Niewidoczne zmiany w ciąży

Ciąża to rewolucja dla kobiecego ciała. W ciągu dziewięciu miesięcy ciąży jej ciało przystosowuje się do różnych zmian, z których wiele nie jest oczywistych dla zewnętrznego obserwatora.

Kobieta w ciąży, przedstawiająca niewidoczne zmiany ciążowe.

Ciąża generuje wiele zmian w ciele kobiety. Możemy sklasyfikować te przemiany jako widoczne i niewidoczne. W obu przypadkach dotyczą adaptacji organizmu, które gwarantują prawidłowy rozwój płodu. Czy wiesz, czego dotyczą niewidoczne zmiany w ciąży?

Organizm przygotowuje się również do porodu i laktacji, wpływając na postawę i zachowanie kobiety. Wszystko jest nastawione na przybycie dziecka, jego odżywianie i ochronę.

Jakie są jednak niewidoczne zmiany w ciąży? Są to rodzaje przemian, których nie widać, ale które odgrywają niezwykle ważną rolę, jeśli ciąża ma być udana.

Niewidoczne zmiany ciąży: hormony

Większość kobiet w ciąży szybko zdaje sobie sprawę, że hormony mają własne zdanie. Zmiany hormonalne zaczynają się we wczesnym okresie ciąży i są spowodowane wydzielaniem hormonów przez łożysko do krwiobiegu matki.

Jednym z przykładów jest wydzielanie hormonu ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG) we wczesnej ciąży. Hormon ten może wyjaśniać nudności, których doświadcza wiele kobiet w ciągu pierwszych dwóch do trzech miesięcy. Jest to zwykle pierwszy objaw ciąży i pojawia się na długo przed pojawieniem się widocznych zmian w organizmie.

Testy ciążowe opierają się na tym hormonie, który znajduje się we krwi i moczu kilka dni po zapłodnieniu.

Kobieta w ciąży
Hormony wpływają na prawie każdy narząd w ciele. Są odpowiedzialne za to, jak łożysko w dużej mierze kontroluje to, co dzieje się w ciele matki podczas ciąży.

Ponadto podczas ciąży wydzielane są duże ilości hormonów progesteronu i estrogenu. Mają one wpływ na narządy i tkanki, które rosną lub dostosowują się do ciąży, takie jak macica, piersi i naczynia krwionośne, i mają na celu pomóc organizmowi kobiety w przygotowaniu się na urodzenie dziecka. Jest tylko jeden przypadek, kiedy nasze ciała produkują równie duże ilości tych hormonów: dojrzewanie.

Kilka dodatkowych litrów krwi

Po kilku tygodniach ciąży zachodzą zmiany w układzie sercowo-naczyniowym. Objętość krwi kobiety wzrasta, a około jedna czwarta z niej spływa przez rosnącą macicę do łożyska. Tam tlen i składniki odżywcze są przesyłane z matki na płód. Jest to absolutnie kluczowe dla prawidłowego wzrostu i rozwoju płodu.

Dlatego serce kobiety musi pompować krew trochę mocniej i szybciej. Wiele kobiet odczuwa przyspieszone tętno podczas ciąży. Dopływ krwi przez naczynia macicy zwiększa się około dziesięciokrotnie pod koniec ciąży. Z tego powodu naczynia krwionośne muszą się rozszerzać i dostosowywać, co nazywa się przebudową.

Brak przebudowy można zaobserwować w powikłaniach ciąży, takich jak stan przedrzucawkowy i brak przyrostu masy ciała u płodu.

Przewód pokarmowy

Przewód pokarmowy jest wyściełany warstwą mięśnia, na którą ciąża także wpływa. Zwieracz między przełykiem a żołądkiem nieco się rozluźnia i ułatwia przechodzenie kwaśnej treści żołądka do przełyku.

Powoduje to refluks, który jest dość powszechny, zwłaszcza pod koniec ciąży. Często występują również zaparcia z powodu wolniejszych niż zwykle wypróżnień.

Kobiety w ciąży oddychają głębiej

Ciąża, wraz z rosnącym płodem i łożyskiem, wytwarza ogromne ilości ciepła i resztkowego dwutlenku węgla, których kobieta musi się pozbyć. Jedną z wielu zmian w ciąży jest to, że kobieta wydycha trochę głębiej, gdy zbliża się do terminu.

Przyczyniają się do tego hormony wydzielane przez łożysko (progesteron), ponieważ mózgowy ośrodek oddychania reaguje na nieco niższy niż normalnie poziom dwutlenku węgla. Pomaga to jej dobrze wentylować zarówno dodatkowe ciepło, jak i resztkowe gazy, chroniąc w ten sposób ją i płód przed uszkodzeniem zdrowia.

Inteligentne adaptacje dla rozwoju płodu

Kolejną ważną zmianą jest to, że kobieta samodzielnie rozwija odporność na wchłanianie cukru. Jej zmieniony metabolizm pomaga priorytetowo traktować dostarczanie cukru do płodu, tak aby dobrze rósł. Z tego powodu będzie musiała w większym stopniu wykorzystywać inne składniki odżywcze, takie jak tłuszcze.

Cholesterol wzrasta o około 50 procent, podczas gdy triglicerydy mogą wzrosnąć nawet o 200-300 procent. Dzieje się tak, ponieważ cholesterol jest podstawowym składnikiem wzrostu zarówno łożyska, jak i płodu.

Wzrost poziomu lipidów jest normalną adaptacją łożyska i płodu do normalnego rozwoju, po części dlatego, że płód otrzymywał dużo cukru, z którego korzysta kobieta, gdy nie jest w ciąży.

Kobieta w ciąży
Oprócz zmian fizycznych u kobiet w ciąży zachodzą również zmiany psychologiczne.

Łożysko

W czasie ciąży organizm gromadzi więcej wody niż w innym przypadku. Ponadto płyn jest wydalany z naczyń krwionośnych do tkanek. Nazywa się to obrzękiem i zwykle gromadzi się w nogach, zwłaszcza w nocy, a zwłaszcza w czasie ciąży.

Obrzęk jest najczęściej postrzegany jako część normalnych zmian w ciąży. Jednak w stanie przedrzucawkowym występuje szybki rozwój wyraźnego obrzęku.

Zmiany w mózgu po porodzie

W 2016 roku zespół naukowców z Holandii i Hiszpanii wykorzystał obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI) do zbadania, co dzieje się w mózgu podczas ciąży. Porównując obrazy MRI wykonane przed zajściem w ciążę z obrazami wykonanymi po porodzie, naukowcy odkryli, że ciąża redukuje szarą materię mózgu.

Szara materia to tkanka zawierająca ciała komórkowe i synapsy komórek nerwowych. Wyniki tego badania wykazały, że utrata objętości utrzymywała się przez co najmniej dwa lata po porodzie. Uważa się, że ta przebudowa może odegrać rolę w pomaganiu kobietom w przejściu do macierzyństwa.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Carolina Pinedo. La metamorfosis de la mujer embarazada: cambios visibles e invisibles en cuerpo y mente. 14 de octubre 2021, El País, https://elpais.com/mamas-papas/expertos/2021-10-14/la-metamorfosis-de-la-mujer-embarazada-cambios-visibles-e-invisibles-en-cuerpo-y-mente.html.
  • Cari Nierenberg. Cambios corporales durante el embarazo. 19 de mayo de 2015. Livescience, https://www.livescience.com/50877-regnancy-body-changes.html
  • Hoekzema, E., Barba-Müller, E., Pozzobon, C. et al. El embarazo conduce a cambios duraderos en la estructura del cerebro humano. Nat Neurosci 20, 287–296 (2017). https://doi.org/10.1038/nn.4458
  • Oatridge A, Holdcroft A, Saeed N, Hajnal JV, Puri BK, et al. Cambio en el tamaño del cerebro durante y después del embarazo: estudio en mujeres sanas y mujeres con preeclampsia. Revista americana de neurorradiología. 23(1): 19-26 (2002).
Scroll to Top