Dzisiaj nie można wyobrazić sobie mózgu i naszego własnego funkcjonowania bez obecności nieświadomego umysłu. Jednak powszechne jest kontynuowanie pewnych nieco tendencyjnych wyobrażeń na temat tego, czym jest podświadomość, mimo że jest to wymiar tak decydujący dla człowieka. W rzeczywistości niektórzy nadal przyjmują za pewnik, że jest to jak bagażnik, w którym ukrywamy nasze ukryte pragnienia, traumy i popędy.
W pewien sposób freudowska perspektywa nieświadomości nadal przenika naszą zbiorową ideologię. Niemniej jednak podświadomość wykracza daleko poza wszystko, co wypieramy. Niemniej jednak Zygmunt Freud był głównym współpracownikiem w dziedzinie nauki i psychologii dotyczącej tej psychologicznej konstrukcji.
Przez cały XIX wiek nieświadomość była postrzegana jako przeciwieństwo sumienia lub rozumu. Kojarzyła się z uniwersum szaleństwa, tego, co ukryte i uważana była za niewiele więcej niż ciemną stronę psychiki. W 1915 Freud opublikował Nieświadomość i w tej pracy podał nowatorską definicję.
Opisał to jako ten obszar naszej psychiki, który obejmuje dużą część naszych procesów umysłowych. Co więcej, stoi za wszystkim, co robimy, mówimy lub pragniemy. Przyjrzyjmy się bliżej.
Szeroko zakrojone badania naukowe pokazują, że duża część aktywności umysłowej odbywa się nieświadomie. Rzeczywiście, wiele z tego, co robimy, jest automatyczne i zarządzane przez wciąż nieznany, ale decydujący obszar nieświadomości.
Podświadomość kontroluje prawie wszystko
Aby zrozumieć moc i znaczenie nieświadomego umysłu, należy pamiętać, że mózg jest nadpobudliwym narządem. W rzeczywistości nigdy nie odpoczywa i wykonuje wiele zadań. W konsekwencji jego wydatek energetyczny jest ogromny. Dlatego twój mózg potrzebuje „sprzymierzeńca”, aby automatycznie wykonywać dla niego podstawowe zadania, bez odwracania uwagi.
Musimy odłożyć na bok klasyczny pogląd, że nieświadomość ogranicza się do skrywania popędów i ukrytych pragnień. To, co robi nieświadomość, to zajęcie się większością ciężkiego podnoszenia myśli. Mówiąc prościej, twój mózg potrzebuje równoległego i nieświadomego przetwarzania. To dlatego, że nie możesz być świadomy wszystkiego, co robisz w swoim codziennym życiu.
Czytać, jeździć na rowerze, pisać, wiedząc, że Moskwa jest stolicą Rosji, że After Dark to książka Murakamiego, albo że bardziej lubisz zieloną herbatę niż czarną. To są wszystkie wymiary kontrolowane przez twoją podświadomość. W rzeczywistości, gdy tylko nauczysz się czegoś, odkrywasz coś, co ci się podoba, lub gdy pamięć się utrwali, ta informacja jest zautomatyzowana i zarządzana przez twój nieświadomy umysł.
Fałszywe poczucie kontroli, które masz we wszystkim, co robisz
Masz naiwne uczucie, że masz pełną kontrolę nad wszystkim, co robisz. Wstajesz rano, bierzesz prysznic, jeździsz metrem do pracy, jesz, wchodzisz w interakcję, podejmujesz decyzje, itp. W rzeczywistości zakładasz, że twoje świadome życie jest właśnie tym: efektywnym radzeniem się w codziennym życiu.
Jednak wiele z tego, co robisz, odpowiada automatycznym działaniom. Wykazał to ojciec psychologii naukowej, William James. Z chwilą, gdy pewne czynności lub procesy zostaną wyuczone i często wykonywane, stają się automatyczne. Tak bardzo, że wiele z tego, co robisz, jest poza twoją świadomą kontrolą.
Na przykład pierwsze dziesięć razy pianista ćwiczy utwór muzyczny, musi o tym pomyśleć i uważnie skupić się na partyturze. Ostatecznie zaczną to robić automatycznie i nieświadomie. Jak wykazał psycholog i zdobywca Nagrody Nobla, Daniel Kahneman, Twój mózg ma ograniczoną ilość zasobów poznawczych i wymaga, aby duża część zadań była automatyczna i nieświadoma.
Wiele twoich decyzji jest nieświadomych. Nie przestajesz analizować każdej zmiennej i informacji, ponieważ zajęłoby to czas, którego nie zawsze masz. Potrzebujesz tego mechanizmu, aby szybko reagować na wymagania Twojego otoczenia.
Inteligencja również potrzebuje nieświadomego umysłu
W świetle powyższego możesz zapytać, czy jeśli twoimi działaniami prawie zawsze rządzi twój nieświadomy umysł, czy to czyni cię mniej inteligentnym? Gdzie wkracza twoja zdolność do inteligentnego działania? Dr Elizabeth Loftus, matematyk i psycholog z Uniwersytetu Stanforda, oraz Mark Klinger przeprowadzili badania, które wykazały, że każdy proces poznawczy wymaga zarówno umysłu świadomego, jak i nieświadomego.
Stwierdzili, że inteligencja musi również wykorzystywać już zintegrowane uczenie się, wspomnienia, a nawet intuicję. Rzeczywiście, złożone poznanie wymaga planowania, logicznego rozumowania, głębokiej analizy i świadomego myślenia. Jednak w tym psychologicznym rzemiośle na wysokim poziomie musisz także wykorzystać swoją podświadomość. Razem budują wszystko, czym jesteś.
Wreszcie, powinniśmy przestać myśleć o nieświadomości jako niczym więcej niż tej części naszej psychiki, w której wszystko, co wypieramy, jest ukryte. W rzeczywistości nasza nieświadomość jest również sprzymierzeńcem naszej inteligencji.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Bargh, J. A., & Morsella, E. (2008). The Unconscious Mind. Perspectives on psychological science : a journal of the Association for Psychological Science, 3(1), 73–79. https://doi.org/10.1111/j.1745-6916.2008.00064.x
- Loftus EF, Klinger MR. Is the unconscious smart or dumb? Am Psychol. 1992 Jun;47(6):761-5. doi: 10.1037//0003-066x.47.6.761. PMID: 1616173.
- Weinberger, J., & Stoycheva, V. (2019). The unconscious: Theory, research and clinical implications. New York: Guilford.