Istnieje związek między fizyką kwantową a duchowością

Związek między fizyką kwantową a duchowością zachęca nas do postrzegania naszej rzeczywistości w bardziej powiązany i znaczący sposób.

Dziewczyna w pozycji lotosu otoczona energią

Związek między fizyką kwantową a duchowością jest dla Dalajlamy oczywisty. Według niego, wszystkie atomy w naszych ciałach zawierają część starożytnego płótna, które w przeszłości tworzyło Wszechświat. W efekcie jesteśmy gwiezdnym pyłem, biologicznie połączonym z każdą żywą istotą, istotami o niewidzialnej energii, które wibrują. Jesteśmy istnieniami, które są zjednoczone ze wszystkim, co istnieje.

Jeśli jest jedna rzecz, o której wszyscy wiemy, to to, że nauka i duchowość nie są znane z tego, że się ze sobą zgadzają. Na przykład w średniowieczu i renesansie postęp w dziedzinie nauki był bardzo niebezpieczny, ponieważ kontekst był zdominowany przez klasę kościelną. Weźmy na przykład smutną historię Giordano Bruno. Z drugiej strony, w dzisiejszych czasach wiele podejść duchowych jest krytykowanych przez świat nauki.

Dlatego słysząc, że te dwa tradycyjnie antagonistyczne obszary lub wszechświaty naszego społeczeństwa są w czymś zgodne, może wydawać się dość dziwaczne. Wydaje się jednak, że istnieją pewne stanowiska, co do których ich idee są podobne. To oczywiście skłania do refleksji. Mówimy tutaj o filozofii buddyjskiej i mechanice kwantowej.

Dalajlama

W 2015 roku w New Delhi Dalajlama wziął udział w dwudniowej konferencji poświęconej fizyce kwantowej i filozofii Madhjamaki. W tym przypadku wielu fizyków i naukowców z różnych dziedzin badało różnorodne tematy, aby spróbować znaleźć wspólną płaszczyznę. Była to próba dalszego wzbogacenia ludzkiej wiedzy.

„Kiedy miałem około 19 czy 20 lat, rozwinąłem wielką ciekawość nauki. W Chinach, w latach 1954 i 1955, spotkałem Mao Zedonga. Kiedyś pochwalił mnie za posiadanie naukowego umysłu, dodając, że religia jest trucizną. Być może oczekiwał, że te słowa przyciągnęłyby kogoś, kto miał umysł naukowy. Jednak ponad 30 lat temu rozpocząłem serię dialogów skupionych na kosmologii, neurobiologii, fizyce, w tym fizyce kwantowej i psychologii… Myślę, że buddyzm wnosi do tego wszystkiego więcej sensu wiedza, umiejętności.”

-Dalajlama-

Dalajlama

Związek między fizyką kwantową a duchowością

Teorie, które ustanawiają związek między fizyką kwantową a duchowością, nie są nowe. Nie pochodzą też od samego Dalajlamy. Istnieją książki takie jak Science and Spirituality: A Quantum Integration autorstwa Amita Goswamiego. Jest on emerytowanym profesorem na Wydziale Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu w Oregonie i pionierem nowego paradygmatu naukowego, który ma położyć podwaliny pod naukę o świadomości.

Fritjof Capra to znany austriacki fizyk, badacz fizyki subatomowej. Naukowiec ten znany jest ze swojej pracy The Tao of Physics (1975), która doprowadziła do otwarcia się świata akademickiego na świat duchowy. Możemy więc śmiało powiedzieć, że istnieje wyraźne zbliżenie między społecznością naukową a filozofią buddyjską.

Raja Ramanna był fizykiem, zmarł kilka lat temu. Był najbardziej znany ze swojej roli w rozwoju nuklearnym Indii. W ostatnich dniach zainteresował się tekstami filozofa Nagardżuny. Odkrył coś zdumiewającego. Był to fakt, że wiele stwierdzeń założyciela szkoły Madhjamaki buddyzmu Majów dotyczyło pewnych zasad fizyki kwantowej.

Przyjrzyjmy się bliżej tym cechom wspólnym; zasadom, o których mówił Dalajlama na konferencji w Indiach w 2015 roku.

Fizyka kwantowa

  • Termin „kwant” to najmniejsza jednostka, z której składa się światło. Tak więc mechanika kwantowa poszukuje przede wszystkim możliwości zrozumienia fenomenologii atomu i wszystkich cząstek elementarnych, które ją tworzą.
  • Jest to nauka, która rozpoczęła się na początku XX wieku, kiedy postacie takie jak Max Planck ustanowiły dużą część teorii, które istnieją do dziś.
  • To dyscyplina, która jest równie uderzająca, co złożona. Dąży do zdefiniowania i zrozumienia tego, czego nie widać, czego nie można zmierzyć i całego indeterminizmu wpisanego w cząsteczki, które tworzą naszą rzeczywistość. Jedną z rzeczy, które ustaliła fizyka kwantowa, jest to, że gdybyś mógł zobaczyć atom pod mikroskopem, odkryłbyś małe tornado. Tornado, w którym wirują kwarki i fotony.

Jeśli zbliżysz się do nich nieco bardziej, odkryjesz coś jeszcze bardziej uderzającego. Pustkę. Atomy nie mają fizycznej struktury, a to, z czego się składają, to niewidzialna energia, a nie coś namacalnego. Idea, że jesteśmy energią, jest jednym z filarów łączących fizykę kwantową z duchowością.

Świadomość wykraczająca poza fizyczność

Dziś prawie w każdym sklepie można znaleźć niekończące się książki z terminem „kwant”. Na przykładobliczenia kwantowe”, „umysł kwantowy”, „psychologia kwantowa”, „uzdrawianie kwantowe” Wygląda to tak, jakby ten tajemniczy mikroświat nagle zaczął koordynować wiele naszych codziennych czynności.

Jednak związek między fizyką kwantową a duchowością pozostaje jedną z najbardziej istotnych zasad, które Dalajlama ustanowił podczas swojej konferencji w Indiach.

  • Fizyka kwantowa pokazuje nam, że poza wszystkim, co materialne i materialne, istnieje energia. Buddyzm zawsze bronił tej idei i potrzeby przekraczania tego, co fizyczne, aby nadać większą wagę naszej świadomości. W końcu to ten psychiczny odcisk nadaje znaczenie i kształt samej rzeczywistości. Jesteśmy tym, co myślimy, a sama myśl kształtuje to, co nas otacza.

Kreatywny umysł

  • Amit Goswami, wspomniany profesor fizyki na Uniwersytecie w Oregonie, twierdzi, że zachowanie mikrocząstek zmienia się w zależności od tego, co robi obserwator. Kiedy obserwator na nie patrzy, pojawia się rodzaj fali.

To pokazuje, jak wrażliwe na wszytsko, co robimy, są atomy. Jednak buddyzm zawsze twierdził, że tak właśnie jest. Sugeruje to, że nasze emocje i myśli definiują nas i otaczającą nas rzeczywistość.

Uniwersalne połączenie

W każdym z naszych atomów znajduje się część tego gwiezdnego pyłu, z którego powstał sam wszechświat. W jakiś sposób, jak mówi nam Dalajlama, wszyscy jesteśmy połączeni i wszyscy pochodzimy z tej samej esencji. Pojmowanie tego związku może pomóc nam zrozumieć znaczenie generowania dobra. Dzieje się tak, ponieważ wszystko, co robimy, odbija się echem we Wszechświecie i ostatecznie do nas wraca.

Podsumowując, związek między fizyką kwantową a duchowością zachęca nas do spojrzenia na tę dziedzinę nauki z innej perspektywy. Chociaż na tym etapie jest to tylko sugestia i z pewnością nie jest zaakceptowana przez najbardziej ortodoksyjne i rygorystyczne umysły, z pewnością zachęca do refleksji.

„Jeśli pomyślimy o możliwym związku między fizyką kwantową a duchowością, możemy zobaczyć, że umysł nie byłby już tym przypadkowym intruzem w sferze materii, ale raczej wzniósłby się jako stwórca i jednostka zarządzająca sferą materii”.

-RC Henry, Mentalny Wszechświat

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Forman, R. (1998). Mystical consciousness, the innate capacity and the perennial psychology. En R. K. C. Forman (Ed.), The Innate Capacity: Mysticism, Psychology, and Philosophy, Journal of Human Values (pp. 3–44) https://philpapers.org/rec/FORMCT
  • Henry, R. C. (2005). The mental universe. Nature436(7047), 29. https://www.nature.com/articles/436029a
  •  Koestler, Arthur (1994). Las raíces del azar. Kairós
  • Lama, Dalai (2007) El Universo en un solo átomo: Madrid: DeBolsillo
  • Goswame, Amit (2011) Ciencia y espiritualidad: una integración cuántica. Kairós.
  • Ponte DV, Schäfer L. (2013) Carl Gustav Jung, quantum physics and the spiritual mind: a mystical vision of the twenty-first century. Behavioral Sciences. Nov 13;3(4):601-618.  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4217602/
  • Tacey, D. 2004. The Spirituality Revolution. Hove: Brunner Routledge
  • Walton, J. (2017). The significance of consciousness studies and quantum physics for researching spirituality. Journal for the Study of Spirituality7(1), 21–34. https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/20440243.2017.1290029?journalCode=yjss20
  • Wallace, B. A. 2013. Meditations of a Buddhist Skeptic: A Manifesto for the Mind Sciences and
    Contemplative Practice. New York: Columbia University Press
  • Walker, E. H. (2000). The physics of consciousness: The quantum mind and the meaning of life. Perseus.
Scroll to Top