Narcystyczne zaburzenie osobowości w filmach

Narcystyczne zaburzenie osobowości stało się niezwykle interesującym tematem, który wielu filmowców wybiera w swoich produkcjach.

Mężczyzna z narcystycznym zaburzeniem osobowości.

Zaburzenia psychiczne zawsze były dobrym źródłem inspiracji dla dużego ekranu. Pozwalają na emocjonujące wątki i zwroty akcji, które bez wątpienia wzbudzają zainteresowanie widza. Jak jednak narcystyczne zaburzenie osobowości jest przedstawiane w filmach?

Wielu reżyserów sięgało po tego typu tematy z powodów kulturowych, społecznych czy refleksyjnych. Prawdę mówiąc, prawdopodobnie sam widziałeś kiedyś film, który dotyczy problemu, jakim jest narcystyczne zaburzenie osobowości. Niemniej jednak możesz nie wiedzieć, jakie dokładnie są cechy tego zaburzenia. W tym artykule omówimy kilka przykładów filmów, które oferują bardziej szczegółowe zrozumienie.

Narcystyczne zaburzenie osobowości

To szczególne zaburzenie osobowości charakteryzuje osoby, które wymagają od innych dużej uwagi. Ponadto zwykle brakuje im otwartości, jeśli chodzi o pogodzenie swoich zainteresowań z interesami innych. Nazywa się to postawą egocentryczną.

Ponadto ten typ osobowości jest potencjalnym generatorem konfliktów. Ich niepewność wyraża się poprzez poszukiwanie pozycji, niezależnie od konsekwencji. Jednocześnie osoby te są zwykle niezwykle wrażliwe na krytykę i czują się sfrustrowane, gdy nie osiągają tego, co zaplanowali.

„Tylko życie przeżyte dla innych jest warte zachodu”.

-Albert Einstein-

Przedstawienie narcystycznego zaburzenia osobowości w filmach

To ciekawy temat, ponieważ istnieje tak wiele możliwości, jakie daje ten stan, jeśli chodzi o przedstawianie ciekawych sytuacji lub postaci. Przyjrzyjmy się niektórym filmom, w których przedstawiono narcystyczne zaburzenie osobowości.

  • Film Vanilla Sky autorstwa Camerona Crowe’a ma mroczną i niepowtarzalną fabułę. David wyraźnie cierpi na zaburzenie poczucia własnej wartości, nacechowane narcyzmem. W rzeczywistości nie akceptuje warunków, jakie stawiają mu inni. Co więcej, nie może tolerować bycia w sytuacji poniżej innych.
  • Innym przykładem jest American Psycho autorstwa Mary Harron. W tej historii Patrick Bateman jest psychopatycznym narcyzem, który należy do elity społecznej. Nieustannie poszukuje fizycznej i osobistej doskonałości, wypełniając swoją wewnętrzną pustkę fałszywym wyglądem zewnętrznym. To prowadzi go do popełniania przestępstw bez wyrzutów sumienia.
  • Sanitariusz był ostatnio pokazywany na Netflixie i cieszył się niezwykłą popularnością. Reżyser Carles Torras opowiada historię narcyza Ángela, który po ciężkim wypadku pozostaje na wózku inwalidzkim. Jednak poddaje swoją byłą dziewczynę piekielnemu życiu, stając się kompulsywnym poszukiwaczem uwagi, zaspokajając w ten sposób jego potrzeby emocjonalne.

Narcyzm według Woody’ego Allena

Jednym z reżyserów, który słynie z największej precyzji w psychologicznej konstrukcji swoich postaci, jest Woody Allen. Podchodzi do narcyzmu z szyderczym akcentem, mieszając dramat i komedię. Znajduje to odzwierciedlenie w filmie Północ w Paryżu, gdzie dominuje egocentryzm i arogancja.

Allen kontempluje miłość z narcystycznego punktu widzenia, gdzie romantyzm jest idealizowany w hedonistycznym i rozkochanym Paryżu. Reprezentowany jest również sarkazm i umiejętność życia z silnymi emocjami. Można więc powiedzieć, że psychologia i kino są ze sobą ściśle powiązane.

Postacie z narcystycznym zaburzeniem osobowości

Niektóre filmy skupiają się na narcystycznym zachowaniu na ogólnym poziomie. Niemniej jednak zwykle to konkretne postacie wykazują to zaburzenie, niezależnie od tego, czy są bohaterami, czy postaciami drugoplanowymi. Kilka przykładów można znaleźć w filmach fantasy. Na przykład Tony Stark w filmie Iron Man czy Jonah Jameson w Spiderman.
Według znanego psychoanalityka Otto Friedemanna Kernberga ludzi narcystycznych należy podziwiać. Czasami muszą domagać się tej uwagi, a czasami po prostu przychodzi im to naturalnie. Świadczy o tym choćby Wilk z Wall Street.

Krótko mówiąc, to zaburzenie stało się punktem odniesienia dla wielu scenarzystów i reżyserów. Rzeczywiście, zwracają się do psychologii jako źródła inspiracji przy tworzeniu wielu swoich produkcji.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • García García, A. (2006). Psicología y cine. Vidas cruzadas. UNED. Madrid.
  • Kernberg, O. F. (2005). Agresividad, narcisismo y autodestrucción en la relación psicoterapéutica. México: El manual moderno.
  • Semerari, A. y Dimaggio, G. (2008). Los trastornos de la personalidad. Modelos y tratamiento. Bilbao: Editorial Desclée de Brouwer.
  • Trechera, José Luis, & Millán Vásquez de la torre, Genoveva, & Fernández Morales, Emilio (2008). Estudio empírico del trastorno narcisista de la personalidad (TNP). Acta Colombiana de Psicología, 11 (2), 25-36. [Fecha de Consulta 30 de Septiembre de 2021]. ISSN: 0123-9155. Disponible en: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=79811203

 

Scroll to Top