Jest zrozumiałe, że w miarę zbliżania się do parków i obszarów leśnych wdychasz więcej tlenu. W konsekwencji Twoje zdrowie fizyczne poprawia się, gdy znajdujesz się w pobliżu zielonych terenów. Czy jednak wiesz, że mieszkanie blisko natury pomaga też lepiej myśleć? Aspekt psychologii jest również brany pod uwagę w temacie zdrowia psychicznego w sytuacjach takich jak ta – w których wcześniej brano pod uwagę tylko aspekty fizyczne.
Istnieje kilka prac dotyczących korzyści płynących z życia w otoczeniu zieleni. Organizacje takie jak Światowa Organizacja Zdrowia już zadeklarowały, że oczekiwana długość życia rośnie dzięki obecności natury.
W poniższym artykule skupimy się na korzyściach dla zdrowia psychicznego, jakie daje mieszkanie w pobliżu parków, lasów, gór i innych terenów zielonych. Warto go przeczytać, ponieważ może być bardziej pomocny, niż mogłoby się wydawać.
Mieszkanie blisko natury – jakie ma korzyści?
Jako wyznacznik zdrowia zaproponowano tereny zielone. Ulepszają i poprawiają samopoczucie na różne sposoby. Badanie WHO stwierdza, że dwuprocentowy wzrost roślinności w promieniu 500 metrów od domu wiąże się z czteroprocentowym zmniejszeniem ryzyka przedwczesnej śmierci. Innymi słowy, natura wydłuża życie.
Z drugiej strony brak terenów zielonych ma więcej niż negatywny wpływ na zdrowie. Między innymi pogarsza alergie (i je wyzwala) i wiąże się z problemami z sercem i układem oddechowym oraz pojawieniem się raka.
Parki i depresja
Intuicja zakorzeniona w doświadczeniu podpowiada nam, że wpływ zieleni na zdrowie psychiczne jest istotny. To zmienna, która zyskała na znaczeniu wraz z publikacją różnych badań na ten temat. Dzisiaj jest to niekwestionowany fakt.
Wycieczki w teren i spacery po parku to klasyczne czynności, które nadają się na odpoczynek i wyeliminowanie stresu dnia codziennego.
Ze względu na ich pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne, tereny zielone zapobiegają również pewnym zaburzeniom psychicznym, takim jak depresja.
Efekty te były widoczne podczas niedawnej pandemii i lockdownu, kiedy częstość występowania depresji, lęków i innych zaburzeń gwałtownie wzrosła. Badania sugerowały zwrócenie się do natury w celu złagodzenia tych objawów. Wskazano również, że jest to idealny sposób na zapobieganie tego rodzaju zaburzeniom.
W jaki sposób tereny zielone pomagają lepiej myśleć?
Jakie dokładnie korzyści dla umysłu można uzyskać, mieszkając na wsi lub w parku? Istnieje kilka:
- Zachęcają do kreatywności. Ogromna głębia natury, cisza i brak zanieczyszczeń pobudzają umysł i kreatywność.
- Pomagają projektować, przetwarzać i rozwijać pomysły. Sprzyja to psychicznemu zanurzeniu i koncentracji.
- Redukują gwałtowne impulsy. W przypadku braku zewnętrznych stresorów zielone obszary pomagają poprawić nastrój, więc gwałtowne wybuchy są rzadsze.
- Są okazją do odprężenia. Negatywne, stresujące i niespokojne myśli zwykle przejmują nad Tobą kontrolę, gdy nie możesz uciec od gorączkowego tempa życia w mieście. Dlatego obecność zielonych przestrzeni pomaga lepiej myśleć – daje możliwość przerwania myśli i ponownego dostosowania się.
Jednym z aspektów, który musimy wziąć pod uwagę, badając te korzyści płynące z natury na psychikę, jest to, że nie jest jeszcze jasne, czy występują one niezależnie, czy są produktem antydepresyjnego działania terenów zielonych. Nie wiadomo, czy poprawa funkcji poznawczych wynika z łagodzenia objawów depresji. Dlatego wiele pozostaje do odkrycia.
Tereny zielone to nasze podstawowe prawo
Ze względu na sumę korzyści związanych z mieszkaniem w pobliżu terenów zielonych, coraz większy nacisk kładzie się na zaludnianie miast drzewami i parkami. Nie tylko obecność zielonych przestrzeni pomaga nam lepiej myśleć. Nasze zdrowie jest podstawowym prawem i instytucje nie mają innego wyboru, jak zwracać baczną uwagę na tak ważny czynnik.
Upewnij się, że często chodzisz na spacery po terenach zielonych. Ponadto nie wspieraj akcji ścinania drzew w parkach w Twojej okolicy w celu budowania tam parkingów. Życie w mieście nie powinno być synonimem choroby.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Alba Flores, D. S., & Ticona Choque, S. (2020). Espacios verdes, alternativa para prevenir la depresión durante la cuarentena. Revista de Investigacion Psicologica, (ESPECIAL), 92-99.
- Rendón Gutiérrez, R. E. (2010). Espacios verdes públicos y calidad de vida. In 6to. Cogreso Internacional Ciudad y Territorio Virtual, Mexicali, 5, 6 y 7 Octubre 2010. Centre de Política de Sòl i Valoracions.
- Martínez-Soto, J., Montero, M., López-Lena, M., & de la Roca Chiapas, J. M. (2016). Efectos psicoambientales de las áreas verdes en la salud mental. Interamerican journal of psychology, 50(2), 204-2014.
- Merayo Rodríguez, J., Serrano Fuentes, N., & Marqués Sánchez, P. (2016). Influencia de los espacios verdes urbanos en la salud mental. Metas enferm, 20-26.
- Sakhvidi, M. J. Z., Yang, J., Mehrparvar, A. H., Dzhambov, A. M., Ebrahimi, A., Dadvand, P., & Jacquemin, B. (2022). Exposure to greenspace and cancer incidence, prevalence, and mortality: A systematic review and meta-analyses. Science of The Total Environment, 156180.
- Rojas-Rueda, D., Nieuwenhuijsen, M. J., Gascon, M., Perez-Leon, D., & Mudu, P. (2019). Green spaces and mortality: a systematic review and meta-analysis of cohort studies. The Lancet Planetary Health, 3(11), e469-e477.