Kiedy para decyduje się na dziecko, obydwoje partnerzy wierzą, że proces ten będzie łatwy. Co się jednak dzieje, gdy ciąża nie przychodzi? Zwykle zwiększa niepokój. Ta reakcja na sytuację, choć normalna, jest przeszkodą w faktycznym poczęciu. Lęk przed próbą zajścia w ciążę może po prostu utrudnić ten proces.
Kiedy pojawia się niepokój, kobiety zaczynają zadawać sobie pytania: „Czy mogę być bezpłodna?”, „Co jest ze mną nie tak?”, „A jeśli nigdy nie uda mi się zajść w ciążę?”. Tego typu pytania, zamiast promować rozsądne rozwiązanie problemu, zwiększają jedynie poziom stresu partnerów.
Lęk przed próbą zajścia w ciążę
Stres towarzyszący tej frustrującej sytuacji wydaje się mieć niekorzystny wpływ na płodność. W jednym z badań odkryto, że kobiety z wyższym poziomem cytokin, hormonu, który wzrasta wraz ze stresem, mają mniejsze prawdopodobieństwo poczęcia dziecka.
Oprócz cytokin, wysokie stężenia alfa-amylazy ślinowej, enzymu wydzielanego przez gruczoły ślinowe w odpowiedzi na stres, również wiązano ze zmniejszoną płodnością. Jedno z badań wykazało, że kobiety, które miały wysokie stężenie tego enzymu, miały 29-procentowy spadek płodności.
Niemniej jednak do powyższych wyników należy podchodzić z dużą ostrożnością, gdyż związek przyczynowy między stresem a lękiem związany z niepłodnością lub problemami z poczęciem dziecka nie jest jeszcze zbyt jasny i może być niezwykle trudny do potwierdzenia. Niemniej jednak nie można zaprzeczyć, że nieustanne nieudane próby, gdy chcesz zajść w ciążę, generują wiele niepokoju. Dlaczego tak jest?
Co powoduje niepokój związany z poczęciem dziecka?
Istnieje wiele czynników, które mogą wywoływać lęk przed próbą zajścia w ciążę. Przyjrzymy się tym najczęstszym.
1. Postrzeganie, że coś wartościowego jest zagrożone
Wartość to coś, co uważa się za wartościowe i ważne dla życia, bez czego istnienie nie miałoby sensu. Dlatego jeśli dostrzegasz, że fundamentalna wartość Twojego życia jest zagrożona unicestwieniem, pojawia się niepokój. Tym samym lęk przed próbą poczęcia staje się egzystencjalną reakcją na możliwość, że nie realizuje się wartości prokreacji i bycia matką lub ojcem.
Dla osób, które chcą być rodzicami, posiadanie dziecka ma ogromne znaczenie. Często nie wyobrażają sobie nawet szczęśliwego życia w przyszłości bez dziecka. Co więcej, im większe pragnienie prokreacji oraz im bardziej wartościowy i znaczący jest ten akt, tym większy jest niepokój o niepoczęcie.
2. Presja rówieśników
W wielu społeczeństwach kobiety znajdują się pod ogromną presją, aby zostać matkami. Niektórym udaje się zignorować tę presję, innym nie.
W obliczu tak dużego nacisku kobieta, która nie jest w stanie rozwiązać tej sytuacji, może czuć się niekompletna. Ciągłe pytania o to, kiedy urodzi dziecko, nieustannie karmią jej codzienny dyskomfort.
3. Zegar biologiczny
Fakt, że od pewnego wieku kobiecie trudniej jest zajść w ciążę, może być również źródłem presji. Kobieta może dostrzec, że “czas na zostanie matką ucieka”. To prowadzi ją do zmartwień, a w końcu do rozpaczy.
Ostatnie postępy naukowe pozwoliły w pewnym stopniu „zatrzymać” zegar biologiczny za pomocą zamrażania jaj. Dzięki tej technice kobiety mogą zapewnić sobie swój potencjał reprodukcyjny na przyszłość, jeśli nie są na to gotowe w danym momencie.
4. Środowisko
Bezpośrednie otoczenie, chociaż jest źródłem wsparcia, może również stać się generatorem stresu. Jest tak, ponieważ przyjaciele i rodzina często udzielają dobrych rad, które ostatecznie sprawiają, że kobieta jest jeszcze bardziej zaniepokojona poczęciem. Dlatego nieświadomie stają się źródłem presji.
5. Ciągły widok kobiet w ciąży
Im bardziej czegoś chcesz, tym częściej dostrzegasz to w swoim otoczeniu. Na przykład, kiedy jesteś głodny, stajesz się bardziej świadomy reklam produktów spożywczych. Podobnie dzieje się z kobietami, które chcą mieć dziecko lub zajść w ciążę. Wszędzie widzą kobiety w ciąży lub matki z dziećmi na rękach. To jeszcze jedno źródło niepokoju, bo wywołuje wrażenie, że „każdy ma dziecko oprócz mnie”.
Media społecznościowe mogą być również stałym źródłem niepokoju. Kobieta, która chce zajść w ciążę, prawdopodobnie będzie śledzić strony związane z tematem, które mimowolnie nieustannie przypominają jej o jej sfrustrowanym pragnieniu. Dane przeglądania (pliki cookie) mogą również bombardować ją stronami i artykułami na temat ciąży, gdy przeprowadza ona podobne wyszukiwania w Internecie. Wszystko to sprawia, że czują się bardziej niespokojne.
Jak zmniejszyć lęk przed próbą zajścia w ciążę?
Nie ma magicznych sposobów na powstrzymanie niepokoju, ale są rzeczy, które możesz zrobić, aby zmienić sposób, w jaki się z nim odnosisz. Przyjrzyjmy się, co możesz zrobić, jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji.
1. Zaakceptuj swoje zmartwienia i obsesje
Im bardziej walczysz, aby o tym nie myśleć i nie martwić się o to, tym więcej będziesz to robić. Choć może to brzmieć paradoksalnie, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to słuchać swoich myśli i pozwolić sobie na bycie z nimi. W końcu, jeśli walka z nimi nie zadziałała, po co dalej to robić? Spróbuj połączyć się ze swoimi pomysłami i emocjami.
Zaakceptuj swoją obecną sytuację, ale nie przestawaj dążyć do osiągnięcia celu. Akceptacja nie oznacza rezygnacji. Oznacza to otwarcie się na to, co się dzieje, patrzenie na to i odpowiednie działanie. Akceptacja wymaga połączenia się ze wszystkimi nieprzyjemnymi doznaniami, z dyskomfortem, smutkiem i niepokojem. Ćwiczeniem, które może Ci w tym pomóc, jest oddychanie i obserwacja. Zobaczmy, jak możesz to zrobić.
2. Świadome oddychanie przeponowe
Zajmij wygodną pozycję. Zamknij oczy i zwróć uwagę na swój oddech. Obserwuj jego rytm i głębię. Czy jest głęboki czy płytki? Oddychasz szybko czy wolno? Następnie połóż rękę na brzuchu i upewnij się, że podczas oddychania czujesz, jak żołądek napełnia się i opróżnia z każdym wdechem i wydechem. Połóż drugą rękę na klatce piersiowej i staraj się nie ruszać nią podczas oddychania. Tylko ta, którą masz na brzuchu, powinna się poruszać.
Oddychaj powoli przez nos, tak aby ręka na brzuchu poczuła rosnący nacisk. Twoja ręka na klatce piersiowej powinna pozostać nieruchoma. Wstrzymaj na chwilę oddech i powoli wydychaj powietrze ustami, abyś poczuł, jak ręka na brzuchu opada.
Teraz pozwól, aby oddech odbywał się normalnie, nie kontroluj go. W tym stanie bezruchu i ciszy obserwuj swoje myśli, emocje i niepokój. Jak się czujesz? Z jakiej części Twojego ciała wyłaniają się te uczucia? O czym myślisz?
Po prostu na nie patrz. Nie próbuj się opierać, po prostu otwórz się na spotkanie z problemami twarzą w twarz. To ćwiczenie oddychania przeponowego może bardzo pomóc w aktywacji filologicznej, która powoduje stres i niepokój.
3. Niech Twój umysł odpocznie
Ogranicz się do robienia tylko tego, co konieczne, aby zajść w ciążę. Nie szukaj w mediach społecznościowych informacji na ten temat. Zmniejsz swoją ekspozycję na wszystko, co jest dla Ciebie źródłem niepokoju związanego z tym procesem. Skrócenie czasu poświęcanego na wszystkie sprawy związane z ciążą jest naprawdę dobrą strategią, aby dać odpocząć umysłowi.
Nie będzie Ci łatwo odłączyć się od wszystkiego na raz. Rób to stopniowo. Odłączenie nie oznacza, że przestaniesz próbować. Zamiast tego unikniesz przeładowania umysłu informacjami na ten temat. Pracuj nad skupieniem się na robieniu tylko tego, co jest konieczne do zajścia w ciążę. To dlatego, że jest tak wiele rzeczy, które tylko zwiększają Twój niepokój.
4. Wyrzuć to z siebie
Podziel się tym, co czujesz z ludźmi wokół Ciebie. Daj upust swoim uczuciom. Prawdę mówiąc, dodawanie słów do tego, co się z Tobą dzieje, w przyjaznym środowisku, bez względu na to, jak małe, zwykle przyniesie wielkie poczucie ulgi. Inną opcją jest zapisanie tego na piśmie.
Wreszcie, nie pozwól, aby Twój niepokój z powodu próby wyobrażenia sobie zwycięstwa w bitwie. W końcu bycie matką wymaga odwagi, wysiłku, wrażliwości i dużego poświęcenia. Nawet jeśli jest Ci teraz ciężko, nie poddawaj się.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Haimovici, F., Anderson, J. L., Bates, G. W., Racowsky, C., Ginsburg, E. S., Simovici, D., & Fichorova, R. N. (2018). Stress, anxiety, and depression of both partners in infertile couples are associated with cytokine levels and adverse IVF outcome. American journal of reproductive immunology, 79(4), e12832.
- Lynch, C. D., Sundaram, R., Maisog, J. M., Sweeney, A. M., & Buck Louis, G. M. (2014). Preconception stress increases the risk of infertility: results from a couple-based prospective cohort study—the LIFE study. Human reproduction, 29(5), 1067-1075.
- Rooney, K. L., & Domar, A. D. (2022). The relationship between stress and infertility. Dialogues in clinical neuroscience.