Filmy o nękaniu do obejrzenia z dziećmi i nastolatkami

Strach, napięcie i rozpacz stają się codziennymi zjawiskami dla wielu młodych ludzi, którzy niestety są niesprawiedliwie zastraszani przez swoich kolegów z klasy.

Chłopiec z ranami na twarzy

Zastraszanie w szkole to rodzaj nadużycia, który często występuje u młodych ludzi i jest tematem obecnie poruszanym w większości ośrodków edukacyjnych. Problemy, które może powodować, są znane na całym świecie. Z tego powodu filmy o nękaniu, jako sposób na podniesienie świadomości problemu, mogą być niezwykle przydatne. W tym artykule przedstawiamy pięć filmów o nękaniu szkolnym. Możesz je nawet obejrzeć ze swoimi dziećmi lub nastolatkami.

Media i internet to platformy, które obecnie rozpowszechniają informacje o znęcaniu się. Na szczęście ten temat, ukrywany przez tyle lat, wreszcie jest analizowany.

Co więcej, niektóre produkcje trafiły do kin, aby dokładnie wyjaśnić widzowi, czym jest znęcanie się i jakie są jego konsekwencje. Spójrzmy na niektóre z najbardziej znanych filmów o tej tematyce.

1. Bullying

Reżyser tego filmu, Josetxo San Mateo, pokazuje nam naprawdę straszną i okrutną stronę zastraszania. Jordi jest młodym uczniem, który trafia do nowego liceum, gdzie jest zastraszany. Po niedawnej stracie ojca chce rozpocząć nowe życie, ale zamiast tego ma poważne problemy z kolegami z klasy.

Zastraszanie, nękanie i agresja (które chłopiec ukrywa) stają się stałe, w taki sposób, że jego codzienne życie staje się piekłem. Widzimy obraz młodego mężczyzny przerażonego sytuacją, w jakiej się znalazł. Fabuła filmu jest tak realistyczna, że mogłaby mieć miejsce w dowolnym ośrodku edukacyjnym.

To jeden z najciekawszych filmów o zastraszaniu, które możesz obejrzeć z własnymi dziećmi i nastolatkami.

„Znęcanie się to straszna rzecz. Przykleja się do Ciebie na zawsze. Zatruwa Cię. Ale tylko wtedy, gdy na to pozwolisz”.

-Heather Brewer-

2. Rozłączeni

Film wyreżyserowany przez Henry’ego Alexa Rubina przedstawia jeden z aktualnych trendów nękania, zwanego cyberprzemocą. Poznajemy Bena, nastolatka, który został podstępnie zmuszony do zrobienia kompromitującego zdjęcia, które ostatecznie rozprzestrzenia się po jego szkole.

Po prześladowaniu za ten fakt i popadnięciu w najgłębszą rozpacz, Ben próbuje odebrać sobie życie. W konsekwencji widzimy jedną z najpoważniejszych konsekwencji zastraszania. To sytuacja, która jest aż nazbyt znajoma w rzeczywistości.

3. Podaj dalej

W tym filmie reżyserka Mimi Leder przedstawia nam inny aspekt społecznej plagi zastraszania: strach. Trevor jest młodym studentem, który ma pomysł na szkolny projekt, który przyniesie korzyści innym. Jednocześnie jednak widzi, jak jego kolega z klasy jest zastraszany i że nic się z tym nie robi. W ramach swojego planu „podaj dalej”, w końcu interweniuje, aby pomóc swojemu przyjacielowi, co kończy się dla niego tragicznie.

Fabuła przedstawia ideę strachu przed wykryciem sytuacji nękania z powodu możliwych działań odwetowych, które mogą przez to wyniknąć. Jest to naprawdę powszechne w klasach szkół średnich. Koledzy z klasy widzą wszystko, co się dzieje i są świadkami zastraszania, ale żaden z nich nie odważy się zrobić kroku, by to potępić. Ten film zachęca młodych ludzi, aby dostrzegli, że zgłoszenie sytuacji nadużycia może być rozwiązaniem problemu.

“Nie jesteś pod ich kontrolą. Nie jesteś ich własnością.”

-Salla Simukka-

4. Tchórze

José Corbacho i Juan Cruz przedstawiają realistyczną historię, w której młody nastolatek Gaby cierpi na zastraszanie w szkole. Strach, napięcie i ból są stale obecne w życiu tego chłopca, który boi się chodzić do szkoły ze względu na możliwą przemoc, jaka może go spotkać.

Ta historia próbuje nam powiedzieć, że wszystko ma swój powód. Wyjaśnia, że ci, którzy znęcają się nad innymi, robią to, ponieważ są ofiarami podobnego zachowania w domu lub przebywają z niewłaściwymi ludźmi. Niemniej jednak to oczywiście niewłaściwe, aby wyładowywać swoją frustrację na koledze z klasy. Jest to film o znęcaniu się, który skłania nas do refleksji i próby zrozumienia tego aż nazbyt częstego problemu.

5. Zastanawiam się

Stephen Chbosky swoim filmem skłania nas do myślenia, ale sam obraz jest też przyjemny do oglądania. Proponuje inną perspektywę zastraszania: widzimy ucznia z deformacją twarzy. Chłopiec zaczyna być w centrum uwagi i pada ofiarą dokuczania, co niewątpliwie wpływa na niego na poziomie emocjonalnym.

Jednak z czasem widzimy triumf integracji. Film pokazuje ideę, że każdy zasługuje na szacunek, a nie na nadużycia. Tym samym protagonista o imieniu Auggie osiąga swoje cele i zostaje zaakceptowany przez rówieśników.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Armero Pedreira, P., Bernardino Cuesta, B., & Bonet de Luna, C. (2011). Acoso escolar. Pediatría Atención Primaria, 13(52), 661-670.
  • Brank, E. M., Hoetger, L. A., & Hazen, K. P. (2012). Bullying. Annual Review of Law and Social Science8, 213-230.
  • Cerezo, F. (2009). Bullying: análisis de la situación en las aulas españolas. International Journal of Psychology and Psychological Therapy, 9(3), 383-394.
  • Cerezo, F. (2012). Bullying a través de las TIC. Boletín Científico Sapiens Research, 2(2), 24-29.
Scroll to Top