Różnice między miłością a obsesją

Odróżnienie miłości od obsesji jest niezbędne do wzmocnienia inteligencji emocjonalnej, nawiązania zdrowych relacji i promowania dobrego samopoczucia. W tym artykule wyjaśniamy różnice między nimi.

Partner

Miłość często mylona jest z pewnymi patologicznymi cechami osobowości. Jedną z nich jest obsesja. Charakteryzuje się silną romantyczną atrakcją wobec drugiej osoby i obsesyjną potrzebą wzajemności tych uczuć. Więc jakie są różnice między miłością a obsesją?

Nieumiejętność rozpoznania różnic między miłością a obsesją może zaszkodzić związkom, a także Twojemu zdrowiu emocjonalnemu. Może to być jednak dość trudne zadanie. Często uważa się, że miłość ma te same cechy maniakalne, co obsesja.

W poniższym artykule pokażemy Ci główne różnice między miłością a obsesją, abyś wiedziała, jak je rozpoznać.

Obsesja nie oznacza miłości

Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że miłość i obsesja to dwa zupełnie różne stany. Chociaż obsesja może wydawać się przesadzoną miłością, w rzeczywistości tak nie jest.

Obsesja nie oznacza kochania kogoś, ale raczej poczucie, że nie można bez tej osoby żyć. Psycholożka Dorothy Tennov twierdzi, że obsesyjne zachowania to między innymi:

  • Pożądanie. Pojawia się również pragnienie dobrego samopoczucia u pożądanej osoby.
  • Zmiany planów, aby pasowały do harmonogramu drugiej osoby i przyjęcie zachowania przypominającego prześladowanie.
  • Koncentrowanie się tylko na plusach drugiej osoby i ignorowanie jej wad.
  • Fałszowanie własnych postaw, aby przedstawiać rodzaj osobowości, który podoba się innym.
  • Uczucie ulgi, gdy myślisz, mówisz, widzisz lub wyczuwasz ich obecność.

Tennov opisuje również szereg fizycznych skutków obsesji. Są to na przykład kołatanie serca, drżenie, pocenie się i zaburzenia odżywiania.

Para całuje się w łóżku
Osoba z obsesją uważa, że partnerzy są wzajemną własnością.

Główne różnice między miłością a obsesją

Ważne jest, aby wiedzieć, jak odróżnić miłość od obsesji: w przeciwnym razie możesz łatwo znaleźć się w toksycznym związku i czuć się niekomfortowo emocjonalnie. Przeczytaj więc uważnie poniższe wskazówki.

Twoje wyobrażenie o drugiej osobie

Kiedy czujesz do kogoś miłość, postrzegasz tę osobę jako swoje uzupełnienie. Z drugiej strony, mając obsesję, masz poczucie straty. Czujesz się pusta, gdy Twojego wybranka nie ma w pobliżu.

Mając obsesję uważasz, że nie możesz żyć bez partnera, że go potrzebujesz. Jednak kiedy jesteś zakochana, Twoje szczęście i spełnienie nie zależy od nikogo innego.

Zaborczość

Kolejną różnicą między miłością a obsesją jest zaborczość. Jeśli masz obsesję, wierzysz, że Twój partner należy do Ciebie, więc sprawujesz nad nim stałą i obsesyjną kontrolę. Na przykład, musisz znać jego plany w najdrobniejszych szczegółach, a także to, z kim jest i co robi przez cały czas.

Kiedy masz obsesję, rezerwujesz swój czas wyłącznie dla swojego partnera, tracąc z oczu własne życie. To tak, jakby cały Twój świat kręcił się wokół niego.

Z drugiej strony miłość opiera się na akceptacji, wolności i szacunku. Kiedy kogoś kochasz, pozwalasz mu pielęgnować jego indywidualność i swobodnie podążać za marzeniami. Ponadto zakładasz, że jest za siebie odpowiedzialny i zdajesz sobie sprawę, że nie musisz monitorować jego działań ani próbować go obsesyjnie kontrolować.

Zazdrość

Kiedy kogoś kochasz, szanujesz jego osobistą i intymną przestrzeń. W miłości nie ma miejsca na irracjonalną zazdrość czy obsesyjne opętanie. Ponadto ufasz, że partner jest z Tobą w związku, ponieważ tego chce.

Obsesja natomiast opiera się na potrzebie wypełnienia wewnętrznej pustki w obawie przed porzuceniem i poczuciem bezradności. Jeśli masz obsesję, wszelkie oznaki, że Twój partner kultywuje własne życie i obecnych w nim ludzi, sprawiają, że czujesz się zazdrosna, przestraszona i niepewna. W konsekwencji uciekasz się do kontrolowania partnera i domagania się jego obecności przez cały czas.

Kobieta patrząca na telefon komórkowy męża.
Zazdrość wskazuje na poczucie niepewności.

Poczucie własnej wartości

Jeśli masz obsesję na czyimś punkcie, prawdopodobnie cierpisz na niską samoocenę. Jeśli nie jesteś w stanie kochać siebie, doświadczasz wielkiej pustki, którą starasz się wypełnić i zadowolić drugą osobą. Dlatego czujesz, że nie możesz bez niej żyć.

Aby naprawdę kogoś kochać, trzeba kochać siebie. Tylko wtedy będziesz w stanie szanować podmiotowość i zaakceptować wolność swojego partnera. Musisz pamiętać, że Twój partner nie jest po to, by wypełniać jakąś lukę, ale by Cię uzupełniać.

Żal po rozstaniu

Wreszcie, mówiąc o różnicach między miłością a obsesją, powinniśmy wspomnieć o doświadczeniu rozstania. W przypadku miłości smutek zwykle rozwija się normalnie, nie przedłuża się i nie staje się patologiczny.

Jednak żałoba jest zwykle znacznie trudniejsza, gdy kończy się obsesyjny związek. Jest tak, ponieważ w grę wchodzą inne problemy psychologiczne, takie jak niska samoocena, uzależnienie emocjonalne, strach przed samotnością i niepewność osobista. Zawsze najlepiej udać się do psychologa, który pomoże przezwyciężyć tego rodzaju konflikty.

Wreszcie, dość często zdarza się, że osoba obsesyjna „zakochuje się” w innej osobie wkrótce po zerwaniu, ponieważ potrzebuje kogoś, kto wypełni tę emocjonalną pustkę.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Costa, N. & Barrode, R. (2008). Celos: un ejercicio de interpretación desde la perspectiva del análisis de la conducta. Diversitas: Perspectivas en Psicología, 4(1), 139-147. ISSN: 1794-9998. Disponible en: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=67940111
  • Ibáñez, I.; Olmedo, E.; Peñate, W. & González, M. (2007). Obsesiones y compulsiones: estructura del Inventario de Padua. International Journal of Clinical and Health Psychology, 2(2), 263-288. ISSN: 1697-2600. Disponible en:   https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=33720204
  • Silva, A.; Maldonado, J. & Aguirre, J. (2007). Individualidad, pluralidad y libertad de expresión en J. S. Mill. Praxis Filosófica, (24), 115-135. ISSN: 0120-4688. Disponible en: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=209014643006
Scroll to Top