Aplikacje dotyczące zdrowia psychicznego: jak skuteczne są?

Technologia zdołała poprawić nasze życie w wielu aspektach. Dzisiaj dowiemy się, jak pomocne są aplikacje, które twierdzą, że poprawiają nasze zdrowie psychiczne.

Umysł podłączony do telefonu komórkowego, przedstawiający aplikacje zdrowia psychicznego.

W tej nowej erze, w której dominuje globalizacja i komunikacja zdalna, trudno się dziwić, że aplikacje dotyczące zdrowia psychicznego stały się niezwykle popularne. Są dostępne, intuicyjne i zazwyczaj bezpłatne. Jednak, jak w przypadku wszystkich nowych wynalazków, konieczne jest określenie warunków ich prawidłowego użytkowania.

Obecnie toczy się wiele dyskusji na temat korzystania z tych aplikacji. Wynika to z faktu, że badania nad ich skutecznością nie przyniosły rozstrzygających wyników. Dodatkowo zamieszanie potęguje fakt, że każda aplikacja należy do konkretnej firmy i to właśnie te firmy finansują wiele badań w tej dziedzinie.

Kobieta z aplikacją zdrowia psychicznego
Te aplikacje są również przydatnym narzędziem do przełamywania piętna otaczającego choroby psychiczne.

Aplikacje dotyczące zdrowia psychicznego

Aplikacje dotyczące zdrowia psychicznego to aplikacje mobilne. Ich celem jest pomoc użytkownikowi w wykrywaniu wzorców zachowań patologicznych. Niektóre z nich dążą do tego, aby pacjenci bez konieczności konsultacji mogli dowiedzieć się, czy cierpią na dane zaburzenie.

W tej kategorii zgrupowane są różne typy aplikacji. Na przykład aplikacje do medytacji, interwencje oparte na wiadomościach tekstowych lub aplikacje do rzucania palenia.

Niektóre z nich zawierają zajęcia i ćwiczenia. Chociaż nie próbują zastępować terapii, zamierzają pomóc użytkownikowi zmienić jego niezdrowe nawyki lub te, które szkodzą jego zdrowiu psychicznemu. Aplikacje naśladują cały proces terapeutyczny, wywiad, diagnozę i leczenie.

Popularność aplikacji związanych ze zdrowiem psychicznym

Istnieją spekulacje, że natychmiastowość i wygoda są powodem sukcesu aplikacji do zdrowia psychicznego. Niemniej jednak mają one też inne właściwości, które czynią je atrakcyjnymi dla publiczności. Niektóre z nich to:

  • Wiele aplikacji jest bezpłatnych. Dlatego ludzie, których nie stać na opłacenie prywatnej terapii, mogą pójść tą drogą, aby złagodzić swoje problemy psychiczne.
  • Przewlekły stres i niepokój to plaga w dzisiejszym społeczeństwie. Konkurencyjność i zapotrzebowanie na wydajność, które dominują, mają tendencję do użyźniania gruntu dla tych dwóch zaburzeń. Co więcej, pacjenci często myślą, że nie mają czasu na terapię, więc sięgają po aplikacje.
  • Są metodą podejścia do terapii twarzą w twarz. Wiele osób, dla których temat zdrowia psychicznego jest obcy i niewiele wiedzą w tej kwestii, może zacząć korzystać z tych aplikacji.
  • Służą jako wsparcie dla terapii konwencjonalnej. Zwykle zawierają mechanizmy poprawiające przestrzeganie proponowanych na terapii metod. W związku z tym są bardzo pomocne dla wielu pacjentów.

Ważne jest, aby rozważyć aplikacje dotyczące zdrowia psychicznego jako realną opcję, ponieważ świat cyfrowy jest nieuniknioną częścią rozwoju współczesnego społeczeństwa. Z tego powodu sprzeciwianie się im, zamiast ich akceptowania, prowadzi jedynie do zamykania naszych umysłów na narzędzia, które mogą się przydać.

Czy naprawdę są przydatne?

Akceptacja nowych zjawisk i włączenie ich do naszego życia jest w porządku, ale czy te aplikacje naprawdę pomagają w przezwyciężaniu zaburzeń? Dotychczasowe badania przyniosły pozytywne rezultaty. Należy jednak do nich podchodzić z ostrożnością.

Innymi słowy, nie ma ostatecznej odpowiedzi co do użyteczności tych aplikacji. Jest ich tysiące i skupiają się na różnych obszarach zdrowia psychicznego. Niektóre są skuteczne, inne nie. Dlatego na razie jedynym konsensusem, jaki osiągnięto, jest to, że nie są w stanie zastąpić tradycyjnej terapii.

Z drugiej strony istnieją dowody potwierdzające ich skuteczność jako narzędzia w terapii twarzą w twarz. Ponadto osoby, które używają tego typu aplikacji do nabywania zdrowszych nawyków, często bardzo z nich korzystają.

Kobieta z aplikacją do medytacji
Niektóre aplikacje zdrowia psychicznego, które skupiają się na poprawie pewnych zdrowych nawyków, pomagają pacjentowi je nabyć.

Środki ostrożności

Podobnie jak w innych obszarach, do korzystania z aplikacji tworzonych przez firmy poszukujące korzyści należy podchodzić z ostrożnością. Głównym zagrożeniem jest przytłaczająca liczba tego typu aplikacji oraz brak ich standaryzacji i regulacji.

Wreszcie, podczas gdy wiele aplikacji związanych ze zdrowiem psychicznym opiera się na wiarygodnych i rzetelnych badaniach, inne rozpowszechniają informacje, które mogą okazać się szkodliwe dla tych, którzy je stosują.

Dlatego, jeśli zdecydujesz się na ich użycie, powinieneś najpierw krytycznie przeanalizować wszystkie referencje i badania dotyczące aplikacji, której chcesz używać.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Goldberg, S. B., Lam, S. U., Simonsson, O., Torous, J., & Sun, S. (2022). Mobile phone-based interventions for mental health: A systematic meta-review of 14 meta-analyses of randomized controlled trials. PLOS Digital Health1(1). https://doi.org/10.1371/journal.pdig.0000002
  • Marshall, J. M., Dunstan, D. A., & Bartik, W. (2020). Effectiveness of Using Mental Health Mobile Apps as Digital Antidepressants for Reducing Anxiety and Depression: Protocol for a Multiple Baseline Across-Individuals Design. JMIR Research Protocols9(7), e17159. https://doi.org/10.2196/17159
  • Wang, K., Varma, D. S., & Prosperi, M. (2018). A systematic review of the effectiveness of mobile apps for monitoring and management of mental health symptoms or disorders. En Journal of Psychiatric Research (Vol. 107, pp. 73-78). https://doi.org/10.1016/j.jpsychires.2018.10.006
  • Clay, R. A. (2021). Mental health apps are gaining traction. Monitor on Psychology52(1).
  • Wasil, A. R., Gillespie, S., Patel, R., Petre, A., Venturo-Conerly, K. E., Shingleton, R. M., … & DeRubeis, R. J. (2020). Reassessing evidence-based content in popular smartphone apps for depression and anxiety: Developing and applying user-adjusted analyses. Journal of Consulting and Clinical Psychology88(11), 983.
  • Martinengo, L., Van Galen, L., Lum, E., Kowalski, M., Subramaniam, M., & Car, J. (2019). Suicide prevention and depression apps’ suicide risk assessment and management: a systematic assessment of adherence to clinical guidelines. BMC medicine17(1), 1-12.
Scroll to Top