Czy Twój partner sprawia, że czujesz się źle? Wiele osób w związkach doświadcza tego rodzaju uczuć. W każdej chwili Twoja relacja może nagle przekształcić się w związek charakteryzujący się krytyką, poniżeniem, a nawet złym traktowaniem.
Najbardziej uderzające w takich sytuacjach jest to, że z reguły jesteśmy znacznie bardziej tolerancyjni wobec przemocy emocjonalnej, niż nam się wydaje. W końcu niedocenianie, wyśmiewanie lub obrażanie nie pozostawia żadnych fizycznych blizn i często poddajemy się, wmawiając sobie, że Twój partner miał zły dzień lub powinnaś lepiej go traktować. Jednak to nie działa i nasze uczucie dyskomfortu utrzymuje się.
Oczywiście tego rodzaju sytuacje wymagają dyskusji. Według badań, takich jak to przeprowadzone przez Case Western University w Cleveland (Stany Zjednoczone), od 50 do 80 procent ludzi może doświadczyć przemocy emocjonalnej w pewnym momencie swojego życia. Co więcej, tego typu sytuacje są szczególnie częste u par młodych ludzi.
Jeśli czujesz się źle w swoim związku lub że jesteś niedoceniana, nie możesz tego odpuścić. Rany te będą się tylko powiększać, więc musisz stawić im czoła jak najszybciej.
Co możesz zrobić, jeśli Twój partner sprawia, że czujesz się źle? Dlaczego tak się dzieje?
Byłoby wspaniale móc wybrać, jak się czujesz, niezależnie od tego, co robią lub czego nie robią inni. Jednak w związku niezwykle trudno jest pozostać obojętną. To dlatego, że relacje zawierają miłość, zaangażowanie, oczekiwania i nie tylko. Jak możesz zachowywać się tak, jakby nic się nie stało, gdy osoba, którą kochasz, krytykuje Cię, sprawia, że czujesz się niewidzialna lub wyśmiewa się z Ciebie w obecności innych ludzi?
To nie tylko niemożliwe, ale i druzgocące. Jeśli Twój partner często sprawia, że czujesz się źle, stajesz w obliczu przemocy psychicznej. Oczywiście czasami możesz go nieumyślnie zdenerwować. W końcu wszyscy popełniamy błędy. Jednak gdy sytuacja dotyczy przemocy emocjonalnej lub psychicznej, jest zupełnie inaczej.
Jeśli przez pomyłkę skrzywdzisz tego, kogo kochasz, chcesz zadośćuczynić i uczyć się na swoich błędach. Z drugiej strony osoba stosująca przemoc poprosi o przebaczenie, a potem ponownie robi coś krzywdzącego.
Przyjrzyjmy się najczęstszym sytuacjom, w których Twój partner może sprawić, że poczujesz się źle.
Dokonuje osądów o Tobie, nie próbując Cię zrozumieć
To dość powszechna sytuacja. Czasami Twój partner może Cię osądzić i powiedzieć, że „Jesteś zbyt naiwna” lub „Jesteś taka obsesyjna. Zawsze zachowujesz się w najgorszy możliwy sposób”. Kiedy ukochany zaczynają Cię etykietować i pospiesznie osądzać, co mówisz lub robisz, nie rozumiejąc Twojego stanowiska, cierpisz.
Co możesz zrobić? Cóż, możesz zacząć od nie pozwalania nikomu na wydawanie osądów na Twój temat, a już na pewno nie Twojemu partnerowi. Żądaj szacunku, rozmawiaj z nim asertywnie i jasno określ swoje stanowisko.
Kto Cię osądza, nie znając całej sytuacji, wykazuje nie tylko brak empatii, ale także brak szacunku. Jest to sposób na dewaluację swoich przekonań, opinii, wartości i, w istocie, wszystkiego, czym jesteś.
„Nie mam żadnego problemu, to Ty mnie nie rozumiesz”
Twój partner może sprawić, że czujesz się źle, ponieważ sprawy nie idą mu tak dobrze. Jednak zamiast się do tego przyznać lub wziąć za to odpowiedzialność, projektuje na Ciebie swoją winę. Upiera się, że to Ty go nie rozumiesz i to Ty zaniedbujesz Wasz związek.
Kiedy tak się dzieje, używa strategii projekcji swojej winy na Ciebie. To, czego tak naprawdę chce, to uchylanie się od własnej odpowiedzialności, a co za tym idzie, zranienie Ciebie. Chce, abyś poczuła się źle, a tym samym on odzyskał swoją moc.
Nie graj z nim w tę grę. Jeśli to zrobisz, wpadniesz w pułapkę psychologicznej manipulacji. Powiedz mu dokładnie, jakie aspekty zawodzą w Waszym związku. Wyjaśnij, czego chcesz i oczekujesz oraz co musicie poprawić. Wyjaśnij, jakie są Twoje ograniczenia, a czego nie będziesz tolerować.
Mówi Ci, co powinnaś, a czego nie powinnaś robić
W złych związkach, opartych przede wszystkim na emocjonalnej manipulacji, niezwykle często zdarza się, że jeden z partnerów dąży do sprawowania absolutnej kontroli. Innymi słowy, mówi Ci, co powinnaś, a czego nie powinnaś robić. Może również używać szantażu, przypominając Ci, że gdybyś nie była taka, jaka jesteś, on byłby szczęśliwszy.
Odpowiedź na te sytuacje jest jasna: nigdy się nie poddawaj. Nie możesz ulegać do tego stopnia, że tracisz swoją tożsamość, godność i obraz siebie. Utrzymywanie relacji powinno być równoznaczne ze wzrostem i wzbogaceniem emocjonalnym. Jeśli ktoś narzuca Ci, jaka powinnaś być i jak powinnaś się zachowywać, tracisz siebie. Nie poddawaj się.
W badaniu przeprowadzonym przez Uniwersytet w Amsterdamie (Holandia) stwierdzono, że tego typu sytuacja może być niezwykle niebezpieczna dla osób o niskiej samoocenie. Robią oni wielkie poświęcenia, których później żałują.
Robi krzywdzące komentarze
Używanie krzywdzącej ironii i pogardy podważa Twoją godność. To, jak Twój partner wyśmiewa Cię publicznie i atakuje, aby Cię zranić, może powodować druzgocące cierpienie. W ten sam sposób krzywdzące zachowania, takie jak krzyki, złość i obelgi, są równie złe.
Dlaczego Twój partner chce, abyś poczuła się źle?
Każdy od czasu do czasu ma zły dzień i wszyscy czasami źle się zachowujemy. Jednak nie może to być zwykły tryb związku. Jeśli tak jest, może być kilka przyczyn:
- Twój partner ma problematyczny charakter. Może to być egoizm, narcyzm, niepewne przywiązanie, słaba inteligencja emocjonalna czy zły charakter.
- Twój związek ma toksyczną dynamikę. Zwykle dzieje się to od samego początku w niezrównoważonych związkach. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, Twój partner prawdopodobnie zajął wyższą pozycję, na której cieszy się większymi przywilejami.
- Masz w sobie problemy do rozwiązania. Mogą to być na przykład niska samoocena, lęk przed odrzuceniem lub porzuceniem, potrzeba zadowolenia lub brak umiejętności wyznaczania granic.
Nie ma gorszej odpowiedzi niż nicnierobienie, mówienie sobie, że Twój partner się zmieni, że być może, jeśli spróbujesz „być bardziej przychylną”, sytuacja się poprawi. Musisz postawić sprawę jasno. Jeśli Twój partner sprawia, że czujesz się źle – dzisiaj, tu i teraz, musisz mu o tym powiedzieć. Jeśli powtórzy swoje zachowanie, musisz domagać się zmiany i chęci naprawienia rzeczy.
Wreszcie, jeśli dynamika ukrytej agresji i emocjonalnego ataku się utrzymuje, musisz podjąć decyzję. Pamiętaj, że miłość jest najbardziej odżywczą i uzdrawiającą emocją, jaka istnieje. Nie ma w niej miejsca na cierpienie, łzy czy strach. Pamiętaj o tym, a wkrótce będziesz wiedzieć, co robić.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Francesca Righetti, Mariko Visserman. I Gave Too Much. Social Psychological and Personality Science, 2017; 194855061770701 DOI: 10.1177/1948550617707019
- Karakurt, G., & Silver, K. E. (2013). Emotional abuse in intimate relationships: The role of gender and age. Violence and victims, 28(5), 804-821.
- Righetti, F., & Visserman, M. (2018). I gave too much: Low self-esteem and the regret of sacrifices. Social Psychological and Personality Science, 9(4), 453-460.