The Shift to film reżysera Michaela A. Goorjiana. Głównym bohaterem jest Wayne Dyer, autor słynnego poradnika Your Erroneous Zones.
W filmie doktor Wayne Dyer pełni rolę przewodnika i nauczyciela duchowego dla niektórych ludzi, których spotyka w swojej pracy. Poprzez swoje rozmowy i doświadczenia uświadamia im, że życie nie jest rzeką płynącą z prądem. Jego celem jest, aby każdy znalazł własną ścieżkę i odkrył swoje „prawdziwe ja”.
Dzięki niemu inni widzą, że wszystko w ich życiu może odzyskać sens, jeśli będą potrafili słuchać siebie nawzajem, i odważą się iść drogą, którą wyznaczyły im ich serca. Wszyscy są w stanie dokonać zmiany, jeśli naprawdę czują, że nie są tam, gdzie chcą.
Trzy historie w filmie The Shift
Film przedstawia trzy różne historie. Wszystkie dotyczą bohaterów, którzy zgubili kierunek swoich marzeń, a ich życie jest puste.
Oddana matka
Pierwszy przypadek dotyczy matki, która była tak oddana rodzinie, że zapomniała żyć własnym życiem. Przez lata dawała z siebie wszystko dla dobra swojej rodziny, a własne marzenia, hobby, pragnienia i zainteresowania zostawiała na uboczu. Powoli zaczyna zdawać sobie z tego sprawę i uczy się sposobów na odzyskanie życia.
Jako istoty ludzkie wszyscy zasługujemy na naszą indywidualną przestrzeń. To miejsce, w którym urzeczywistniasz siebie. Uświadamiasz sobie, kim jesteś. Poświęcenie czasu dla siebie jest niezbędne. Ci, którzy nie znajdują czasu dla siebie z powodu przepracowania lub konieczności opiekowania się innymi, z czasem będą czuli jedynie pustkę w swoim życiu.
Nieszczęśliwe małżeństwo
Druga historia dotyczy małżeństwa. Para jest przyzwyczajona do wysokiego standardu życia. Wydawało się, że mają wszystko, ale zdają sobie sprawę, że bogactwo nie daje szczęścia. To dlatego, że nie jesteśmy tym, co mamy. W przeciwnym razie, jeśli pewnego dnia stracimy swoje rzeczy, zostaniemy z niczym. W tej historii para uczy się cenić małe rzeczy. Odkrywają, że ich największe bogactwo kryje się w prostocie i drobnych szczegółach życia.
Oddany profesjonalista
Trzecia opowieść opowiada o ambitnym reżyserze filmowym, który zapomniał żyć teraźniejszością i skupił się wyłącznie na swojej pracy. Jego przyszłość i sukcesy, które miały nadejść, były jedyną rzeczą, która zajmowała mu czas. To pragnienie życia wyłącznie dla swojej pracy oznaczało, że pozwolił, by teraźniejszość, „teraz”, przeminęła.
Wytyczne do osiągnięcia spełnienia
Film The Shift przypomina nam, że wszyscy możemy cieszyć się pełnym życiem. Jednak jak to robisz?
- Żyj świadomie, delektuj się chwilą obecną w całości. Aby to zrobić, musisz być obecny w danej chwili i nie pozwalać swojemu umysłowi błądzić.
- Odłóż na bok swoje ego. Pamiętaj, że nie jesteś ani swoją pracą, ani majątkiem. Kiedy żyjesz od wewnątrz, jako duchowa istota, która koncentruje się na tym, jaki jesteś, bez etykietek, wtedy Twoje dobro zaczyna płynąć w Tobie.
- Zrezygnuj z perfekcji. Nie musisz być doskonały. Ludzie nie są perfekcyjni, nie jest to potrzebne do szczęścia.
- Nie jesteś swoją reputacją. Jeśli będziesz żył zgodnie z tym, co myślą o Tobie inni, stracisz wolność. W końcu każdy może swobodnie myśleć, co chce i nie powinno to wpływać na Twój sposób życia. Reputacja to coś nienamacalnego, stworzone przez innych, czemu nie należy przywiązywać zbytniej wagi. Najważniejsze nie jest to, co dzieje się na zewnątrz, ale to, co dzieje się w Tobie.
- Słuchaj siebie bez osądzania. Przy podejmowaniu decyzji problemem jest zazwyczaj Twoje ego. Innymi słowy, na światło dzienne wychodzi perfekcjonistyczna część ciebie, która przypomina Ci, że bycie „normalnym” oznacza robienie pewnych rzeczy. Kiedy jednak powstrzymasz swoje ego przed tego typu ingerencją, wszystko zacznie płynąć naturalnie i poczujesz się dobrze.
The Shift to z pewnością film, nad którym warto się zastanowić. Sprawi, że zadasz sobie pytanie, czy jesteś tam, gdzie chcesz być, czy naprawdę żyjesz, czy pozwalasz uciec swoim marzeniom i szczęściu. Jesteś twórcą własnego życia i wszystko może odzyskać sens, jeśli zrobisz coś, co poprowadzi je w swój szczególny i osobisty sposób.