Rodzina Twojego partnera Cię nie akceptuje: co możesz zrobić?

To się czasami zdarza. Rodzina Twojego partnera nie akceptuje Cię i może nawet próbować zwrócić przeciwko Tobie swojego syna lub córkę. Co możesz zrobić w takich okolicznościach?

Scena przedstawiająca, że rodzina twojego partnera cię nie akceptuje.

Znalezienie miłości to coś fantastycznego. Czasami jednak zapominasz, że chociaż możesz wybrać osobę, z którą chcesz spędzić resztę życia, inaczej sprawa wygląda z jej rodziną. Dlatego jeśli rodzina Twojego partnera Cię nie zaakceptuje, prawdopodobnie szybko przejdziesz od euforii i szczęścia do poczucia dyskomfortu i stresu.

Co możesz zrobić? Po pierwsze, musisz zrozumieć, że każda rodzina to własny świat z własną dynamiką, sekretami, zaletami i niezdrowymi nawykami. Co więcej, niektórzy rodzice bez wyjątku podejrzliwie patrzą na wszystkich partnerów, których ich dzieci przyprowadzają do domu. Z tego powodu najlepiej jest nie brać ich komentarzy do siebie ani nie przejmować się nadmiernie myślą, że coś jest z Tobą nie tak, ponieważ tak nie jest.

Tego rodzaju sytuacje są tak stare jak sam czas. Zawsze istniały i zawsze będą istnieć. Nie oznacza to, że są mniej skomplikowane i nie stanowią wyzwania dla Was obojga, jako pary. W końcu nie możesz oddzielić ukochanej osoby od jej rodziny, ani nie zaleca się proszenia jej o wybór między Tobą a krewnymi. Musisz po prostu zdecydować, jakie działania podjąć.

Apatyczna dziewczyna

Co możesz zrobić, jeśli rodzina Twojego partnera Cię nie akceptuje?

Kiedy zaczynasz nowy związek, praktycznie przyjmujesz za pewnik, że wszystko potoczy się we właściwy sposób. Miłość daje poczucie pozytywnego nastawienia, które sprawia, że czujesz się silna i wpaja w Tobie zaciekły optymizm. Jednak zazwyczaj nie oczekujesz, że rodzina Twojego partnera Cię nie zaakceptuje.

Nie tylko Ty doświadczasz niedowierzania i frustracji. Twój partner, jako członek nieprzyjaznej rodziny, również bardzo cierpi.

Równie dobrze mógł już wcześniej tego doświadczyć. Jeśli tak było, być może przyzwyczaił się do sytuacji, w której niezadowolenie rodziny i odmowa zaakceptowania partnera zmusza go do zajęcia miejsca pośrodku. Utknął tam, między dwiema stronami, które są dla niego ważne i których musi słuchać.

Nie ma w Tobie nic złego – nie bierz odpowiedzialności za sytuację

To, że ktoś Cię nie lubi, nie oznacza, że coś jest z Tobą nie tak. Nie skupiaj uwagi na sobie, nie staraj się być kimś, kim nie jesteś i nie miej obsesji na punkcie znalezienia sposobu, aby Cię zaakceptowali i polubili. To nie przyniesie Ci nic poza bezsensownym cierpieniem.

W większości przypadków prawdziwym problemem jest po prostu to, że w danej rodzinie syn lub córka ma partnera, kimkolwiek by on nie był. Niektórzy rodzice po prostu nie mogą zaakceptować, że ich dzieci dorosły. W innych przypadkach mogą być różne czynniki. Na przykład może chcą, aby ich dziecko wybrało partnera o wysokim statusie społeczno-ekonomicznym. Może mają pewne powiązania polityczne, wyznają określoną religię lub chcą, aby ich dzieci wybrały partnerów tej samej rasy lub kultury.

Te elementy nie robią nic poza budowaniem nieuzasadnionych murów, za które nie jesteś odpowiedzialna.

Nieformalne spotkania

Aby nawiązać z kimś kontakt i poprawić Waszą relację, nie musisz robić formalnych planów, takich jak wspólne kolacje. Nieformalne spotkania często powodują inny rodzaj bliższej, spontanicznej i autentycznej interakcji. Dlatego jednym ze sposobów, aby rodzina partnera Cię poznała i zmieniła wyobrażenie o Tobie, jest organizowanie tego typu przypadkowych spotkań.

Na przykład możesz iść ze swoim partnerem do jego rodziców, jeśli ma im coś do przekazania. Możesz też poprosić jego rodziców, aby poszli z Tobą na zakupy lub po prostu zaprosić ich, aby dołączyli do Ciebie na kawę. Jest to warte próby przełamania lodów i zbliżenia się do siebie. Przy tego typu spotkaniach będziesz mogła zobaczyć, czy istnieje jakakolwiek możliwość zbliżenia lub, przeciwnie, ich opinia o Tobie się nie zmieni.

Posiadanie wsparcia i zgody partnera ma ogromne znaczenie

Jeśli rodzina Twojego partnera Cię nie akceptuje, ostatnią rzeczą, którą powinnaś zrobić, to obwinianie rodziców Twojego ukochanego. Nie wolno pod żadnym pozorem krytykować jego środowiska rodzinnego ani stawiać mu ultimatum. Lepiej nauczyć się akceptować sytuację i dojść do porozumienia między Wami.

Jak to zrobić? Cóż, potrzebujesz stałego i niepodważalnego wsparcia partnera. Powinnaś również utrzymywać dobrą komunikację i jasno określić swoje granice:

  • Nie możesz pozwolić, aby wpływ rodziny partnera wpłynął na Wasz związek.
  • Jeśli będą nalegać na wchodzenie w drogę w jakikolwiek możliwy sposób, Twój partner będzie odpowiedzialny za Twoją obronę, ustanawiając z nimi ścisłe granice.
  • Niektóre rzeczy będziesz musiała tolerować i zaakceptować. Na przykład fakt, że Twój partner od czasu do czasu odwiedza rodziców bez Ciebie. Jednak będą inne przypadki, w których nie możesz się poddać. Na przykład szantaż, manipulacja i groźby. Pamiętaj, że jeśli w jakimkolwiek momencie Twój partner nie będzie Cię wspierał, Twój związek może zacząć się pogarszać.

kłótnia rodzinna

Twoje zdrowie psychiczne jest najważniejsze

Jak wspomnieliśmy wcześniej, nie jest wskazane stawianie partnerowi ultimatum, zmuszając go do wyboru między Tobą a rodzicami. Niemniej jednak powinien zdać sobie sprawę, że sytuacja z jego rodzicami niekoniecznie jest normalna i może być oznaką ukrytego problemu psychologicznego. Niezwykle ciekawe badanie w tym zakresie przeprowadziła Barbara Oudekerk, psycholog z University of Virginia w Charlottesville.

Badaczka twierdziła, że wpływ posiadania kontrolujących i nadopiekuńczych rodziców jest ogromny. Dorosłe dzieci kontrolujących rodziców nie zawsze znajdują szczęście we własnych związkach. Powinnaś sprawić, by Twój partner zrozumiał tę implikację. W niektórych przypadkach dorosłe dzieci muszą zachować dystans między sobą a rodzicami, aby odzyskać zdrowie, dobre samopoczucie i szczęście.

Jeśli Twój partner zdecyduje się na dalsze wzmacnianie szkodliwej więzi, która wznosi mury i utrudnia Ci budowanie z nim zdrowych i dojrzałych relacji, musisz dokonać wyboru. Pamiętaj, Twoja równowaga psychiczna i emocjonalna ma ogromne znaczenie.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Daly, M., & Perry, G. (2021). In-law relationships in evolutionary perspective: The good, the bad, and the ugly. Frontiers in Sociology6, 683501. https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fsoc.2021.683501/full
  • De Netto, P. M., Quek, K. F., & Golden, K. J. (2021). Communication, the heart of a relationship: Examining capitalization, accommodation, and self-construal on relationship satisfaction. Frontiers in Psychology12, 767908. https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpsyg.2021.767908/full
  • Kuppens, S., & Ceulemans, E. (2019). Parenting styles: A closer look at a well-known concept. Journal of Child and Family Studies28(1), 168–181. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6323136/
  • Lebow, J., & Snyder, D. K. (2022). Couple therapy in the 2020s: Current status and emerging developments. Family Process61(4), 1359–1385. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/famp.12824
  • Lyons, M., Brewer, G., Hartley, A.-M., & Blinkhorn, V. (2023). “Never learned to love properly”: A qualitative study exploring romantic relationship experiences in adult children of narcissistic parents. Social Sciences (Basel, Switzerland)12(3), 159. https://www.mdpi.com/2076-0760/12/3/159
Scroll to Top