600. Disponible en: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=33720204
- Silva, A.; Maldonado, J. & Aguirre, J. (2007). Individualidad, pluralidad y libertad de expresión en J. S. Mill. Praxis Filosófica, (24), 115-135. ISSN: 0120-4688. Disponible en: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=209014643006