Przebywanie nad morzem - korzyści psychologiczne

Przebywanie nad morzem sprawia, że czujesz się spokojny, szczęśliwy i zrelaksowany. Dlaczego jest to tak korzystne dla zdrowia psychicznego?
Przebywanie nad morzem - korzyści psychologiczne
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 14 września, 2023

Jeśli masz szczęście mieszkać nad morzem lub jeśli zwykle spędzasz lato na wybrzeżu, zobaczysz, jak zmienia się twój nastrój, gdy zbliżasz się do oceanu. Być może myślisz, że to po prostu spowodowane pobytem na wakacjach. Jednak jest w tym coś więcej. W rzeczywistości to samo przebywanie nad morzem powoduje psychologiczne. Są one realne i namacalne. Dowiedzmy się czegoś więcej na ten temat.

Przebywanie nad morzem sprawia, że czujesz się spokojny, szczęśliwy i bezpieczny. Śpisz lepiej, a życie wydaje się toczyć w innym tempie. To nie tylko twoja wyobraźnia. W rzeczywistości morze ma realny wpływ na twoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Dlatego spędzanie czasu blisko niego to jeden z najlepszych prezentów, jakie możesz sobie podarować. Pokażemy Ci dlaczego.

Zadowolona kobieta. Przebywanie nad morzem
Morze pomaga nam radzić sobie z myślami obsesyjnymi.

Psychologiczne korzyści bycia nad morzem

Prawdopodobnie miałeś okazję osobiście doświadczyć fantastycznych korzyści, które daje przebywanie nad morzem. Oto niektóre z nich:

  • Wywołuje stan wyciszenia i odprężenia. W rzeczywistości łagodzi stres i nerwowość oraz pomaga zwalczać problemy lękowe.
  • Generuje pozytywne emocje. Na przykład dobre samopoczucie, szczęście i spełnienie. Może więc być przydatny w zwalczaniu niektórych objawów depresji.
  • Promuje uważność i pomaga uwolnić umysł od zmartwień.
  • Pobudza kreatywność i sprzyja koncentracji.
  • Zapewnia jasność umysłu i lepsze funkcjonowanie poznawcze.
  • Poprawia jakość snu i zapobiega zaburzeniom takim jak bezsenność.

Dlaczego morze jest tak korzystne dla zdrowia psychicznego?

Jak widać, jest wiele zalet bycia nad morzem. Dlaczego jednak te efekty występują? W rzeczywistości istnieje kilka czynników:

To naturalne środowisko

Istoty ludzkie to zwierzęta, a sam fakt połączenia się z naturą wywołuje lub powoduje zmiany w ciele i umyśle. W naszych szybko poruszających się środowiskach miejskich, nasyconych bodźcami, możemy zachorować. Przebywanie nad morzem spowalnia twoje myśli, zmniejsza pobudzenie i eliminuje stres.

Kolor niebieski i jego emocjonalne skutki

Zgodnie z psychologią kolorów, każdy odcień może generować pewne stany psychologiczne i emocjonalne u ludzi. Kolor niebieski wywołuje uczucie spokoju i relaksu oraz daje poczucie bezpieczeństwa. Rzeczywiście, patrzenie na morze jest idealnym sposobem na zmniejszenie złości lub niepokoju.

Większe dotlenienie

Przebywanie nad morzem i głębokie wdychanie morskiej bryzy pozwala lepiej dotlenić się i oddychać czystszym i czystszym powietrzem. Pomaga to zmniejszyć napięcie i zwalczyć niektóre fizjologiczne objawy niepokoju. Ponadto pozwala na lepsze funkcjonowanie kory przedczołowej, obszaru mózgu odpowiedzialnego za wnioskowanie, analizę i podejmowanie decyzji.

Biały szum i fale alfa

Jeśli będziesz praktykować medytację, będziesz wiedział, że szum morza jest jednym z najczęściej używanych elementów tego typu ćwiczeń. A to dlatego, że szum fal sprzyja relaksowi i odpoczynkowi.

Jest to powtarzalny, stały i harmonijny dźwięk (biały szum), który pobudza mózg do przejścia w stan alfa. Oznacza to, że pomaga zasnąć i czuć się spokojniej. Ponadto te fale mózgowe sprzyjają kreatywności, pojawianiu się nowych pomysłów i umiejętności rozwiązywania problemów.

Kobieta patrząca na morze
Ruch, kolor i rozległość morza wywierają relaksujący wpływ na mózg.

Rozluźnienie mięśni

Wreszcie zanurzenie się w morzu to również doskonała aktywność. Uczucie nieważkości, jakie daje, oraz bicie fal na ciele sprzyja rozluźnieniu mięśni. Ponadto przebywanie nad morzem może zachęcić do częstszego uprawiania sportu. Sprzyja to odpoczynkowi nocnemu i może być niezwykle przydatne, jeśli cierpisz na bezsenność.

Ciesz się psychologicznymi korzyściami przebywania nad morzem

Krótko mówiąc, pobyt na wybrzeżu może być bardzo pomocny w zwalczaniu codziennego stresu, nawiązywaniu kontaktu z otoczeniem (i ze sobą) oraz zwiększaniu poziomu satysfakcji.

Jeśli jednak nie możesz odwiedzić morza, możesz w odosobniony sposób wykorzystać niektóre z jego pozytywnych elementów. Na przykład spróbuj spędzić czas w innych typach środowiska naturalnego. Albo posłuchaj odgłosów oceanu na nagraniu lub skorzystaj z dobrodziejstw koloroterapii. Jeśli masz okazję często przebywać nad morzem, nie wahaj się. Twoje zdrowie fizyczne i psychiczne na pewno się dzięki temu poprawi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Lustenberger, C., Boyle, M. R., Foulser, A. A., Mellin, J. M., & Fröhlich, F. Functional role of frontal alpha oscillations in creativity. Cortex. 2015; 67: 74-82
  • Wheeler, B. W., White, M., Stahl-Timmins, W., & Depledge, M. H. (2012). Does living by the coast improve health and wellbeing?. Health & place18(5), 1198-1201.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.