Wszyscy w jakimś momencie naszego życia czuliśmy się niepewnie. Takie odczucia mogą się pojawić, gdy mamy do czynienia z trudnymi sytuacjami. Jednak u niektórych osób niepewność jest częścią ich osobowości, co powoduje duży dyskomfort. Jak pomóc osobie, która nie ma pewności siebie?
Jeśli rozpoznajesz tę cechę u bliskiej osoby, ważne jest, abyś wiedział, jak ją wspierać. W poniższym artykule przyjrzymy się, jak najlepiej pomóc niepewnej osobie.
Charakterystyka osoby, która nie ma pewności siebie
Według Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego niepewność to poczucie nieadekwatności, braku pewności siebie i nieumiejętność radzenia sobie w różnych sytuacjach.
Osoba, które nie ma pewności siebie, z reguły nie czuje się zdolna do niczego i boi się, że inni ją osądzą lub odkryją wszystkie jej słabości. Sprzyja to stanom nieśmiałości, paranoi lub izolacji społecznej.
Z drugiej strony brak poczucia pewności siebie może prowadzić do zachowań kompensacyjnych, takich jak agresywność, arogancja lub narcyzm. W takich przypadkach osoby niepewne siebie mogą być naprawdę krytyczne wobec innych lub wyśmiewać się z nich, aby ich poniżyć. Podkreślanie wad innych staje się nieudaną próbą podniesienia własnej samooceny.
Jak pomóc niepewnej osobie
Jeśli rozpoznajesz te cechy u przyjaciela, partnera lub członka rodziny, powinieneś wiedzieć, jak ich wspierać. Poniżej przedstawiamy kilka strategii, które mogą pomóc.
1. Bądź empatyczny
Bycie empatycznym oznacza identyfikowanie uczuć i myśli innych oraz doświadczanie ich tak, jakby były Twoimi własnymi. Innymi słowy, wiąże się to z postawieniem się na miejscu drugiej osoby, aby naprawdę ją zrozumieć.
Jeśli chcesz pomóc osobie niepewnej siebie, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest zrozumienie jej sytuacji. Aby to zrobić, powinieneś spróbować zrozumieć, skąd bierze się ta niepewność. Ogólnie rzecz biorąc, cecha niepewności rozwija się w pierwszych latach życia, zwłaszcza w przypadku więzi z głównymi opiekunami.
Dlatego możesz spróbować zapytać tę osobę, jak wyglądało jej dzieciństwo i młodość. Rozmowa o tym pomoże zrozumieć nie tylko Tobie, ale także drugiej stronie, skąd wzięła się ta ich cecha.
Ponadto należy unikać oceniania lub krytykowania. Osoby niepewne siebie przywiązują nadmierną wagę do opinii innych, więc najlepiej byłoby być w zgodzie z ich uczuciami i myślami. Upewnij się, że uważnie słuchasz i okazujesz zainteresowanie ich problemami.
2. Zapytaj, jak możesz pomóc
Możesz mieć najlepsze intencje, ale jeśli nie odpowiadają potrzebom osoby niepewnej siebie, tak naprawdę jej nie pomożesz. Najlepiej zapytać, jak możesz ją wesprzeć.
Czasami mogą po prostu chcieć, abyś ich wysłuchał. Mogą też chcieć wyrazić siebie w inny sposób lub potrzebować, abyś zrobił coś małego, co im pomoże. Na tym polega empatia, rozpoznawanie potrzeb drugiej osoby w danym momencie.
3. Rozpoznaj ich niepewność
Nie sugeruje to, że powinieneś znosić ich skargi na własne kompleksy lub niedociągnięcia. Oznacza to poproszenie ich, aby powiedzieli Ci, co ich niepokoi, jak się czują i kto ich zdaniem ich krytykuje. Pomoże Ci to również zrozumieć ich sytuację.
Poświęć trochę czasu na wysłuchanie ich odpowiedzi i wesprzyj ich. Mogą powiedzieć, że niepokoi ich praca, szkoła lub wygląd fizyczny. Ważne jest, aby słuchać i być otwartym na to, co mówią.
Najlepiej byłoby dowiedzieć się, co ich niepokoi i wspólnie przeanalizować, co jest prawdziwe, a co nie. Z reguły osoby niepewne siebie wierzą, że inni źle o nich mówią lub że nie są one wystarczająco zdolne, aby stawić czoła niektórym sytuacjom. Jednak wcale tak nie jest. Kiedy tak się dzieje, doświadczają paranoidalnych myśli. Dlatego ważne jest, aby zrozumieli, że to nie jest prawdą.
4. Podkreśl ich mocne strony
Innym sposobem pomocy osobie niepewnej siebie jest pokazanie jej pozytywnych cech. Ludzie ci często są bardzo krytyczni wobec siebie i są zaślepieni przez negatywne nastawienie. Twoim zadaniem jest pokazanie im wszystkich ich talentów i zdolności. W ten sposób pomożesz im zbudować poczucie bezpieczeństwa i pewności siebie.
5. Okaż współczucie
Współczucie dla siebie oznacza bycie miłym dla siebie i nie karanie się za nasze przeszłe decyzje. W końcu jesteśmy tylko ludźmi i popełniamy błędy. Niemniej jednak osoby niepewne siebie mają obsesję na punkcie perfekcjonizmu. Innymi słowy, chcą robić wszystko najlepiej, jak potrafią. Jeśli jest inaczej, czują się bezwartościowi.
Problem polega na tym, że nigdy nie osiągają perfekcji i są tym sfrustrowani. To powoduje, że ich samoocena jeszcze bardziej spada. Dlatego musisz dać im do zrozumienia, że nikt nie jest doskonały i wszyscy ludzie popełniają błędy.
Pomóż im uświadomić sobie, że popełnianie błędów jest ważnym procesem w życiu, ponieważ pozwala nam uczyć się i rozwijać. Możesz dać im przykłady błędów, które popełniłeś w swoim życiu, które dały Ci pewne lekcje. Gdybyś ich nie doświadczył, nie byłbyś tam, gdzie jesteś dzisiaj.
6. Bądź cierpliwy
Jeśli chcesz pomóc osobie niepewnej siebie, ważne jest pielęgnowanie cierpliwości. Jest prawdopodobne, że zaczną narzekać na to, co ich zdaniem się z nimi dzieje i będą wyrażać serię tendencyjnych myśli. Na przykład, że są bezwartościowi, bezużyteczni i tym podobne. Ponadto mogą bronić się krzywdzącymi komentarzami lub negatywną krytyką wobec Ciebie.
Bez względu na ich postawę musisz być cierpliwy i rozumieć, że wynika to z ich osobistego funkcjonowania. To może być najtrudniejsza część, ale jeśli poddasz się za pierwszym razem, nigdy nie będziesz w stanie im pomóc.
7. Zachęć ich do szukania profesjonalnej pomocy
Chociaż chcesz pomóc osobie niepewnej siebie, czasami Twoje wysiłki nie wystarczą. Wiele osób ma te cechy tak zakorzenione w sobie, że potrzebują terapeuty, aby je przezwyciężyć. Specjalista zdrowia psychicznego najlepiej poradzi sobie z tego typu problemami.
Spróbuj przekonać ich, że nie powinni postrzegać terapii jako obowiązku. Przedstaw im zalety takiego rozwiązania i pokaż, jak pomoże to zmniejszyć ich uczucie dyskomfortu.
Na koniec musimy podkreślić, że pomoc osobie niepewnej siebie często nie jest łatwym zadaniem. Zwłaszcza jeśli niechętnie przyjmują jakąkolwiek pomoc. Nie jest to jednak niemożliwe. Pamiętaj, wsparcie otoczenia jest dla nich niezbędne do przezwyciężenia problemów.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Cuervo Martinez, Ángela, Pautas de crianza y desarrollo socioafectivo en la infancia. Diversitas: Perspectivas en Psicología [Internet]. 2010;6(1):111-121. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=67916261009
- De Rosa, Lorena, Valle, Ariel Dalla, Rutsztein, Guillermina, Keegan, Eduardo, Perfeccionismo y Autocrítica: Consideraciones clínicas. Revista Argentina de Clínica Psicológica [Internet]. 2012;XXI(3):209-215. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=281929021003