Być sobą: co to znaczy?

Bycie sobą nie oznacza narzucania innym swojego sposobu bycia. To praca nad swoją najlepszą wersją siebie, taką, która pozwala czuć się wolnym, spełnionym i szczęśliwym.

Kobieta patrząca na swoje odbicie, przedstawiająca bycie sobą.

“Bądź sobą”. Tak Ci zawsze mówiono. Twoi rodzice, nauczyciele, najlepsi przyjaciele, a nawet świat marketingu i reklamy wciąż to podkreślają. Możesz nawet kupić koszulkę z nadrukiem w postaci tych słów. Jednak co tak naprawdę znaczy być sobą?

Staliśmy się ludźmi, którzy nie mają wątpliwości, jeśli chodzi o definiowanie siebie w mediach społecznościowych. Jednak uciekamy się do ogólnych i pustych definicji, aby wyrazić, kim powinniśmy być. Słowa te rzadko opisują to, kim naprawdę jesteśmy. Często jest tak dlatego, że sami tego nie wiemy. Ponadto jesteśmy zdominowani przez uwarunkowania zewnętrzne.

Chcemy się dopasować, dlatego aspirujemy do bycia częścią otaczającego nas środowiska. Musimy być lubiani i akceptowani, ale ta potrzeba odbiera nam autentyczność, a nawet dobre samopoczucie psychiczne. Tak więc w społeczeństwie, które jest przyzwyczajone do wyróżniania tych, którzy myślą, czują i działają w wyjątkowy i inny sposób, niezwykle odważne jest być sobą; tym, kim naprawdę jesteśmy…

„Stań się takim, jakim jesteś, dowiedziawszy się, co to jest”.

-Pindar-

Chłopiec z kocem na plecach myśli o tym, jak być sobą
Bycie autentycznym to podróż, która trwa całe życie i w którą każdego dnia musisz inwestować pewien wysiłek.

Być sobą oznacza…

W wielu filmach, serialach i książkach skierowanych do dzieci i młodzieży zachęca się ich do odkrycia swojej autentyczności. Są to bohaterowie i bohaterki wyłamujące się z schematów, świetliste postacie, które ze względu na swoje unikalne cechy zawsze wychodzą zwycięsko. Kiedy jednak młody czytelnik spojrzy na świat, odkryje, że został oszukany. Zobaczy, że rzeczywistość jest skrajnie inna.

Dzisiejszy świat to królestwo, w którym rządzą selfie i filtry mediów społecznościowych. Są to zasoby, które od samego początku zachęcają młodych ludzi do pokazywania fałszywego „ja”. Nastolatki uczą się, że chcąc się zintegrować, muszą naśladować innych. Dlatego „bądź sobą” staje się niczym innym jak pustym mandatem, który wygląda dobrze jako fraza na Instagramie, ale lepiej nie wprowadzać go w życie. Tu pojawiają się problemy.

Kiedy staramy się dopasować w zewnętrznych konwencjach bez łączenia się z naszą własną esencją, cierpimy. W konsekwencji dzisiejsza młodzież czuje się coraz bardziej pod presją, przytłoczona, niespokojna i pusta. Tworzą postacie i narracje, do których się zmuszają, jakby zakładali za ciasnego buta. Później ten but staje się tak niewygodny, że pojawiają się lęki, zaburzenia odżywiania i samookaleczenia.

Ujawnienie naszego prawdziwego ja jest prawdziwym wyzwaniem w świecie, w którym cyfryzacja jest najważniejsza. Gdzie szczęście zależy od pozornie niezrównanego piękna i atrakcyjności oglądanej przez filtry mediów społecznościowych. Czas dokonać zmiany, rozpocząć rewolucję i zacząć stawać się sobą. Zobaczmy jak to zrobić.

W świecie zdominowanym przez cyfryzację ludzie przyzwyczaili się do konstruowania fałszywych jaźni, które powodują jedynie nieszczęście.

Bycie sobą oznacza odkrywanie tego, kim jesteś i akceptowanie siebie

Bycie sobą oznacza skierowanie swojego spojrzenia do wewnątrz. Jesteś tak przyzwyczajony do patrzenia, podziwiania, a nawet naśladowania innych, że stałeś się automatem społecznym. Czas być trochę bardziej krótkowzroczny i skierować wzrok na to, co jest blisko Ciebie: siebie samego.

Odkryj, co Cię definiuje i jakie sytuacje, doświadczenia i odczucia sprawiają, że czujesz się dobrze. Pozostań głuchy na to, czego się od Ciebie oczekuje i słuchaj swojego wewnętrznego głosu. Może mieć wiele rzeczy do powiedzenia. Co więcej, zaakceptuj każdy ze swoich niuansów i osobliwości, ponieważ na tym polega prawda. To Twoje autentyczne ja.

Bycie sobą oznacza podejmowanie ryzyka

Kiedy w końcu odważysz się być sobą, odkładasz na bok swoje lęki, a także poczucie wstydu i niepewności. Bardziej boli Cię przeżycie całego życia wyciszając to, kim naprawdę jesteś, niż ujawnienie tego, co czujesz i czego potrzebujesz. Jednak do tego potrzebna jest odwaga i duże dawki miłości własnej – ale wysiłek będzie tego więcej niż wart. Od tego zależy Twoje szczęście.

Guler Boyraz i współpracownicy z Louisiana Tech University przeprowadzili badania, które wykazały, że osoby bardziej autentyczne wykazują niższy poziom stresu i lepsze samopoczucie psychiczne. Dlatego jeśli chcesz mieć pełniejsze życie, odważ się być sobą, zawsze i w każdej sytuacji.

Autentyczność wymaga dezaktywacji negatywnych narracji wewnętrznych

Jesteś produktem swojego wychowania, doświadczeń i otaczającej Cię kultury. Oznacza to, że zintegrowałeś wyraźnie szkodliwe wzorce myślowe i percepcje. Na przykład pomyśl o narracjach związanych z wyglądem fizycznym, w których zostałeś wychowany (zbyt gruby, za chudy, za niski, za wysoki…), a także o komentarzach na temat wartości i umiejętności (nie jesteś tego wart, nawet nie myśl o studiowaniu tego przedmiotu…).

Wykryj negatywne postrzeganie w swoim wewnętrznym dialogu i przekształć je. Zastąp je swoimi mocnymi stronami. Połącz się ze swoim potencjałem, zaletami, marzeniami i potrzebami i skup swoją uwagę na tych bardziej pozytywnych obszarach.

Aby być sobą, musisz zaakceptować swoje mocne i słabe strony. Jesteś swoimi mocnymi stronami, a także swoimi słabymi punktami.

Bycie sobą oznacza nieustanną pracę nad najlepszą wersją siebie

Twoja tożsamość i wewnętrzne ja są wymiarem wielościennym. Składają się z wielu twarzy. Niektóre są jaśniejsze, a inne nieco szare. Nie jesteś doskonały i ta niedoskonałość również integruje i określa, kim jesteś. Jednak bycie sobą oznacza codzienną pracę nad najlepszą wersją siebie, zapewniając, że zawsze dajesz z siebie wszystko.

Oznacza to również, że nigdy nie powinieneś narzucać innym tego, kim jesteś, czego chcesz i co lubisz. Szacunek jest kluczem. Autentyczność oznacza uznanie, że każdy ma własną wizję świata i że wszyscy możemy żyć razem.

Jeśli na co dzień starasz się być lepszy, dbasz o siebie i cenisz siebie oraz otaczających Cię ludzi, Twoje współistnienie będzie bardziej satysfakcjonujące.

„Ludzie często mówią, że ta czy inna osoba jeszcze się nie odnalazła. Ale jaźń nie jest czymś, co się znajduje – jest czymś, co się tworzy”.

-Thomas Szasz-

Celebrowanie tego, kim jesteś, oznacza ćwiczenie wrażliwości

Ostatnim elementem, który powinieneś więcej praktykować, aby być sobą, jest wrażliwość. Jest to jednak skomplikowane. W końcu istnieją aspekty siebie, których nie lubisz lub boisz się ujawnić innym. Nie robisz tego, ponieważ boisz się krytyki lub, co gorsza, niezrozumienia.

Aby naprawdę celebrować to, kim jesteś, dobrze jest się oczyścić. Ujawnij swoje lęki, te rany z przeszłości, sfrustrowane marzenia, a nawet chroniczne choroby. Gdybyśmy wszyscy to zrobili, może odkrylibyśmy, jak niewiarygodnie jesteśmy podobni. Odpadłoby wiele masek, filtrów i kłamstw, a my przyjęlibyśmy się w bardziej autentyczny, prosty i znaczący sposób.

Warto spróbować. Chociaż bycie sobą jest trudnym zadaniem w nieco frywolnym świecie, każdy wysiłek, który podejmiesz, będzie tego wart.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Boyraz, G., Waits. J.B. and Felix, V.A. (2014). Authenticity, life satisfaction and distress: A longitudinal analysis. Journal of Counseling Psychology, 61, 498–505.
  • Kifer, Y., Heller, D., Perunovic, W.Q.E. and Galinsky, A.D. (2013). The good life of the powerful: The experience of power and authenticity enhances subjective well-being. Psychological Science: Research, Theory, and Application in Psychology and Related Sciences, 24, 280–8
Scroll to Top