Wspólne wartości w związku — niezwykle istotny element powodzenia

Wspólne wartości w związku są niezwykle ważne. O wiele łatwiej jest, gdy dwie osoby zmierzają w tym samym kierunku. Dowiedz się więcej

Para trzymająca się za ręce

Dlaczego wyznawanie wspólnych wartości w związku jest tak istotne? Innymi słowy, w jaki sposób te elementy sprawiają, że relacja między obojgiem partnerów przebiega w zdrowy lub nietoksyczny sposób? W rzeczywistości ustanowienie określonych wartości w parze może stanowić podstawę prawidłowego funkcjonowania związku.

Najpierw zdefiniujmy, czym jest para. To grupa dwojga ludzi w mniej lub bardziej sformalizowanym związku emocjonalnym. Na przykład zaloty, małżeństwo lub związek partnerski. Po drugie, zdefiniujmy wartości. Wartości w związku odnoszą się do tych cech lub cnót, które charakteryzują osobę, działanie lub przedmiot, które są uważane za pozytywne lub bardzo ważne przez grupę społeczną.

Dlatego wartości to te cechy, które wyróżniają się w każdej osobie, a które z kolei skłaniają ich do działania w taki czy inny sposób, ponieważ stanowią część ich przekonań. Ponadto wyrażają swoje zainteresowania i warunkują swoje zachowania.

„Twoje przekonania stają się twoimi myślami, twoje myśli stają się twoimi słowami, twoje słowa stają się twoimi czynami, twoje działania stają się twoimi nawykami, twoje nawyki stają się twoimi wartościami, twoje wartości stają się twoim przeznaczeniem.”

-Mahatma Gandhi-

Serce narysowane na oknie

Wspólne wartości w związku

Medina i wsp. przeprowadzili w 2005 roku badanie dotyczące semantycznego wymiaru intymności. Zaobserwowali, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety szukają u partnera kogoś o podobnych potrzebach. Kogoś, z kim są zgodni, o wspólnych cechach i podobnych upodobaniach, z którymi mogą się identyfikować.

Instrumentalna teoria doboru partnera twierdzi, że wynika to z faktu, że ludzie szukają kogoś o wartościach zbliżonych do ich własnych (Centers, 1975). W ten sposób pary są usatysfakcjonowane identyfikacją homogamicznych partnerów. Innymi słowy, takich, którzy mają podobne cechy społeczne, ekonomiczne i kulturowe (Rice, 1997).

„Znajdź ludzi, którzy podzielają Twoje wartości, a razem podbijecie świat”.

-Jan Ratzenberger

Wiosłujemy razem w tym samym kierunku

Wspólne wiosłowanie w tym samym kierunku może położyć podwaliny pod prawidłowe funkcjonowanie związku lub jego poprawę. Zachowania i oczekiwania każdej osoby, w tym przypadku w parze, odpowiadają społecznym przekonaniom i wartościom przekazywanym w procesie socjalizacji, któremu są poddawani (Kaminsky, 1981).

Proces socjalizacji zmienia się w czasie. Zmienia wartości i normy społeczne. Dlatego oczekuje się, że przekonania i zachowania ludzi zmienią się odpowiednio (Díaz-Guerrero, 2003). W konsekwencji oczekiwania, wartości i zachowania pary również ulegną zmianie (García-Meráz, 2007). W rzeczywistości tworzone są nowe parametry. Wpływają one i odpowiadają na sytuację społeczną, w której para się znajduje (Snyder i Stukas, 1999).

Praca na rzecz wspólnych wartości w parze

Ustalanie wartości w parze to wspólny wysiłek. Co więcej, jak powiedzieliśmy wcześniej, każda para jest wyjątkowa. Dlatego też ich wartości też. Możemy jednak porozmawiać o kilku podstawowych wartościach, z którymi zgadza się większość par. Na przykład miłość, wierność, wzajemne wsparcie, hojność, wzajemny szacunek i komunikacja. Każdemu z nich przyjrzymy się bliżej.

Miłość

Jest wiele rodzajów miłości, ale wszystkie są utkane tą samą wspólną nicią. Niemniej jednak powiedzenie komuś „kocham cię” to nie to samo, co powiedzenie „chcę cię”. W rzeczywistości potrzeba trochę czasu, aby przejść od zauroczenia do ustalonej miłości, a stamtąd do współistnienia. Polega na odkryciu drugiej osoby, zakochaniu się, a ostatecznie na osiągnięciu stabilnej i trwałej formuły.

Wierność

Wierność zależy od rodzaju zawartej wcześniej umowy. Rzeczywiście, każda para ustanawia określony rodzaj zobowiązania. Na przykład niektóre są wyłącznie monogamiczne, podczas gdy inne nie. Niezależnie od sytuacji, kiedy twoje indywidualne pakty są spełnione, wierność istnieje. Kiedy nie są, to nie.

Wsparcie

Poczucie, że Twój partner Cię wesprze, że Cię nie zawiedzie i będzie zawsze chronił Twoje interesy, czyni Cię bardziej odważnym i mniej wrażliwym. To jest plus, gdy musisz radzić sobie z przeciwnościami losu. Oznacza to empatię ze swoim partnerem, próbę lepszego zrozumienia go, zaakceptowanie go i zaoferowanie mu bezwarunkowego wsparcia.

„Miłość stanowi podstawę wszystkich ludzkich wartości”.

-Milan Hollister-

Hojność

Może się to wydawać dziwne, ale czasami w parze przeważa egoizm nad hojnością. Rzeczywiście, są tacy, którym trudno jest być hojnym wobec swoich partnerów i wiedzą tylko, jak dbać o siebie. Uwzględniają tylko własne potrzeby, pragnienia i upodobania. To generuje negatywne uczucia.

Jednak bycie w związku oznacza coś więcej. Najlepszym sposobem na bycie hojnym dla partnera jest niemyślenie tylko o sobie. Musisz postawić się na jego miejscu. W rzeczywistości musisz spróbować zrozumieć jego punkt widzenia, nawet jeśli czasami się nim nie podzielisz.

Szacunek

Istotną wartością jest budowanie relacji opartej na wzajemnym szacunku. Aby tak się stało, oboje musicie być na tym samym poziomie. Oznacza to, że w waszym związku jest przestrzeń dla was obojga na indywidualnym poziomie. Szacunek oznacza całkowite zaakceptowanie partnera bez próby jego zmiany w jakikolwiek sposób.

Szczęśliwa para. Wartości w związku

Komunikacja

Dobrym pomysłem jest nawiązanie asertywnej i płynnej komunikacji w związku. To buduje zaufanie. W rzeczywistości komunikacja asertywna jest definiowana przez Satira (1988) jako zdolność do wyrażania siebie w sposób bezpośredni, uczciwy i pełen szacunku.

Rzeczywiście, otwarcie kanałów komunikacji między wami jako parą oznacza, że oboje przyjmujecie zobowiązanie do dzielenia się wszystkim, co odpowiada waszemu związkowi. Na przykład nieporozumienia, osiągnięcia, wspólne cele, potrzeby itp. Lub uczysz się, jak to zrobić. Rzeczywiście, dobra komunikacja zawsze znajduje odzwierciedlenie w zdrowych relacjach, wraz z wzajemnym szacunkiem, uczuciem i towarzystwem.+

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Centers, R. (1975). Sexual attraction and love: An instrumental theory. Springfield, IL: Ch. C. Thomas.
  • Díaz Guerrero, R. (2007).La psicología del Mexicano 2. Bajo las garras de la cultura. (2 Ed.) México: Trillas.
  • García-Meraz M. (2007). Inicio, mantenimiento y disolución de la pareja: Socio cultura y valores en parejas del norte, centro y sur de la República Mexicana. (Tesis no publicada de Doctorado). UNAM, México.
  • Kaminsky, G. (1981).Socialización. México: Editorial Trillas.
  • Medina, J. L. V., López, N. I. G. A., & Valdovinos, Z. P. S. (2005). Elección de pareja en universitarios mexicanos. Enseñanza e Investigación en Psicología10(2), 355-367.
  • Rice, F.P. (1997). Desarrollo humano, estudio del ciclo vital (2ª ed.). México: PrenticeHall.
  • Riso, W. (2003). La fidelidad es mucho más que amor. Editorial Norma.
  • Rojas, E. (2006). El amor inteligente. Salvat.
  • Rojas, J. O. (2012). El vínculo de pareja: Una posibilidad afectiva para crecer. Revista Electrónica Educare16, 23-30.
  • Satir, V. (1998). Nuevas relaciones humanas en el núcleo familiar. México: Pax.
  • Snyder, M. & Stukas, Jr. A. A. (1999). Interpersonal processes: The interplay of cognitive, motivational and behavioral activities in social interaction. Annual Review of Psychology, 50, 273-303.
Scroll to Top