Wpływ stresu na Twoją skórę

Niepokój ma negatywny wpływ na Twoją skórę. W tym artykule przyjrzymy się niektórym sposobom, w jakie się objawia.
Wpływ stresu na Twoją skórę

Ostatnia aktualizacja: 16 maja, 2022

Bycie w ciągłym stresie i stanie nerwowym jest ogólnie rzecz biorąc szkodliwe dla Twojego ciała. Jednak najbardziej widoczny jest wpływ stresu na Twoją skórę. Twoja skóra jest pierwszą barierą obronną Twojego ciała. W grę wchodzi również aspekt estetyczny, ponieważ zmiany na skórze są widoczne dla innych.

Pomimo faktu, że zaburzenia psychiczne stają się coraz mniej napiętnowane, nadal nie otrzymują one niezbędnej uwagi ze strony społeczeństwa jako całości. Skłania to wiele osób (zwłaszcza tych, którzy nie mają środków na dostęp do prywatnej opieki zdrowotnej) do szukania sposobów samodzielnego radzenia sobie z tymi problemami.

Twoja skóra jest jednym z najdelikatniejszych organów Twojego ciała. Z tego powodu należy się spodziewać, że będzie to jeden z pierwszych dotkniętych negatywnymi skutkami, gdy regularnie doświadczasz stresu. Twoja skóra będzie wykazywać wszystkie oznaki, że poziom kortyzolu zaczyna mieć wpływ na Twoje ciało.

Wpływ stresu na Twoją skórę

Prawdopodobnie zauważyłaś, że kiedy jesteś zestresowana, Twój wygląd pogarsza się. Nie chodzi tylko o to, że masz przygnębiony wyraz twarzy lub cienie pod oczami od niewyspania, ale także pojawia się trądzik, a rany goją się wolniej, niż zwykle.

Wynika to z mechanizmów chemicznych regulowanych przez hormony we krwi. Reagują one na Twój stan czujności psychologicznej, który trwa zbyt długo. Przyjrzyjmy się najczęstszym objawom wpływu stresu na Twoją skórę.

Dziewczyna drapie się po ramieniu
Stres może powodować pokrzywkę i inne rodzaje wysypki skórnej.

1. Trądzik

Wykazano, że stres psychologiczny pogarsza trądzik. Wraz ze wzrostem poziomu kortyzolu we krwi, skóra wydziela więcej tłuszczu, przez co pojawia się coraz więcej zaskórników i wyprysków.

2. Atopowe zapalenie skóry

Twoja skóra staje się bardziej wrażliwa w sytuacjach stresowych. Jest to naprawdę przydatne, ponieważ oznacza to, że wszystkie Twoje zmysły są wyostrzone w chwilach zagrożenia. Jednak nie jest to tak pomocne, gdy dzieje się to w sposób ciągły.

Błędne koło między swędzeniem a drapaniem komplikuje stan skóry, powodując pojawienie się atopowego zapalenia skóry. Stan ten objawia się pręgami, egzemą lub wysypką.

3. Łojotokowe zapalenie skóry

Kortyzol zwiększa produkcję sebum w skórze. Zjawisko to powoduje łojotokowe zapalenie skóry. Podobnie jak w przypadku atopowego zapalenia skóry, na skórze pojawiają się zmiany, które nasilają się w wyniku ciągłego drapania.

4. Nawroty łuszczycy

Łuszczyca to przewlekła choroba charakteryzująca się przyspieszeniem cyklu życiowego komórek skóry, które umierają przedwcześnie. Wiadomo jednak, że stres powoduje częstsze epizody niż miałoby to miejsce w normalnych warunkach.

5. Oznaki starzenia się skóry

Kiedy Twoja skóra wykryje stresujące zdarzenia na zewnątrz, takie jak bardzo niska lub wysoka temperatura lub ciśnienie, wysyła sygnały do osi podwzgórze-przysadka-nadnercza. To wyzwala uwalnianie kortyzolu i innych hormonów, które rozwiązują rzekomy problem.

Ten mechanizm obronny, aktywowany przewlekle, wpływa na ukrwienie skóry. Jest on kierowany do Twoich mięśni i narządów odpowiedzialnych za uruchamianie reakcji walki-ucieczki-zamrożenia. Najbardziej uderzające skutki stresu na skórze w takich przypadkach to:

  • Zmarszczki.
  • Wiotkość.
  • Kropki.
  • Matowa skóra.
  • Utrata elastyczności.
Kobieta z plamami na twarzy
Stres powoduje produkcję kortyzolu, który rozpala skórę.

6. Infekcje i problemy z gojeniem

Stres osłabia również układ odpornościowy. Dlatego jest bardzo prawdopodobne, że oprócz częstszego zachorowania zauważysz, że Twoje rany goją się wolniej i są bardziej podatne na infekcje. Jest to szczególnie powszechne w przypadku trądziku.

Co zrobić, aby uniknąć skutków stresu na skórze

Ponieważ źródłem problemu jest chroniczny stres, jest to pierwsza rzecz, którą powinieneś spróbować rozwiązać. Jednak łatwiej jest mówić o naprawieniu tego problemu niż to zrobić, ponieważ prawdopodobnie dobrze wiesz, jak wygląda ten proces, jeśli kiedykolwiek usłyszałeś: „Spróbuj się nie martwić”.

Nie należy lekceważyć pomocy psychologa. Stawianie czoła życiowym problemom, gdy jesteś w ciągłym strachu i niepokoju, nie jest łatwe. Możesz nawet nie wiedzieć, od czego zacząć. Dlatego złagodzenie tego stresu nie tylko poprawi zdrowie Twojej skóry, ale ogólnie Twoje życie.

W międzyczasie możesz zwalczyć skutki stresu na skórze za pomocą zabiegu poprawiającego jej wygląd i zdrowie. W tym celu możesz skonsultować się z lekarzem lub zaufaną kliniką kosmetyczną.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gracia, M.J. y Ruiz, S. Estrés, calidad de vida y psoriasis: estado actual. Psiquiatr Biol. 2001;08:141-5
  • Cheng, Yi., Lyga, John.Brain-Skin Connection: Stress, Inflammation and Skin Aging. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4082169/
  • Alonso, O. E. R., Sánchez, M. B. R., Fernández, M. H., & González, M. A. (2019). Aspectos de interés sobre dermatitis atópica, su diagnóstico y tratamiento. Revista Médica Electrónica41(2), 496-507.
  • Chiu, A., Chon, S. Y., & Kimball, A. B. (2003). The response of skin disease to stress: changes in the severity of acne vulgaris as affected by examination stress. Archives of dermatology139(7), 897-900.
  • Acuña De La Rosa, J. J., Altamar Castro, G. A., & Oñoro Vargas, P. R. (2020). Acné y estrés: Una problemática común entre los estudiantes de medicina.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.